Топ 10 найдорожчих аукціонних продажів 2017 року
В кінці року, після проведення всіх аукціонів, які проходили від Токіо до Лос-Анджелеса, можна сміло підбивати підсумки світового арт-ринку. 2017 рік увійшов в історію, як рік аукціонних рекордів. Якщо у 2016 не було жодних продажів, які б перевищили планку в $ 100 млн, то цей рік відзначив себе аж трьома такими показниками. Безперечно, цьогоріч ньюсмейкерами стали представники із Близького-Сходу та Азії, які потрапили на головні шпальти світової преси через гучні купівлі. Також експерти відзначають, що після падіння арт-ринку з 2014 року — він потрохи відновлює свої позиції. Головними новими гравцями, які задають тренд — колекціонери із Сінгапуру, Японії та Китаю. Левова частка продаж, звісно, припадає на Китай, оскільки тамтешні багаті шанувальники мистецтва готові платити десятки мільйонів доларів за твори представників імпресіонізму і модернізму. Вони також почали активно виводити вітчизняних авторів до цінового рівня, що перевищує сотню мільйонів доларів. Що стосується західного арт-ринку то тут відмічається повільне відновлення. Після різних політичних та економічних подій у 2016 році, які є, чи не єдиними чинниками, що впливають на арт-ринок — спостерігається позитивна стабільність. Колекціонери з Європи та Америки почали активніше поповнювати колекції, інвестуючи свій капітал у мистецтво. Про найдорожчі аукціонні продажі, які було здійснено протягом 2017 року на міжнародних аукціонах — читайте у матеріалі ArtsLooker. Цікаво, що найбільше торгів із нашого рейтингу відбулися на аукціоні Christie’s в Нью-Йорку – 70% і, тільки 20% пройшли на аукціоні Sotheby’s та 10% на Poly Auction, а їх сумарна вартість склала $ 1, 138 млрд.
1. Леонардо да Вінчі, «Спаситель світу», близько 1500 рік. Нью-Йорк, Christie’s. Продана 16 листопада 2017 за $ 450,3 млн
Рейтинг нашого списку починається з найголовнішого лоту десятиліть і світового рекорду Да Вінчі «Спаситель світу», який було виставлено на продаж російським бізнесменом Дмитром Риболовльовим, через конфлікт з швейцарським арт-дилером Івом Був’є.
За картину на аукціоні Christie’s боролося декілька покупців, а самі торги тривали майже 20 хвилин. В кінцевому результаті переміг анонімний покупець, який робив ставки по телефоні, заплативши за лот рекордну суму в розмірі $ 450 млн, включаючи комісію аукціону.
Новина про рекордну ціну за картину Да Вінчі облетіла всі світові ЗМІ, що спричинило неабияку цікавість, хто ж є новим власником, якій заплатив майже півмільярда доларів за цей шедевр. Інтрига тривала понад двох тижнів, спочатку стало відомо із офіційного Твіттеру музею Лувра в Абу-Дабі, що картина буде експонуватися в їхній постійній експозиції. Також була інформація світових медіа, що її придбав саудівський принц Фархан аль Сауд. Але через деякий були зроблені заяви представниками аукціонного будинку Christie’s та музею Лувр в Абу-Дабі, що «Спасителя світу» було придбано департаментом культури і туризму Абу-Дабі.
2. Ці Байши, серія малюнків «Дванадцять пейзажів», 1925 рік. Пекін, Poly Auction. Продано 18 грудня 2017 за $ 144 млн.
На пекінському аукціоні Poly International було встановлено новий абсолютний рекорд аукціонних продажів китайського живопису. Серія малюнків тушшю художника Ці Байши під назвою «Дванадцять пейзажів», створиних в 1925 році, пішла з молотка за 931,5 мільйонів юанів, або $ 144 млн.
«Дванадцять пейзажів» Ці Байши в блакитних, сірих, коричневих і рожевих тонах зображують китайські гори, села і дерева. Живопис художника цілком традиційний для Піднебесної, що вабить китайських колекціонерів-мільйонерів. Ім’я нового власника серії «Дванадцять пейзажів», який заплатив за неї рекордну суму, аукціонний будинок не розголошує.
3. Жан-Мішель Баскія, «Без назви», 1982 рік. Нью-Йорк, Sotheby’s. Продана 18 травня 2017 за $ 110,5 млн
У травні на світовому арт-ринку з’явилася ще одна гучна фігура, яка продемонструвала світові, що картина відомого американського художника-неоекспресіоніста Жан-Мішеля Баскії може коштувати більше 100 мільйонів доларів.
Торги тривали протягом десяти хвилин між декількома покупцями і в результаті полотно дісталося відомому японському мільярдеру засновнику найбільшого в Японії інтернет-магазину стильного одягу Юсаку Маедзаві. Колекціонер заплатив за картину рекордну ціну в розмірі $ 110,5 млн, що допомогло Баскії потрапити в десятку найдорожчих робіт, які коли-небудь були придбані на відкритих торгах.
Полотно було створено в 1982 році, на ньому зображено чорний череп на блакитному тлі, художник виконав його олійною, акриловою та аерозольною фарбами. В останній раз ця картина Жан-Мішеля Баскія виставлялася на торги в 1984 році, ще за життя автора. Тоді вона була продана за $ 19 тисяч. Всі ці роки картина зберігалася в одній з приватних колекцій. Попередній рекорд для робіт Баскія становив $ 57,3 млн, коли в травні 2016 року одну з його картин також придбав Юсаку Маедзава.
4. Вінсент Ван Гог, «Зоране поле і орач», 1889 рік. Нью-Йорк, Christie’s. Продана 13 листопада 2017 за $ 81,3 млн
Боротьба за відоме полотно на вечірніх торгах 13 листопада тривали всього чотири хвилини. Максимальна сума була запропонована по телефону покупцем, ім’я якого поки залишається невідомим. Картину було написано голландським художником в 1889 році, за рік до смерті.
На картині зображено поле, яке художник спостерігав з вікна психіатричної лікарні Сен-Поль в Сен-Ремі-де-Прованс, в якій Ван Гог проходив лікування. Робота над полотном була розпочата в кінці серпня 1889, а закінчена 2 вересня.
Картина мало не побила ціновий рекорд серед проданих на аукціоні полотен Ван Гога. До теперішнього моменту його утримує «Портрет доктора Гаше», проданий в 1990 році за 82,5 мільйона доларів.
5. Фернан Леже, «Contraste de forms», 1913 рік. Нью-Йорк, Christie’s. Продана 13 листопада 2017 за $ 70 млн
Картина французького художника Фернана Леже на аукціоні Christie’s у Нью-Йорку встановила його ціновий рекорд, новий власник заплатив за неї $ 70 млн. Попередній рекорд у розмірі $ 39,2 млн було встановлено у 2008 році. Леже створив картину у 1913 році, вона вважається однією з найкращих у його творчості.
6. Енді Уорхол, «Sixty Last Suppers», 1986 рік. Нью-Йорк, Christie’s. Продана 16 листопада 2017 за $ 60,8 млн
Масштабна робота Енді Уорхола, яка складається із шестидесяти чорно-білих зображень «Тайної вечері» Ісуса Христа, яку написав Леонардо да Вінчі було продано того ж вечора, що і «Спаситель світу». Новий власник заплатив за принт 60,8 мільйонів доларів, що майже на 8 мільйонів було перевищено верхню ціну естімейта. Цю потужну роботу автор створив за рік до своєї смерті. Вона зачіпає тему смерті і релігії, які були так близькі серцю художника.
7. Густов Клімт, «Сільський сад» (Bauerngarten), 1907 рік. Лондон, Sotheby’s. Продана 1 березня 2017 за $ 59,3 млн
«Сільський сад» був написаний відомим австрійським художником Густавом Клімтом в 1907 році, в його так званий золотий період, і вважається одним з кращих пейзажів художника. Покупець, чиє ім’я не називається, заплатив за полотно 47,97 мільйона фунтів стерлінгів (це 59,3 мільйона доларів).
В Sotheby’s підкреслили, що за всю історію проведених різними аукціонними будинками торгів предметами живопису в Європі це третя за величиною сума, отримана від продажу картини цього легендарного автора. На думку організаторів, «Сільський сад» — одна з кращих робіт, що коли-небудь виставлялися на аукціонах.
8. Костянтин Бранкузі, «La muse endormie» (Спляча муза), 1913 рік. Нью-Йорк, Christie’s. Продана 15 травня 2017 за $ 57,3 млн
Бронзовий шедевр французького скульптора-абстракціоніста румунського походження Костянтина Бранкузі «La muse endormie» (Спляча муза) було продано за рекордну для цього майстра суму в $ 57,3 млн на торгах аукціонного дому Christie’s, які відбулися в Нью-Йорку 15 травня.
Це «найбільше — на думку експертів Christie’s — досягнення в історії світової скульптури», було виставлено на аукціон вперше. Його початкова ціна в $ 20 млн -30 млн через дев’ять хвилин торгів збільшилася більш ніж в два рази.
9. Сай Твомблі, «Leda and the Swan» («Леда і лебідь»), 1962 рік. Нью-Йорк, Christie’s. Продана 17 травня 2017 за $ 52,8 млн
Масштабна картина американського художника Сая Твомблі була продана на вечірніх торгах аукціонного дому Christie’s в Нью-Йорку за $ 52,8 млн. Робота Твомблі, виконана маслом, графітовим олівцем і восковою крейдою. Художник написав її у 1962 році після того, як він переїхав до Риму з Нью-Йорка.
10. Френсіс Бекон «Три етюди Джорджа Дайера» 1963 рік. Нью-Йорк, Christie’s. Продана 17 травня 2017 за $ 51,7 млн
Робота британського експресіоніста Френсіса Бекона, яку він написав у 1963 році пішла з молотка за 51,78 мільйона доларів. Власником знаменитого триптиха у свій час був англійський письменник Роальд Даль. Картина виставлялася в британських і американських музеях.
Твори Бекона користуються величезним попитом у колекціонерів. У 2007 році сім’я шейха Катару придбала «Етюд до портрета Папи Інокентія X-го на червоному тлі» за 53 мільйони доларів, «Триптих, 1976» був куплений в 2008 році на аукціоні Sotheby’s Романом Абрамовичем за 86,3 мільйона доларів. У листопаді 2013 року триптих «Три ескізи з Люсьєном Фрейдом» було продано за рекордні 142,4 мільйони на Christie’s.
Читайте: Топ 10 найдорожчих лотів світового мистецтва 2016 року
Share: