Lost Cause: як культурна спадщина минулого рятує майбутнє

27 грудня, 2023

Катерина Туренко


Бетонні літери втиснуті у тривимірне і піддатливе рожеве тло афіші, наче уламки, що врізаються у м’яку плоть: Lost Cause. Під таким заголовком наприкінці листопада на горищі музею FHXB Friedrichshain-Kreuzberg розгорнулась дводенна програма подій. Ця програма представляє комплекс роздумів про перспективи збереження культурної спадщини не лише в Україні, але й в міжнародному контексті.

Проєкт розробили українська кураторка та мистецтвознавиця Валерія Шиллер та арт-менеджерка та історикиня мистецтв Любов Дивак в рамках стипендіального гранту від сенату Берліна для українських культурних діячок.

Метафора «Lost Cause» уособлює не лише втрачене, але й формує контури майбутнього: як порожнеча та відсутність сьогодні впливає на наш подальший розвиток. А гірка іронія назви ніби натякає на втрату надії, на брак практичних ідей з протистояння насильницькому знищенню культурної спадщини, а також провокує: чи можливо, що ми програли боротьбу за збереження складної спадщини спрощеним політичним наративам? Чи можемо ми створити простір, в якому зможемо актуалізувати вплив минулих втрат на наше сьогодення?

День 1. Зберігаючи спогади

Кожен момент в часі має свої унікальні характеристики, а збереження пам'яті минулого — свого роду створення калейдоскопу досвідів, колажу подій нашої колективної та індивідуальної долі.

Серія подій першого дня розпочалась з лекції української кураторки та культурної менеджерки Ліни Романухи «Shadows of Forgotten Ancestors: The Process of Losing Cultural Heritage in Ukraine During the XX Century and Now», присвяченої втратам української спадщини протягом останнього століття. У її виступі ключовий акцент був спрямований на аналіз систематичних деструктивних втручань радянської влади в українську культурну спадщину, що включало активну цензуру, обмеження, знищення та заміщення культурних об’єктів, вплив на освітні й культурні інституції.

Ліна Романуха на лекції «Shadows of Forgotten Ancestors: The Process of Losing Cultural Heritage in Ukraine During the XX Century and Now», Берлін, 2023. Усі фото надані організаторами.


Доповідачка деталізує історію втрат, починаючи з часів Радянського Союзу і закінчуючи сучасністю, де спадщину радянського режиму отримала Росія. Романуха пов’язує ці процеси, розкриваючи взаємозв'язок між подіями минулого та сучасним становищем.

Ініційований у період незалежності процес декомунізації в Україні досяг піку після російського вторгнення — у 2014 та у 2022 роках. Ця ініціатива передбачає переосмислення об’єктів, що мають зв’язок з радянською ідеологією. Серед заходів — перейменування вулиць, демонтаж пам’ятників, заміна символіки та формування нових національних норм.

Саме на цю тему пройшла наступна лекція української історикині та співзасновниці проєкту ДЕНЕДЕ Жені Моляр «DENEDE: Preservation of Cultural Heritage in the Context of Ideological Shifts». З 2015 року команда ДЕНЕДЕ детально вивчає процеси декомунізації та проводить аналіз змін у міському середовищі в рамках «ідеологічних зсувів», пропонуючи критичне переосмислення радянської спадщини як частини регіональної історії.
Лекція Жені Моляр «DENEDE: Preservation of Cultural Heritage in the Context of Ideological Shifts», Берлін. 2023.
Третім епізодом у списку програми став фільм, що є своєрідною історичною експертизою, — «A CITY WITHIN A BUILDING: The russian airstrike on the Mariupol Drama Theater», розроблений Center for Spatial Technologies та Forensis & Forensic Architecture. Український архітектор, дизайнер та директор Center for Spatial Technologies Maksym Rokmaniko розповів, що за допомогою 3D-моделювання у фільмі відтворено свідчення тих, хто вижив під час авіаудару по Маріупольскому драмтеатру. Коли місто опинилось в облозі, театр перетворився на ключовий притулок та епіцентр гуманітарної діяльності, де люди обладнали місця для поселення, імпровізовану кухню, доглядали за пораненими. Цей фільм є важливим свідченням історії витримки, солідарності та самоорганізації в умовах кризи.

Завершальним акордом першого дня подій стала лекція-перфоманс «Physical Tactics for Digital Colonialism» (2019) іранської художниці курдського походження Морехшин Аллах'ярі (Morehshin Allahyari). У своєму мистецькому дослідженні вона розглядає цифровий колоніалізм як засіб відтворення владних відносин, що мають коріння в колоніальному минулому. Наприклад, використання археологами 3D-сканерів для збереження артефактів і культурної спадщини Близького Сходу. Описуючи пристрій як «знаряддя чаклунства і магії», Аллах'ярі перевинаходить уявлення про 3D-сканування, представляючи його як перформативний, втілений акт із безмежним політичним потенціалом.

День 2. Утопія рівності і солідарності

Програма наступного дня пропонувала дистанціюватися від реальності через роздуми про утопічний майбутній світ, де нарешті втілені цінності безпеки, рівності та солідарності. Авторки обраних творів розщеплюють шар за шаром біль, будуючи діалог між сучасністю та минулим.

Програма розпочаласьз artist-talk українського художника та фільмейкера Юрія Єфанова та показу фільму «We Will Definitely Talk About This After the Last Air-Raid Alert Stops» (2023), а також прем’єри серій «Future Talks» (2023). Перший твір — 3D-візуалізація утопії, де основний герой — садовий гном, переживає метаморфози свого статусу як об’єкта в умовах стирання кордонів між поняттями культурного та природного. Фільм створює простір для дискусії щодо можливих сценаріїв мабутнього, ролі технологій та культурних змін.

Юрій Єфанов, скріншоти з серії «Future Talks», 2023.
Юрій Єфанов, скріншоти з серії «Future Talks», 2023.
Два наступні фільми, «What the Heart Wants» (2016) Сесіль Б. Еванс (Cécile B. Evans) та «It can't be that there's nothing that can't be returned» (2022) Дани Кавеліної, конструюють образ майбутнього, де взаємодія між людиною та штучним інтелектом пронизана глибокою надією на спільний прогрес і взаємопорозуміння в утопії, де технології стають частиною нашого емоційного та соціального життя.

У творі «What the Heart Wants», художниця американсько-бельгійского походження Сесіль Б. Еванс аналізує вплив новітніх технологій на почуття, дії та економіку, досліджуючи зрощення людини і машини в єдине ціле як ключовий аспект майбутнього стану суспільства. Різноманіття охоплених тем, які обговорюються системою HYPER — наративним героєм фільму, починаючи від вивчення стовбурових клітин і закінчуючи тероризмом, створює мозаїчний пейзаж, який періодично переривається рекламою молочних продуктів, заголовків новин або появою персонажів попередніх творів мисткині. Цей пейзаж, де переплітаються суперечливі інформаційні дані, служить алегорією всесвітньої павутини та гігантських сховищ даних, що зростають щохвилини. А система HYPER, стаючи автономною завдяки своїй «людяності», отримує можливість бути суб'єктивною та відчувати.

Науково-фантастичний фільм «It can't be that there's nothing that can't be returned» української художниці Дани Кавеліної пропонує утопію, де громадяни, вражені болем минулого, розпочинають експеримент — відновлення історії через комп’ютерну модель. Щоб відновити втрачену рівність між минулим та майбутнім, вони вирішують воскресити всіх тих, хто загинув у війні Росії проти України. Єдиний спосіб вилікувати їхні душевні рани — це тривале колективне горювання. Так, люди починають збирати болісні спогади — тепер їх можна від’єднати від своєї пам’яті та заархівувати до живого пам’ятника.
Дана Кавеліна, «It can’t be that there’s nothing that can’t be returned», фільм, 2022. Надано PinchukArtCentre © 2022. Фотографія Сергія Ільїна.
Другий етап події повертає до роздумів про ретельність роботи з історією та свідоцтвами жертв. Так, в рамках програми відбувся показ фільму «Lemberg Machine» (2023) Дани Кавеліної — анімаційний фільм про погром у Львові 1941 року та подальше розгортання Шоа у місті у часи нацистської окупації. Анімацію авторка реалізовує не лише як техніку, а як образ воскресіння — рух неживого матеріалу, рух бездиханного тіла ляльки. Фільм розпочинається епізодом, де фігура в масці, що нагадує живу ляльку, входить у лабораторію і чує голоси, що транслюються фантастичною машиною. Вона підходить до апарату, який надає доступ до безлічі примарних картинок-історій що прямо чи опосередковано переказують чиїсь спогади. У кожній сцені герої, здається, мають можливість вийти за межі своєї долі, що була їм навʼязана історією. Голоси що говорять п’ятьма мовами міста (ідиш, польська, українська, російська та німецька) переказують історії, що базуються на свідченнях очевидців, що вижили у Катастрофі, а також тих, що були агентами цієї Катастрофи. Фільм охоплює історію не лише злочину, а і його передумови та наслідки для країни. Фокус зосереджено на історичному насильстві та складній культурі галицького єврейства, що зазнало зради від чужинців і співмешканців на колись спільних територіях.

Лекція Нненна Онуоха (Nnenna Onuoha) стосується її незавершеного дослідження «Baby Picture», яка вивчає дитячі фотографії та домашнє відео покоління південно-східних нігерійців, що майже відсутні в сімейних альбомах, але повсюдно присутні в гуманітарних архівах. Аспекти досвіду тих, хто пережив Бафріанську війну в Нігерії наприкінці 1960-х років, залишаються недослідженими через колоніальний підхід до створення, зберігання та демонстрації цих свідчень у ЗМІ та на телебаченні. Розмови з нинішніми старшими людьми, які пережили війну в Біафрані, дозволяють проаналізувати можливості використання зображень та висвітлити важливість етичного підходу до використання фотографій жертв війни. Проте замість демонстрації світлин, вторка побудувала свою презентацію навколо пояснення, чому вона відмовляється показуватиме свій фільм, створений з використанням архівних матеріалів, перед європейською аудиторією.

Презентація мистецтвознавиці Роксолани Макар проєкту «Wall Evidence» — подія, що завершує дводенну програму, і, як і лекція Онуохи, привертає увагу до важливого аспекту архівування і репрезентації жорстокості війни. Цей проєкт уникає іммерсивного шокуючого ефекту, що виникає від показу фотографій понівечених тіл. Натомість, група дослідниць спрямовує свої зусилля на архівацію написів та графіті, залишених російськими військовими на деокупованих територіях. Це надає можливість зберегти та проаналізувати важливі сліди окупації та визначити її вплив на культурний пейзаж та колективну пам’ять. Створення такого архіву — крок у напрямку вивчення відображення війни у сучасній історії.

Серія подій «Lost Cause» виникла з бажання пролити світло на темні плями історії руйнувань. Україна, як і багато інших країн, стикається з викликами, що випливають зі складного минулого та політичних міфологій. Розмова про збереження пам’яті — це продуктивний акт, що впливає на наше сьогодення та надає форму нашим надіям. Вивчення власних руїн та усвідомлення історичних подій допомагають створити основу для будівництва майбутнього.

В контексті обговорення втрат у воєнному конфлікті важливо винаходити емоційну дистанцію для конструктивного діалогу. Різні медіуми та підходи у говорінні про це створюють інструменти для осмислення та взаємодії з трагічною реальністю, що дозволяє глибше розуміти та будувати тривалий діалог між минулим, сучасністю і майбутнім.

Цей текст був підготований завдяки Fachbereich Kultur та Geschichte des Bezirksamtes Friedrichshain-Kreuzberg.
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on  Patreon
Share: