Фічери

Топ 10 найдорожчих лотів світового мистецтва 2016 року

27 грудня, 2016
top-10-naydorozhchikh-aukcionnikh-prodazhiv-2

Топ 10 найдорожчих аукціонних продажів мистецтва у світі 2016 року / ArtsLooker

Міжнародний арт-ринок у 2016 році відзначився ціновими рекордами робіт чималої кількості художників. Але, при цьому так і не було встановлено нового світового рекорду. Наразі найдорожчою роботою, вважається полотно Пікассо «Алжирські жінки (версія «О»)»,  яке було куплене на відкритих аукціонних торгах у травні 2015 році за $ 179,4 млн.  

Загалом 2016 рік видався непростим, багатьом аукціонним будинкам приходилося вигадувати нові стратегії, щоб утримати та залучити нових покупців. Останнім часом колекціонери уникають необдуманих покупок, віддаючи перевагу за краще інвестувати тільки в надійні активи. Негативні наслідки для арт-ринку має і нестабільна економічна та політична ситуація у світі. Проведення Brexit, хвиля терактів, воєнні конфлікти на Близькому Сході та вибори у США, всі ці фактори сильно вдарили по бажанню багатих людей інвестувати в предмети мистецтва.

Але, є й позитивні сигнали. Успішні аукціонні торги, імпресіонізму, модернізму, післявоєнного і сучасного мистецтва, що пройшли у листопаді в Нью-Йорку повернули ринку впевненість. Активізувалися і азіатські колекціонери, все більше можна спостерігати за тим, що збільшується кількість китайських поціновувачів мистецтва, які активно формують свої колекції, витрачаючи на їх створення на міжнародних аукціонах мільйони доларів.

ArtsLooker, підготував десять найдорожчих аукціонних продажів, які було здійснено на міжнародних аукціонах протягом 2016 року.

1. Клод Моне. «Стіг сіна», 1891. Нью-Йорк, Christie’s. Продана 16 листопада 2016 за $ 81,4 млн

Клод Моне " Стіг сіна". Фото: AP Photo/Richard Drew

Робота «Стіг сіна» належить  до однойменної серії з 25 робіт. Експерти оцінювали її в 40 мільйонів доларів, але кінцева ціна більш ніж в два рази перевищила початкову і встановила рекорд серед творів художника, які було виставлено на відкриті торги.

За цю картину розгорнулася боротьба на аукціоні Christie’s між п’ятьма покупцями. Сутичка тривала 14 хвилин. В результаті картина була продана за $ 81,4 млн анонімному колекціонерові, який робив свої пропозиції по телефону.

Наразі, це найвища ціна для картин Клода Моне. Попередній рекорд був встановлений в 2008 році, коли картина Моне «Ставок з водяними ліліями» була продана на аукціоні Christie’s за $ 80,4 млн.

2. Віллем де Кунінг. «Без назви XXV», 1977. Нью-Йорк, Christie’s. Продана 15 листопада 2016 за $ 66,3 млн

204a1a9f71de50201c2591b4ae0263cd

Це наймаштабніша картина, що була написана за все життя американсько-голландським художником Віллемом де Кунінгом. Її розмір — 140 см на 150 см. Оціночна вартість абстрактного полотна становила $ 40 млн. Раніше, в 2006 р, воно було продано на аукціоні за $27,1 млн, тобто за 10 років картина подорожчала більш ніж удвічі. Цього разу роботу виставив на аукціон грузинський мільярдер Бедзіна Іванішвілі.

«Без назви XXV» стала новим аукціонним рекордом для де Кунінга, хоча поза аукціоном роботи художника продавалися і дорожче. Так, в 2006 році мільярдер Стівен Коен купив «Жінку III» 1952-1953 років створення за $ 137,5 млн у іншого мільярдера, Девіда Геффена.

3. Пабло Пікассо. «Жінка, що сидить», 1909. Лондон, Sotheby’s. Продана 21 червня 2016 за $ 60,6 млн

Пабло Пікассо, "Жінка що сидить", 1909. Foto: Pascal Perich

Робота Пабло Пікассо «Жінка, що сидить», з якої починався кубізм, попередньо оцінювалася в $43,1 млн, була продана за $60,6 млн. На думку експертів аукціонного дому, полотно є одним з величніших портретів, написаних у стилі кубізм. Картина стала найдорожчою роботою, що продана в Лондоні за останні п’ять років. Крім того, вона поставила рекорд вартості для картини, що відноситься до кубізму. Художник написав цю картину в своєму рідному селищі Орта-дель-Ебро. На ній зображена кохана Пікассо — Фернанда Олів’є.

Робота Пікассо «Жінка, що сидить», виставлялася вперше на торги за останні 43 роки. Попередній власник картини придбав її за $ 833 тисячі у 1973 році. За весь цей час її ціна виросла більш ніж в 50 разів.

4. Пітер Пауль Рубенс. «Лот і його доньки», 1613-1614 роки. Лондон, Christie’s. Продана 07 липня 2016 за $ 58,2 млн

peter_paul_ruben

Полотно, написане в 1613-1614 роках, залишалося лише одним з небагатьох шедеврів майстра, які залишалися в приватних руках. До цього робота була відома в основному по чорно-білим фотографіям.

Біблійна історія «Лота і його доньок» була популярним сюжетом для голландського живопису ще з часів Відродження. Картина показує, єдиних жителів, що вижили в Судомі.

Полотно продано за рекордну ціну для категорії «Старі майстри». Незважаючи на те, що оцінна вартість твору становила $ 25-35 млн, картина пішла за $ 58,2 млн.

The Telegraph пише, що колекціонером, який придбав Рубенса, міг бути російський мільярдер Роман Абрамович або співвласник холдингу Access Industries Леонард Блаватнік.

5. Жан Мішель-Баскія. «Без назви», 1982. Нью-Йорк, Christie’s. Продана 10 травня 2016 за $ 57,3 млн

3c4396c292be28495161fc738f45e84f089312e8

Назву для полотна, яке було написано в 1982 році, художник-неоекспресіоніст вирішив не давати. Написав він його у віці 22 років в італійському місті Модена, за 6 років до трагічної смерті від передозування героїном. Триметрове полотно, яке є свого роду автопортретом Баскія, зображує його в образі червоного демона, оточеного емоційними, розмашистими бризками фарб, було продано за рекордну для робіт майстра з нашаруванням культурних течій хіп-хопу, пост-панку і стріт-арту.

Покупцем картини, за даними агентства Bloomberg, виявився 40-річний японський підприємець Юсаку Маедзава. Колекціонер планує відкрити приватний музей сучасного мистецтва в своєму рідному місті Чіба, де буде експонувати свою колекцію.

6. Едвард Мунк. «Дівчата на мості», 1902. Нью-Йорк, Sotheby’s. Продана 14 листопада 2016 за $ 54,5 млн

Едвард Мунк «Дівчат на мості». Фото: APF

Купівлю роботи Едварда Мунка гарантувала третя сторона, тому шансів залишитися нереалізованою у неї не було. Торг стартував з $ 43 млн. Коли ставки піднялися до $ 50 млн, глава Sotheby’s азійського відділу Патті Вонг, за свідченням присутніх в залі журналістів, довго намагалася умовити свого клієнта на іншому кінці телефонного дроту йти далі, описуючи всі достоїнства роботи, але азіатський клієнт відмовився від наступної ставки. Лот дістався клієнту, чиї ставки називав глава департаменту імпресіоністів і модерністів Sotheby’s Саймон Шоу.

Дівчата на мості були передані в аукціонний будинок невідомим колекціонером, який купив полотно за $ 30,8 млн в 2008 р Раніше воно виставлялося в галереї сучасного мистецтва Тейт в Лондоні і Музеї Гугенхайма в Нью-Йорку.

До сьогоднішнього дня найдорожчою картиною Мунка, що було продано на відкритих торгах, залишається «Крик». За нього у 2012 році було заплачено $ 119,9 млн.

7. Амедео Модільяні. Портрет «Жанна Ебютерн», 1919. Лондон, Sotheby’s. Продана 21 червня 2016 за $ 53,5 млн

Амедео Модільяні портрет французької художниці та моделі Жанни Ебютерн. Фото: sothebys.com

Портрет «Жанна Ебютерн» Модільяні написав в 1919 році, ця робота є однією з найчарівніших її портретів, і кращим з тих, що виставлялися на ринок протягом десятиліття, зазначали експерти Sotheby’s під час передаукціонної виставки. Останні тридцять років полотно знаходилося у приватній колекції.

Історія кохання Модільяні і Ебютерн — одна з найтрагічніших в ХХ столітті. У 1917 році їх познайомила художниця Хана Орлова. Жанна фактично відразу ж стала основною моделлю художника: Амедео зобразив її на своїх полотнах не менше 25 разів. Незабаром у них почався бурхливий роман, а в 1918 році Ебютерн народила від Модільяні дочку, яку також назвали Жанною.

Коли Ебютерн завагітніла вдруге, Амедео і Жанна влаштували заручини. Однак родина Ебютерн, дотримувалася консервативних поглядів, і не вітала цей союз через алкогольну та наркотичну залежність художника. Історія не тільки кохання, а й життя Амедео та Жанни завершилася фактично одночасно: 24 cічня 1920 року 35-річний Модільяні помер від туберкульозного менінгіту, а на наступний день збожеволіла від горя і 21-річна Ебютерн, перебуваючи на 9-му місяці вагітності вона покінчила життя самогубством.

8. Марк Ротко. «№17», 1957. Нью-Йорк, Christie’s. Продана 10 травня 2016 за $ 40 млн

Christie’s-Contemporary Art

На початку 60-х ця робота була представлена на декількох гучних виставках в Європі. Саме після цих експозицій Ротко закріпився в статусі одного з головних художників, що працюють в жанрі абстрактного експресіонізму.

Після цих експозицій полотна майстра почали користуватися широким попитом з боку колекціонерів з усього світу. Зокрема картина «№17» тоді і отримала нового власника. З тих пір вона неодноразово переходила з однієї колекції до іншої, залишаючись при цьому недоступною для широкого загалу. Мистецтвознавці зазначають, що це одне з небагатьох полотен, в яких найбільш яскраво виражений творчих стиль Ротко.

На даний момент ціновим рекордом Ротко є картина «Помаранчевий, червоний, жовтий»,1961. Вона пішла з молотка на Christie’s за $ 86,8 млн. В 2012 році. При цьому торги тоді починалися з $ 45 млн.

Всього ж на сьогоднішній день зафіксовано вже 12 продажів картин Ротко, які були продані на відкритих торгах більш ніж за $ 40 млн кожна.

9. Сай Твомблі. «Без назви (Нью-Йорк)», 1968. Нью-Йорк, Sotheby’s. Продана 11 травня 2016 за $ 36,5 млн

12auction-superjumbo

Картина Сай Твомблі «Без назви (Нью-Йорк)» написана в 1968 році, вважається неповторним моментом в історії мистецтва. Це полотно знаходилося в одній і тій же колекції протягом більш як сорока років, оскільки воно було придбане у художника відразу після його створення. Картина ніколи не демонструвалася на виставках та інших публічних місцях.

Ефектний красивий синій колір, нескінченно ліричні кругові лінії і прекрасний провенанс позиціонує це полотно як одне з найбільших досягнень в кар’єрі Твомблі.

10. Чжан Дацань. «Весна персикового кольору», 1982. Гонконг, Sotheby’s. Продана 5 квітня 2016 за $ 35,2 млн

16096118

Чжан Дацань вважається одним з найвидатніших художників Китаю. Торги за полотно були одними з найтриваліших в Sotheby`s за останні кілька років. Вони тривали 50 хвилин.

Покупцем став китайський мільярдер і меценат Лю Іцянь — колишній таксист, який зробив успішну кар’єру фінансиста. Його нове придбання відправиться в Шанхай, де мільярдер має два приватних музея.

Читайте: Топ 13 найдорожчих аукціонних продажів українського сучасного мистецтва 2016 року

Іцянь відомий в світі колекціонерів своїми покупками. У листопаді минулого року він за 170,4 мільйона доларів придбав картину Амедео Модільяні «Оголена, що лежить».  А у червні 2016 року на швейцарському Арт Базелі, він поповнив свою колекцію масштабною роботою найдорожчого німецького художника Герхарда Ріхтера.

Приєднуйтесь до нашої сторінки у Фейсбук

Share: