Фічери

Що відбувається: вибір редакції

16 серпня, 2023

Ключові мистецькі події в Україні

Мультимедійна виставка «Ніхто не острів» Олі Михайлюк

Фото з події «Крим. Третій вимір», 19 листопада 2021 Автор: Тарас Теліщак. Анонс мультимедійної виставки «Ніхто не острів» Олі Михайлюк. Джерело: https://www.instagram.com/p/Cv1qtCdtExo/
Дати: 18.08.2023 — 09.09.2023
Адреса: Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців 15, Асортиментна кімната

Час роботи: Пн–Нд, 12:00–18:00

Відкриття: 18 серпня, 18:00

Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: ArtPole, Асортиментна кімната

#ніхто_не_острів — персональна виставка Олі Михайлюк, що відображає її співпрацю з музикантами SK.EIN, Суреном Восканяном й іншими саунд-артистами протягом 2021–2023 років. Тут ви знайдете: 

— фото й текстові відбитки/віддзеркалення особистого досвіду Криму;

— аудіовізуальні подорожі Маріуполем та Херсонщиною (тою частиною, що зараз в окупації);

— інтерв’ю, записані тиждень тому в Херсоні.

Назвою проєкту став перший рядок поезії англійського метафізика Джона Донна: «No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main.»

Проєкт розпочався у 2021 році — як серія аудіовізуальних композицій про Крим. Звук і відео записувалися в селищі Хорли, за 30 км від півострова. Згодом проєкт виріс у дещо більше — у медитативне споглядання трави й зірок, моря та неба над українським степом. Так з’явилось шість композицій, одна з яких була відзнята на Північнокримському каналі, що бере води з Каховського водосховища.

«До кінця 2021 року відбулась співпраця з музикантами з Маріуполя і Стамбула і тур — Херсон-Київ-Франківськ, де до проєкту долучилися інші музиканти, саунд-артисти та художники. Всі говорили про Крим і про тонку лінію суші, яка нас єднає. За кілька місяців — в лютому 2022 — саме нею ворожа техніка піде на материк. Сурен Восканян, маріупольський музикант, що брав участь у проєкті, опиниться в окупованому місті» — розповідають куратори. 

Наприкінці березня 2022 року Сурену вдалося вибратися з Маріуполя й вивезти дудук — інструмент, яким він озвучував #ніхто_не_острів. За кілька місяців до проєкту долучився польський саунд-артист Томаш Сікора. В листопаді 2022 року Сурен, Томаш і Оля записали в Києві аудіовізуальну роботу, яку присвятили Приазов’ю

Після підриву Каховської ГЕС в червні 2023 року Оля і SK.EIN повернулися до оповідання своєї аудіовізуальної херсонської історії, з вірою в повернення.

День відкритих майстерень в Інституті автоматики 

Дати: 19.08.2023
Адреса: Київ, вул. Нагірна 22, Інститут автоматики

Час роботи: 19:00

Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: Інститут автоматики

Художни/-ці, які працюють в майстернях Інституту автоматики, проводять дні відкритих дверей у кожну третю суботу місяця. В останню суботу літа можна буде подивитись роботи таких митців: 

Марія Влас (кімната 203a);

Максим Мазур (кімната 207);

Світлана Аграновська (кімната 324);

Марта Ниркова (кімната 316);

Нікіта Власов (кімната 326а);

Сабіна Магнітофон (кімната 331);

Семюель Еллінгховен (кімната 425);

Molly Route (кімната 404);

Ігор Сєлємєнєв (кімната 404);

Юлія Бойчук (кімната 409);

Галина Абрамова (кімната 410б);

Влад Філоненко;

Назар Іванюк;

Андрій Давиденко;

Олександр Мелешко;

Роман Педан.

Аудіовізуальний виступ «З колекції повсякдення» студії PERERVA

Фото з репетицій виступу студії Pererva у музеї Ханенків. Джерело: instagram.com/p/Cv7nUzENC_E/
Дати: 20.08.2023
Адреса: Київ, вул. Терещенківська 15, музей Ханенків

Час роботи: 16:00

Ціна квитка: 200 грн

Організатор/-ки: музей Ханенків, студія Pererva

Студія Pererva — самоорганізована студія на Подолі (Братська, 6), заснована Олександром Єльциним і Олександром Гузєєвим 2022 року. 

«З колекції повсякдення» — це живий імпровізаційний виступ від учасників самоорганізованої студії PERERVA, аудіовізуальне занурення, що утворюється на перетині аналогових та цифрових методів обробки звуку та відео. 

«Митці прагнуть передати колихання емоційних станів, приділяючи окрему увагу розвитку загальної драматургії у часі. Звукова складова виступу вибудовується на межі музики та аудіоколажів, аранжувань українських музичних творів, саундскейпів, літературних текстів і цитат із кінофільмів», — сказано в анонсі події.

Виставка «від великої любові» Каріни Синиці

Дати: 20.08.2023
Адреса: Київ, вул. Будівельників 12, Depot 12/59

Час роботи: 17:00

Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: квартирна галерея Depot 12/59

Каріна Синиця — українська художниця з Сєвєродонецька, живе і працює у Києві. Основні медіуми роботи — живопис і колаж. Її практика базується на відображенні людських почуттів, зокрема самотності та відчуженості.

Depot 12/59 — самоорганізована квартирна галерея на Дарниці, заснована Тамарою Турлюн і Андрієм Лящуком 2021 року. Тут виставляли роботи Анастасії Лелюк, Дмитра Ярошевського, Олі Чикало, Лади Вербіної, Антона Ткаченка, Даниїла Немировського, Ольги Чекотковської та інших.

«Коли ловиш себе на думці, що забуваєш — уявляєш карту в голові. Гучно, в уяві, потьопаєш зручними тапками по всіх знайомих доріжках та мостах. Записуєш замітку у великий особистий щоденник-етюд: кількість кроків, колір лаку на нігтях, маршрут, напрямок падаючої тіні, садову ділянку, втрачену іграшку під під'їздом і голос кожної веселої людини, яка йде поруч. І стає легше, бо забувати зараз страшно», — пише художниця в анонсі події. 

Лекція про Люсю Іванову в межах програми ArtShelest

Дати: 25.08.2023
Адреса: Київська область, Дамба Київського Водосховища, в напрямку с. Лебедівка

Час роботи: 19:00

Ціна квитка:

Реєстрація: в приватних повідомленнях інстаграму готелю Shelest

Організатор/-ки: готель Shelest, The Naked Room

Нещодавно готель SHELEST разом із галереєю The Naked Room заснували програму підтримки українських митців ArtShelest. Першою в її межах стала виставка живопису художниці Люсі Іванової (триває з 12 липня по 27 серпня 2023 року). 

Робота Люсі Іванової з серії «Теплобачення». Джерело: https://www.instagram.com/p/CmY-jdOtq_S/

«Живописні роботи Люсі не споріднені єдиною темою та методом. Об’єднує їх хіба що строката сполука здобутого, побаченого, відчутого й обміркованого. Предмет свого інтересу в мистецтві сама Люся визначає нахабно просто — це реальність та її матеріальні ознаки й межі. Межі власної повсякденної реальності вона окреслює через зображення простих об'єктів, ситуацій, підглянутих епізодів міського життя, інтер’єру квартири та майстерні. Ці буденні дрібниці розчиняються у її напівфігуративних полотнах та постають привабливо втаємниченими», — кажуть куратори в анонсі виставки.

Лекція про творчість Люсі відбудеться 25 серпня о 19:00 (в готелі Shelest).

Українські проєкти в Європі

Програма дискусій Mental Geology of Nuclear Threat & The Labor of Witnessing

Супутниковий знімок повені після руйнування Каховської дамби. Знято Planet, 6 червня 2023 року. Джерело: https://transmediale.de
Дати: 25.08.2023
Адреса: transmediale e.V. Gerichtstr. 35 13347 Berlin

Час роботи: 18:00, 19:30

Організатор/-ки: transmediale

Програма організована Асєю Баздирєвою, яка є резиденткою фестивалю Transmediale 2023, сфокусується на виробництві та розповсюдженні образів і афектів у опосередкованому просторі, зміні клімату та війні. Подія складається з двох модерованих бесід: 

18:00 — Ментальна геологія ядерної загрози. Участь беруть Олена Вогман та Олексій Кучанський (модераторка — Ася Баздирєва). 

«Спираючись на концепцію “ментальної екології” Фелікса Ґваттарі, Олена Вогман та Олексій Кучанський пропонують дослідити цей концепт як складну несвідому формацію ядерної загрози, яка керує бажанням. Зосереджуючись на випадках медіатизації Чорнобильської аварії та нещодавньої окупації Енергодара, презентація рефлексує за допомогою екософського проєкту Ґваттарі про поточні геополітичні, медійні та соціальні умови», — сказано в описі програми.

19:30 — Праця свідчення. Участь беруть Ася Баздирєва та Світлана Матвієнко (модератор — Йоганнес Брудер). 

«Ася Баздирєва та Світлана Матвієнко обговорюють концепцію “праці свідків”, щоб дослідити, як індивіди та нелюдські істоти сприймають і розповідають про складні реалії війни серед повільних і швидких актів насильства. Ця робота тісно пов’язана з комунікаційними інфраструктурами в режимах влади. Образи мобілізуються як інструменти форматування середовищ, територій, ландшафтів, суб’єктивностей і соціальних відносин, охоплюючи різноманітні акти свідчень, яких суб’єкт не може уникнути», — сказано в описі програми.

Виставка «Ти побачиш це світло у найсонячніший день» Каті Бучацької

Роботи Каті Бучацької з виставки «Ти побачиш це світло у найсонячніший день» у Hunt Kastner Gallery. Джерело: instagram.com/p/CvZxiiqNtin/
Дати: 20.07.2023 — 02.09.2023
Адреса: Praha (Czechia), Bořivojova 85, 130 00 3-Žižkov

Час роботи: Вт–Пт, 13:00–18:00, Сб, 14:00–18:00

Організатор/-ки: галерея hunt kastner

Співорганізатор/-ки: The Naked Room

Катя Бучацька — художниця-концептуалістка, яка поєднує засоби та методи в і поза традиційними рамками світу мистецтва, живе та працює в Києві. Вона творить еклектично, дотримуючись свого морального компаса, орієнтуючись на вразливі та маловизнані аспекти середовища, в якому мешкає. Серед медіумів мисткині — скульптури, інсталяції, фільми, принти тощо, які розглядають людські та нелюдські стосунки, залишки старовини, тілесну вразливість до насильства та можливості, які випливають зі зміни перспективи.

На виставці у празькій галереї hunt kastner представлені: 

— репродукція картини «Тайна вечеря», що висіла у сільському будинку на південному заході України, де Катя Бучацька перебувала 24 лютого 2022 року (в день повномасштабного вторгнення Росії в Україну).

— авторське переосмислення цієї картини та досвіду художниці. 

«Зрада вже почалася, але розп'яття і воскресіння ще попереду, і все ще під сумнівом. У той момент все змінилося, хоча й залишилося тим самим. Світ інший, історія твориться, але десь в іншому місці… Бучацька є свідком власного досвіду — безсонної, тривожної, нудної нормальності життя, яку не зупиняє війна — і робить видимою її кричущу, апокаліптичну, потенційну енергію. Поки триває війна, час руйнується ще більше», — пише про виставку Джон Хілл.

Warsaw Gallery Weekend (28.09 - 01.10) з виставками Анни Звягінцевої та Даниїла Галкіна

Дати: 28.09.2023 — 01.10.2023
Адреса: Warsaw (Poland), 34/50 Marszałkowska St.

Організатор/-ки: Warsaw Gallery Weekend, The Naked Room, Voloshyn Gallery

У 2023 році Warsaw Gallery Weekend представлятиме дві українські галереї — The Naked Room і Voloshyn Gallery. Перша представить безіменну виставку Анни Звягінцевої, друга — виставку Optical Prostheses Даниїла Галкіна. 

Анна Звягінцева — художниця, яка часто робить маніфест непомітним, маловідчутним граням нашого життя, демонструючи їх крихкість і документуючи невловимі нематеріальні моменти. Її роботи показували у PinchukArtCentre і НХМУ (Україна), Galeria Labirynt і Galeria Arsenał (Польща), Badischer Kunstverein Karlsruhe та Museum of Contemporary Art Leipzig (Німеччина), та багатьох інших галереях. 

Данило Галкін — митець, який працює з публічним простором, досліджуючи життя людини всередині системи, що тягне за собою всебічний контроль і пригнічення, а також перешкоди у вигляді різних пасток соціальної несправедливості. Співпрацює з державними та комунальними мистецькими закладами, привертаючи увагу до об’єктів радянської спадщини Східної Європи для подальшого їх переосмислення та музеєфікації. Представляв Україну в Європі, Америці, Східній Азії та Близькому Сході. 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on Patreon
Share: