Фічери

Продаж найдорожчої картини Да Вінчі допомогла Дональду Трампу погасити $ 95 млн боргу російському бізнесмену

9 серпня, 2018
Дональд Трамп / Фото: nytemes.com

Дональд Трамп / Фото: nytemes.com

Продаж картини «Спаситель світу» Леонардо да Вінчі, яка пішла з молотка в листопаді 2017 року за рекордну суму в розмірі $ 450,3 млн, — було чітко сплановано арабськими шейхами та президентом США Дональдом Трампом. Таке припущення у своєму журналістському розслідуванні для сайту Гордон висловив російсько-американський історик Юрій Фельштинський, який займається розслідуванням схем підкупу владою РФ західних політиків і чиновників.

За його словами російський бізнесмен та олігарх Дмитро Риболовлєв у розпалі фінансової кризи у 2008 році допоміг тоді ще американському бізнесмену Дональду Трампу не збанкрутувати, викупивши у нього віллу у Флориді за $ 95 млн. Хоча, як зазначають ріелтори ринкова вартість цього особняка коштувала врази дешевше, таким чином Дональд Трам став боржником перед російським олігархом.

Всі ці роки Риболовлєв користувався моментом і вирішував багато бізнесових питань за океаном, користуючись зв’язками тоді ще бізнесмена Трампа в його лобістських колах у Вашингтоні. Після того як Дональд Трамп став президентом США переслідування Риболовлєвим сім’ї Трампа стало частішим. Його приватні літаки та яхти часто можна було побачити поряд аналогічних транспортних засобів самого президента та його родини в різних куточках США та європейських країн, зокрема біля лазурного узбережжя.

І тут Трампу начебто усміхнулася доля, у Дмитра Риболовлєва почалися судові конфлікти із швейцарським арт-дилером Івом Був’є (ця історія між колекціонером, дилером та силовими органами Монако могла би послужити сценарієм для захоплюючого фільму). Бізнесмен вимагав, щоб Був’є повернув йому $ 1 млрд, аргументуючи це тим, що останній йому продавав твори мистецтва за завищеними цінами. Таким чином, щоб довести судові, що більшість робіт справді було продано Риболовлєву в рази дорожче, колекціонер почав масово виставляти на аукціон картини зі своєї колекції. І справді багато робіт було продано на відкритих торгах в рази за меншу суму, яку бізнесмен свого часу заплатив швейцарському арт-дилеру. Робота Да Вінчі також потрапила до цього списку. Риболовлєв  вирішим і її виставити на аукціон Christe’s, щоб можливо довести свою правоту у переплаті. Аукціон Christe’s зразу поставив на продаж цей шедевр зі стартовою ціною в розмірі $ 90 млн, і запустив потужну рекламну компанію.

Дмитро Риболовлєв / Фото: AFP

Дмитро Риболовлєв / Фото: AFP

За словами Юрія Фельтшинського, Дмитро Риболовлєв також почав діяти через Арабських шейхів, щоб повернути трамповський борг. 20 травня 2017 року  Дональд Трамп здійснив свій перший державний візити до Саудівської Аравії. А в кінці жовтня Джаред Кушнер (зять Трампа) також несподівано прибув до Саудівської Аравії для переговорів з наслідним принцом. Про що розмовляли Кушнер і принц ібн Салман — невідомо. Але 4 листопада, через тиждень після повернення Кушнера до Вашингтона, наслідний принц почав свою активну антикорупційну кампанію. Внаслідок якої було арештовано 200 членів королівської сім’ї.

Можна припустити, що візит Кушнера в Саудівську Аравію якимось чином спровокував переворот в цій арабській країні, що він був узгоджений з урядом ОАЕ і що підтримка Трампом створеного перевороту в президентському Twitter 6 листопада не була випадковою. Переворот був узгоджений між Абу-Дабі, наслідним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом ібн Салманом і Трампом. За це керівники двох арабських держав повинні були допомогти Трампу в маленькій дрібниці — розплатитися, нарешті, з Риболовлєвим. 15 листопада 2017 року наслідний принц Саудівської Аравії через свого представника в аукціонному будинку став торгуватися на аукціоні Christie’s за картину з портретом Ісуса Христа «Спаситель світу», Леонардо да Вінчі.

Леонардо Да Вінчі «Спаситель світу» / Фото: christies.com

Леонардо Да Вінчі «Спаситель світу» / Фото: christies.com

Початкова ціна в $ 90 млн стрімко росла, так як у наслідного принца несподівано виявився штучний конкурент. Торг закінчився на позначці в $ 450,3 млн. Конкурентом виявився представник з уряду Абу-Дабі. Саудівська Аравія і ОАЕ торгувалися за да Вінчі один з одним, штучно піднімаючи ціну, щоб досягти рівня, який задовольнятиме вимоги Риболовлєва, щоб повернути борг Трампа. Це була подяка наслідного принца Трампу за те, що Вашингтон підтримав переворот в Саудівській Аравії.

Перебивши картину у конкурента з ОАЕ, наслідний принц передав її до філії музею «Лувр» в Абу-Дабі, якій нещодавно відкрився після довгих десяти років будівництва з витратами в понад $ 1 млрд. І це стало найкращим доказом того, що битва за картину на Christie’s була добре спланованим спектаклем. Об’єднані Арабські Емірати отримали від саудівського принца-наступника картину теж в подяку — за підтримку антикорупційних подій в Саудівського Аравії та державного перевороту і визнання наслідного принца як нового керівника країни. Таким чином, 15 листопада 2017 року одним аукціоном були вбито двох зайців. Але головне — Риболовлєв перестав, нарешті, переслідувати Трампа і його близьких: після 15 листопада 2017 року літак Риболовлєва поруч з Трампами вже не опинявся.

Приєднуйтесь до нашої сторінки у Фейсбук 

Share: