Фічери

Що відбувається: новорічна мапа подій (та 2024 рік)

29 грудня, 2023

Виставка Романа Сірого «Несвідомі тимчасовості»

Дати: 25.11.2023 – 14.01.2024
Адреса: Київ, пров. Госпітальний, 1А, Voitok Gallery.
Час роботи: Ср–Пт, 14:00–20:00 та Сб–Нд, 11:00–20:00.
Ціна квитка: Вхід вільний.

Організатор/-ки: Voitok Gallery.
Куратор/-ки: Сергій Войток.

Вигляд експозиції виставки «Несвідомі тимчасовості», 2023. Джерело: instagram.com.
Виставка представляє дерев’яні скульптури Романа Сірого, які, на думку автора, перетинають межу свідомого та несвідомого. Він працює з деревом ірраціонально, відпускаючи контроль, прислухаючись до себе та довкілля. Роботи Сірого виражають різні людські стани, які митець пропустив через себе. Організатори називають його твори «психологічною пошуковою системою», що засвідчує порухи думок і відчуттів у скульптурі.

Виставка Леонори Якимащенко «Пісочний годинник»

Дати: 16.12.2023 — 29.12.2023.
Адреса: Київ, вул. Євгена Чикаленка, 21а, ЦСМ «Білий Світ». 
Час роботи: Ср–Нд, 11:00–19:00. 
Ціна квитка: Вхід вільний.

Організатор/-ки: ЦСМ «Білий Світ».

Роботи Леонори Якимащенко з виставки «Пісочний годинник», 2023. Джерело: whiteworld.net.
29 грудня — останній день роботи виставки Леонори Якимащенко «Пісочний годинник». Художницю, яка стала володаркою премії Третьої Всеукраїнської Бієнале Левкасу, завжди цікавила тема плину часу. Експозиція поєднує два проєкти мисткині — серію робіт, що міксує акрил і тиснення на папері, та серію графіки пером.

Виставка «Український авангард. Еволюція. Поповнення колекції»

Дати: 21.12.2023 – 07.01.2024.
Адреса: Київ, вул. Богдана Хмельницького, 7, Музей Києва.
Час роботи: Ср–Нд, 12:00–19:00. 
Ціна квитка: 60/120 грн 

Організатор/-ки: Музей Києва
Куратор/-ки: голова ГО «Музей авангарду» Юрій Комельков.

Роботи Олександра Дубовика на виставці «Апофеоз» у Мистецькому Арсеналі, 2012. Джерело: artarsenal.in.ua.
Виставка представить 30 робіт, що стануть основою колекції «Український авангард — Еволюція» та частиною Національного музейного фонду. За кураторським задумом, експозиція слідує нестандартній періодиці: II хвиля (1960-ті роки, Олександр Дубовик і Віктор Рижих), III хвиля (1980-90-ті роки, Тіберій Сільваші, Анатолій Криволап та інші) та IV хвиля (початок XXI століття, Роман Мінін і Анна Миронова). I хвиля залишається за межами проєкту, адже вона найбільш описана (початок XX століття, Казимир Малевич, Олександра Екстер, Олександр Архипенко та інші).

Виставка «Вільна музика: українські низові ініціативи від 1980-их до 2020-их»

Дати: 27.12.2023 – 27.02.2024.
Адреса: Львів, вул. Стефаника, 11, Львівський муніципальний мистецький центр.
Час роботи: Пн–Нд, 10:00 – 21:00.
Ціна квитка: Вхід вільний.

Організатор/-ки: Львівський муніципальний мистецький центр.
Куратор/-ки: автор проєкту «Амнезія» Назар Шешуряк; музична критикиня, авторка Bubblegum zine Олена Погонченкова.

«Вільна музика» — це дослідження низових музичних ініціатив України від 1980-х років до сьогодення, чи не перша спроба цілісного опису 40 років вітчизняної незалежної музики. Автори розглядають її як мережу активних спільнот, що віддзеркалювали суспільні зміни та вплинули на формування українського громадянського суспільства. Деякі з героїв експозиції стали популярними, деякі — лишились в андеграунді, але всі вони стали частиною фундаменту незалежної України. Експозиція познайомить відвідувачів/-ок із першими вітчизняними рейвами, експериментальними гуртами-учасниками фестивалю Територія А, нетиповими музичними інструментами тощо. З деякими експонатами можна провзаємодіяти. Вхід на виставку безкоштовний, але організатори збиратимуть кошти на потреби БФ Musicians Defend Ukraine.

Виставка Алевтини Кахідзе та Марії Леоненко «Про нас та про сусідів»

Дати: 27.12.2023 – 30.12.2023 (в січні — за домовленістю).
Адреса: село Музичі, вул. Лугова, 9а, Мистецький простір в Музичах.
Час роботи: 13:00 – 18:00.
Ціна квитка: Вхід вільний. 

Організатор/-ки: Мистецький простір в Музичах.

Двері майстерні Алевтини Кахідзе у Музичах, 2023. Джерело: facebook.com.
Алевтина Кахідзе відкриває свою майстерню в Музичах для відвідувачів/-ок. Мисткиня хоче показати власні роботи, створені під час повномасштабного вторгнення у 2022 році. Деякі з них розташувались прямо на стінах. Боячись окупації, на дверях майстерні Алевтина нанесла англомовний текст — лист до міжнародної спільноти (але зрештою російські війська зупинились саме перед Музичами). Додатком до робіт Кахідзе будуть твори Марії Леоненко, які також говорять про наших сусідів — європейських. Доїхати до майстерні з Києва можна маршруткою №762.

Кіноперформанс «Штурмові ночі»

Дати: 29.12.2023.
Адреса: Київ, вул. Васильківська 1, Довженко Центр.
Час роботи: 19:00.
Ціна квитка: 150/300 грн (учасникам бойових дій — 1 грн)

Організатор/-ки: Довженко Центр, Сцена 6.

Кадр з фільму Івана Кавалерідзе «Штурмові ночі», 1931. Джерело: facebook.com.
29 грудня — останній день виставки «Ріка кричала, вила, як поранений звір», про яку ми писали раніше. З нагоди її закриття Довженко Центр покаже кіноперформанс: шедевр українського кіноавангарду «Штурмові ночі» Івана Кавалерідзе із живим музичним супроводом від композиторки Алли Загайкевич і перкусіоніста Євгена Ульянова. Стрічка, що розповідає про будівництво Дніпрогесу, розширює типову радянську агітпропаганду експериментальними кінозасобами. У СРСР фільм заборонили за «фетишизацію стихійності, формалістичні помилки та відхід від ідеї класової боротьби».

Електроакустичний концерт «І здійметься раптом земля, наша, оця»

Дати: 29.12.2023.
Адреса: Київ, вул. Хрещатик 2, «Український Дім».
Час роботи: 19:00.
Ціна квитка: 200 грн.

Організатор/-ки: Національний центр «Український Дім».
Співорганізатор/-ки: проєкт підтримується в межах Projektfonds Ukraine від Goethe-Institut за фінансування Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

Портрет Пауля Целана від художника Джона Гіома. Джерело: saatchiart.com.
Проєкт «І здійметься раптом земля, наша, оця» сфокусований на осмисленні мовної ідентичності України та її літературної спадщини. В його межах двоє композиторів — Олексій Шмурак і Олексій Подать — рефлексують на цю тему, озвучуючи тексти двох поетів — українця Володимира Свідзінського та єврейського німецькомовного поета з українським корінням Пауля Целана. Їхню поезію, роз’єднану за контекстом, поєднує відчуття крихкості, вразливості та гостроти екзистенційного питання. Музичні практики Шмурака та Податя також виходить з різного бекграунду. Один — classically trained композитор, інший — self-made експериментальний електронний музикант. У проєкті вони хочуть поміркувати про мовне розмаїття та тематичне багатство української літератури. Назва концерту — цитата з вірша Пауля Целана «Hinausgekrönt» («Вивінчаний» в перекладі Петра Рихла).

Артіст-ток Яреми Малащука та Романа Хімея

Дати: 29.12.2023.
Адреса: Київ, вул. Терещенківська, 13, Voloshyn Gallery.
Час роботи: 18:00.
Ціна квитка: Вхід вільний, за реєстрацією. 
Реєстрація: https://bit.ly/3NK8wSp

Організатор/-ки: Voloshyn Gallery.

Розмова з художниками Романом Хімеєм і Яремою Малащуком відбудеться в межах виставки «Це вже було!», про яку ми писали раніше. На події можна поставити питання про роботи митців, представлені на виставці: «Присвячується молоді всього світу ІІ», «Присвячується молоді всього світу ІІІ» та «Вибухи біля музею».

Дитяча програма «Мистецтво дивитися та розуміти»

Дати: 13.01.2024 – 11.05.2024 (II сезон).
Адреса: Київ, вул. Васильківська 1, Довженко Центр.
Час роботи: одна субота на місяць.
Ціна квитка: 150 грн.
Реєстрація: https://bit.ly/3vhwQVx

Організатор/-ки: Довженко Центр.
Куратор/-ки: Авторка програми, головна мистецтвознавиця Музею кіно Довженко-Центру Марина Скирда.

Кадр зі стрічки «Персона» Інґмара Берґмана — приклад матеріалів, які розглядають на практикумі «Мистецтво дивитися та розуміти». Джерело: dovzhenkocentre.org.
Практикум покликаний навчити дітей бачити мистецтво глибше, зчитувати деталі, розуміти візуальну мову та коди. На кожній зустрічі група розглядає три твори (живопис, скульптуру, графіку, фрагменти кіно тощо) та аналізує їх. Діти вчаться ставити питання, відповідати на них і з повагою слухати інтерпретації інших, отримуючи особистий досвід вдумливої зустрічі з мистецтвом. Вхід — за квитками та реєстрацією.

Раніше ми писали про дитячу програму Довженко центру «Абетка кіномистецтва», яка також триватиме до травня 2024 року.

Конференція про історію українського мистецтва до 100-річчя від смерті Григорія Павлуцького

Дати: 14.03.2024 — 15.03.2024.
Адреса: Київ, вул. Володимирська, 60, Кафедра історії мистецтв КНУ імені Тараса Шевченка.
Час роботи: 09:00 – 18:00. 
Ціна квитка: Вхід вільний.

Організатор/-ки: Кафедра історії мистецтв КНУ імені Тараса Шевченка.

Конференція «Українська теорія та історія мистецтв на перехресті інтелектуальних традицій» присвячена століттю зі смерті Григорія Павлуцького — першого професора кафедри теорії та історії мистецтв Київського національного університету імені Тараса Шевченка (на той момент — Імператорського університету Св. Володимира). Автор поняття «українське бароко», у 1897 році Павлуцький фактично заснував історію київської історико-мистецької школи. Ця традиція тривала до 1937 року, коли її замінило радянське мистецтвознавство, та була відновлена у КНУ в 2015 році. Тепер університет прагне осмислити той період і вклад Павлуцького в історію українського мистецтва, приділяючи особливу увагу її включеності у загальноєвропейський контекст. Щоб зареєструватись на подію в якості доповідач/-ки, заповніть цю форму (дедлайн — 1 лютого 2024).
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on  Patreon

Share: