Львів — місто з багатою історією, в якому проживало і творило чимало відомих людей протягом століть. У Львові знаходиться безліч стародавніх споруд, храмів, музеїв, театрів та кав’ярень, які манять своєю унікальністю людей з різних куточків світу.
Потрапивши до Львова, ArtsLooker радить вам обов’язково відвідати чотири художньо-меморіальні музеї легендарних митців, які зробили вагомий внесок у розвиток української культури. Ви познайомитесь з їхнім творчим життям, поринете у часи, коли формувалося Західноукраїнське мистецтво, познайомитеся з багатогранністю творчої спадщини Олекси Новаківського, Олени Кульчицької, Івана Труша та Леопольда Левицького, які продемонстрували світовій спільноті, що Україна має багато талантів, які гордо представляють її на міжнародній мистецькій арені.
1. Художньо — меморіальний музей Олекси Новаківського знаходиться неподалік Собору святого Юра.
Олекса Новаківський видатний український митець-експресіоніст. Постійна експозиція музею розмістилася у колишній творчій майстерні та оселі відомого митця. Завітавши до музею можна буде побачити основні творчі періоди Новаківського. Майстерня-оселя складається із двох залів. В першому залі репрезентована рання творчість художника, що охоплює період навчання у Кракові. Львівський творчий період представлено у другому залі. Тут можна побачити багато відомих творів, серед яких два монументальні панно овальної форми «Мистецтво», «Наука», «Автопортрет з букетом квітів» та відомий шедевр пізньої творчості Олекси Новаківського «Довбуш — володар гір», де автор зобразив образ легендарного народного месника Гоцульщини.
Будівлю музею споруджено наприкінці ХІХ століття у неороманському стилі відомим львівським архітектором Юліаном Захаревичем, і є унікальною історико-культурною пам’яткою. У 1911 році будинок, де зараз знаходиться музей був придбаний митрополитом Андреєм Шептицьким згодом через два роки був переданий Національному музеєві для потреб українських митців. Так приміщення стало оселею відомого митця. У 1923-1935 роках тут діяла Мистецька школа Новаківського, яку активно підтримував митрополит. Після смерті художника у його майстерні господарювало декілька митців. До 1971 року тут також працював знатний скульптор Іван Севера. Навесні 1972 року з нагоди сторіччя від на народження Олекси Новаківського у приміщенні майстерні було відкрито художньо-меморіальний музей його імені, який радо приймає гостей з усього світу і по нині.
Адреса: м. Львів, вул. Листопадового Чину,11
Тел: 38 032 261 05 52
Графік роботи: щоденно окрім п’ятниці та суботи з 10.00 до 18.00
2. Художньо-меморіальний музей талановитого графіка, майстрині українського офорту Олени Кульчицької знаходиться зразу по сусідству з музеєм Олекси Новаківського, що дуже зручно для культурного маршруту.
Олена Кульчицька дуже активно підтримувала та розвивала народне мистецтво. Художниця закінчила у 1907 році Віденську художньо-промислову школу, в якій свого часу навчався відомий австрійський художник Густав Клімт. Кульчицька була дуже універсальною творчою особистістю, активно впроваджувала на Галичині передові тенденції європейського мистецтва. Багатогранний її талант охоплював різні галузі мистецтва. Вона працювала в малярстві, ілюструвала книги, займалася декоративно-ужитковим мистецтвом, але найкраще свої здібності їй подобалося реалізовувати в графіці.
Художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької складається із чотирьох просторих кімнат, які наповнені магічною творчою енергією художниці. Потрапивши до її оселі, ви поринете на початок ХХ століття, і відчуєте дух старого Львова, який гармонійно переплітається з атмосферою старої Австрії. В експозиції розгорнуто в повному обсязі весь творчий шлях майстрині. Тут можна побачити — малярство раннього віденського періоду, портрети, пейзажі на побутову тему, графіку, декоративно-ужиткові твори художниці, декоративні меблі за її власним проектом, вишивки, твори на релігійну тематику, зокрема гобелен «Богородиця з Ангелами», 1910 року, кольоровий лінорит, а також архівні матеріали, фото-документи і меморіальні речі.
Адреса: м. Львів, вул. Листопадового Чину, 9
Тел: 38 032 261 07 06
Графік роботи: щоденно окрім п’ятниці та суботи з 10.00 до 17.00
3. Художньо-меморіальний музей Івана Труша є однією із найвизначніших культурних пам’яток Львова, який манить відвідувачів із різних куточків України та світу.
Іван Труш видатний український живописець-імпресіоніст, портретист, майстер пейзажу та мистецький критик. Завдячуючи Івану Трушу на зламі ХІХ-ХХ століть культурне життя Галичини та всієї тодішньої Західної України інтенсивно розвивалося, українська культура процвітала та давала про себе знати далеко за її межами. Художника часто називали друзі та колеги поетом кольору та Сонця, а його живопис є гордістю багатьох музеїв України.
Музей Івана Труша розмістився у залах двоповерхової вілли, яку побудував у стилі пізньої сецесії львівський архітектор Олександр Лупшинський. Художник разом із своєю родиною мешкав тут з 1910 по 1941 року. Музейна експозиція сформована за тематично-хронологічним принципом, висвітлює основні сторінки життя та творчості художника. Живописні полотна репрезентують непересічний малярський талант митця, архівні документи та світлини розкривають становлення його як активного громадського діяча, критика та популяризатора українського мистецтва та культури.
На першому поверсі розмістилися у трьох кімнатах роботи раннього творчого періоду Труша. Тут можна побачити кращі зразки портретного доробку, серед яких портрет Івана Франка, Михайла Грушевського, Михайла Драгоманова, Володимира Антоновича, Івана Нечуя-Левицького та кардинала Сильвестра Сембратовича. Увагу та шану заслуговують також портрети родини художника.
На другому поверсі в просторій майстерні, оформленій за проектом самого художника, експонуються роботи з пейзажної збірки. Картини «Кипариси» та «Хмари» — із кримської серії, що створювалася протягом чотирьох десятиліть під враженням від поїздок автора до Криму (1901, 1903, 1904). Також тут представлено чимало пейзажних робіт, на яких зображена рідна земля Труша. Особливим настроєм пройняті вечірні галицькі пейзажі: «Млин уночі», «Самітня могила», «Захід сонця в Брюховичах», а також цикл робіт, де автор зображає повсякденне життя гуцулів та природу Українських Карпат: «Йордан на Гуцульщині», «Сільський хлопчина», «Весна на Гуцульщині» та «Гуцулки біля церкви”.
Адреса: м. Львів, вул. І. Труша, 28
Тел: 38 032 237 04 63
Графік роботи: щоденно окрім п’ятниці та суботи з 10.00 до 18.00
4. Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького знаходиться на сусідній вулиці поруч з музеями Новаківського та Кульчицької і пройтися до нього займе не більше трьох хвилин.
Леопольд Левицький талановитий український графік, скульптор та живописець. В оселі, де проживав митець з 1946 до 1973 року розмітилася експозиція, яка репрезентує творчість Левицького від студентських часів в Краківській академії мистецтв до зрілого львівського періоду життя.
Митець вільно володів багатьма техніками, йому вдавалося створювати на початку його творчої кар’єри високохудожні роботи, його гравюри сміливо порівнюють мистецтвознавці із графічними композиціями Анрі Матіса, Пабло Пікассо та Фернана Леже. На жаль, більшість ранніх робіт митця було втрачено у роки воєнного лихоліття. Надбанням України залишилися твори пізнішого періоду. Родзинкою та певною мірою унікальною ознакою музею є те, що в експозиції представлені твори, що репрезентують актуальні тенденції європейського авангарду першої половини ХХ століття.
Безцінна експозиція музею розміщена у трьох кімнатах та передпокої помешкання митця. Вона не лише розкриває хист майстра у всій багатогранності, а й відтворює неповторну атмосферу середовища, в якому жив і працював Леопольд Левицький.
Музей було створено після смерті художника у 1984 році завдяки наполегливості його дружини Гені Бенціонівни. Саме вона стояла в центрі посмертної популяризації імені Левицького, а наприкінці свого життя склала заповіт, згідно з яким вся творча спадщина й архів художника перейшли у фонди Національного музею.
Адреса: м. Львів, вул. Устияновича, 10
Тел: 38 032 261 06 10
Графік роботи: щоденно окрім п’ятниці та суботи з 10.00 до 18.00
Share: