Турецька кураторка відмовилась від роботи над павільйоном Венеційської бієнале

16 серпня, 2023

Причиною відмови став скандал із вибором кураторки наступної Istanbul Biennial (IKSV), пов’язаний із небажанням Туреччини визнавати Геноцид вірменів. 

Есра Саріґедік Октем, кураторка павільйону Туреччини на 60-й бієнале у Венеції. Джерело: news.artnet.com

Есра Саріґедік Октем відмовилась від кураторства турецького павільйону на 60-й Бієнале у Венеції. Це — знак протесту проти непрозорого процесу вибору кураторів Стамбульської бієнале, який провадить Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV). Про це пише Hyperallergic.

Раніше дорадча рада IKSV публічно обрала кураторкою Стамбульської бієнале Дефне Аяс, але зрештою IKSV не прийняла її кандидатуру, замінивши Аяс на Івону Блазвік. Це рішення викликало критику через непрозорість і конфлікт інтересів (раніше Блазвік сама голосувала за кандидатуру Дефне Аяс). На знак протесту з ради IKSV звільнились троє членів:

— іспанський незалежний куратор Агустін Перес Рубіо;

— турецький куратор і історик мистецтва Селен Ансен

— турецько-вірменський художник Саркіс.

Одразу після прийняття пропозиції про кураторство сама Блазвік "звільнилась" з ради директорів бієнале. На запит про коментар IKSV не зреагувало. 

Дефне Аяс (ліворуч) й Івона Блазвік (праворуч). Джерело: artissima.art / speakersforschools.org

Критики IKSV вважають, що причина не-призначення Дефне Аяс — політична. Бувши кураторкою турецького павільйону 56-й Венеційської бієнале (2015 року), Аяс публічно визнала Геноцид вірменів 1915—1917 років. Тоді вона включила до виставки есе вдови вбитого турецько-вірменського журналіста Гранта ДінкаРакель Дінк. А це призвело до цензури з боку уряду Туреччини. Відмова Дефне Аяс свідчить про намагання IKSV заперечити Геноцид вірменів, вважає головний редактор Hyperallergic Храг Вартанян. Він також відзначив можливу роль промислового конгломерату Koç Holding, що є основним спонсором Стамбульської бієнале.
 

Виступити на захист Дефне Аяс Октем надихнула обрана до участі в турецькому павільйоні художниця Гюльсун Карамустафа.

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on Patreon
Share: