Фічери

У Львові відкрилась виставка до 140-річчя українського модерніста Михайла Жука

21 серпня, 2023

З 23 серпня по 27 вересня 2023 року у львівському Національному музеї імені Андрея Шептицького триватиме проєкт «Михайло Жук — Вісник відродження», присвячений 140-річчю Михайла Жука. Він — графік і живописець, майстер книжкового та декоративного дизайну, активний громадський діяч і письменник радянської доби.

Жук завжди позиціював себе як українського художника: наприклад, у 1911 році він узяв участь у Першій українській артистичній виставці, що об’єднала митців східних, західних і центральних регіонів. У 1917 році Жук став співзасновником Української академії мистецтва, яка вплинула на подальший розвиток національного мистецтва. 

Автопортрет Михайла Жука, 1902 рік.
У 1920-1930-х роках свободу самовираження в СРСР можна було здобути ціною свободи совісті чи навіть життя. Держава почала жорстко контролювати культуру, що вплинуло і на творчість Михайла Жука — його художня еволюція припинилась. Спадщина митця, як і весь український модернізм, була примусово забута.

Архів Жука сприймають фрагментарно: хтось знайомий із його символістською поезією чи емоційними новелами, хтось знає про його громадську діяльність періоду українських визвольних змагань, хтось цінує витончену естетику ліній і кольорів його графіки та живопису. 

Виставка «Вісник Відродження» прагне представити творчість Михайла Жука всебічно. Його мистецтво, отримавши імпульси краківської сецесії, запам’ятовується елегійною настроєвістю, оригінальністю рисунка та флоральною орнаменталістикою.

Експозицію сформували близько 200 творів зі збірок Музею сучасного мистецтва Одеси, Національного художнього музею України в Києві, Національного музею імені Андрея Шептицького у Львові, Одеського літературного музею, київської галереї НЮ АРТ і приватних колекцій. 
Панно Михайла Жука «Біле і чорне» — про юнацьке кохання Павла Тичини, учня Жука, до Поліни Коновал.
Крім цих експонатів, на виставці будуть представлені:

— порцеляновий посуд з розписами за ескізами Жука;

— репринтні видання його прижиттєвих літературних творів з авторськими ілюстраціями (не видавалися після 1920 року);

— онлайн каталог його творів в музейних та приватних колекціях України (для створення каталогу зібрано та опрацьовано інформацію про майже всі відомі оригінальні твори художника — щонайменше 310 одиниць).

— фотографії зі збірки Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М.М. Коцюбинського. 

Кураторка виставки — завідувачка науково-дослідного відділу мистецтва ХІХ і початку XX ст. NAMU, кандидатка мистецтвознавства Олена Кашуба-Вольвач. Проєкт ініційований Музеєм сучасного мистецтва Одеси та реалізований у співпраці з Національним художнім музеєм України за підтримки Українського культурного фонду.
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on Patreon
Share: