Фічери

Що відбувається: мапа артподій України

9 листопада, 2023

«Індустріальна депресія», Юрій Болса, 2023. Джерело: instagram.com

Ключові мистецькі заходи в Україні

Виставка Наталії Лісової «Невизначений простір»

Дати: 02.11.2023 – 24.12.2023
Адреса: Київ, вул. Ярославська, 21 (Dymchuk Gallery)
Час роботи: Ср–Нд, 12:00–19:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: Dymchuk Gallery

Робота Наталії Лісової з серії «Indifferent Space». Джерело: надано Dymchuk Gallery.
Проєкт «Невизначений простір» представляє живопис, графіку та відео Наталії Лісової, створені після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Ці роботи створюють простір, в якому свіжі спогади виглядають давніми згадками давно минулого життя. Мисткиня досягає цього за допомогою методу стирання. Лісова створює малюнок чітким і детальним, а далі стирає створене пензлями, ганчіркою чи руками. Авторці не потрібно бути реалістичною, натомість вона прагне до внутрішньої щирості.

«Чорно-білі інтер’єри Лісової виглядають тривожно, закинуто, але, натомість, пейзажі ніби створюють портали в невизначений і безпечний світ. Така ахроматична фіксація забезпечує збереження самодостатності спогаду, в художньому обрамленні захоплюючи минуле. Це авторський спосіб стабілізації, архівації і збереження простору, теперішнього й майбутнього. Водночас, цей метод працює і для архівації пам’яті, яка з часом втрачає деталі, документальність, стає менш достовірною, мінливою, а згодом, взагалі, залишає по собі одне враження, і вже не дуже важливо чи було саме так», — сказано в анонсі проєкту.

Фотовиставка «Сміливі нести світло»

Дати: 04.11.2023 – 19.11.2023
Адреса: Харків, вул. Майдан Свободи, 4 (ЦСМ «ЄрміловЦентр»)
Час роботи: Вт–Нд, 12:00–19:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: група ДТЕК і Port of Culture
Співорганізатор/-ки: за підтримки партнерів Ist Publishing, Ukrainian Association of Professional Photographers, Національного музею Тараса Шевченка та Центру сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр»

Фоторобота Поліни Полікарпової, відкриття експозиції виставки «Сміливі нести світло», 2023. Джерело: надано ЦСМ «ЄрміловЦентр».
Експозиція присвячена одному з найважчих випробувань в історії незалежної України — відключенням електрики взимку 2022 року. Роботи Саши Маслова, Сергія Коровайного, Євгена Малолєтки, Поліни Полікарпової, Мстислава Чернова та інших фотографів розповідають про пристосування до незвичного побуту та щоденну взаємодію українців у такій складній ситуації. Фото з експозиції охоплюють майже всі регіони України. В просторі виставки також можна подивитися однойменний фотобук. 

«У проєкті “Сміливі нести світло” ми бачимо багато надії, цінностей, які об’єднують нас усіх і персональний травматичний досвід перетворюють на колективний спротив відчаю, створюють нові форми існування. Через документацію війни ми бачимо, що навіть в надзвичайно важких умовах українці знаходять спосіб навчатися, створювати, працювати. Продовжувати боротьбу», — розповідає анонс проєкту. 

Після показу у «ЄрміловЦентрі» виставка також буде представлена у Львові — 25 листопада, в центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова вежа».

Групова виставка «11 друзів Яновича»

Дати: 05.11.2023 – 24.11.2023
Адреса: Київ, вул. Євгена Чикаленка, 21а, ЦСМ «Білий Світ»
Час роботи: Ср–Нд, 11:00–19:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: ЦСМ «Білий Світ»
Куратор/-ки: Олексій Малих

Робота Романа Романишина. Джерело: whiteworld.net
Виставка приурочена до дня народження Олександра Яновича — художника і засновника «Білого Світу». В ній візьмуть участь 11 українських художників, що є частими резидентами та гарними друзями галереї. В експозиції представлені роботи Олени Придувалової, Владислава Шерешевського, Влада Кришовського, Ахри Аджинджала, Дмитра Кришовського, Олександра Ляпіна, Романа Романишина, Олександри Кришовської, Олега Денисенко та Петра Сметани.

«Експозиція “11 друзів Яновича” складатиметься з робіт, що вже є у власності ЦСМ “Білий Світ”, і таким чином продовжить серію дослідницьких проєктів “Робота з колекцією”. Обрані роботи займуть місця на окремих галерейних стінах, а родзинками кожної стіни стануть подарунки митців, зроблені спеціально для іменинника», — сказано в анонсі.

Виставка «Співіснування з темрявою»

Дати: 09.11.2023 – 25.02.2024
Адреса: Київ, вул. Лаврська, 10 (Мистецький Арсенал)
Час роботи: Ср–Нд, 12:00–19:00
Ціна квитка: 60–250 грн

Організатор/-ки: Мистецький Арсенал
Співорганізатор/-ки: У партнерстві з ГО «Спільнота Мистецького арсеналу», за фінансування Великої Британії, Канади, США, Фінляндії, Швеції та Швейцарії.
Куратор/-ки: Антон Усанов, Наташа Чичасова

Частина експозиції «Співіснування з темрявою». Джерело: надано Мистецьким Арсеналом.
«Співіснування з темрявою» фокусується на осмисленні та репрезентації віялових відключень, запроваджених в Україні після початку російських обстрілів критичної енергетичної інфраструктури у 2022 році. 

«Мистецтво, що ставило собі за мету рефлексувати суспільні зміни, саме занурилось у темряву, де мусило перевигадати себе як спосіб організації незалежного життєвого світу. Коли придатні для існування площі скорочуються до «пунктів незламності», актуалізується мрія художника Федора Тетянича про автономний життєвий простір, біотехносферу, що може протистояти космічному холоду. З чіткої інженерної конструкції вона переосмислюється як певна соціальна організація. Кав’ярні, сусіди, друзі чи офіси, що підключили генератор і старлінк (чи ще якось розв’язали питання комунікацій), створюють утопічні інфраструктурні вузли. Під’єднання до «нескінченного тіла» комунікацій стало неминучою долею і для об’єктів мистецтва. Саме оприявненню їх стратегій, залежностей, слабкостей у способах співіснування з темрявою в часи тотальної невідомості й присвячено виставку», — розповідає команда кураторів. 

Головне питання, яке ставить проєкт: яким має бути мистецтво, щоб не зникнути у темряві? Відповідь митці та мисткині виставки знаходять у внутрішньому світлі та спільноті.

Виставковий проєкт «Схема збірки»

Дати: 09.11.2023 – 04.02.2024
Адреса: Київ, вул. Антоновича 102-104 (ЦСМ M17)
Час роботи: Вт–Нд, 11:00–20:00
Ціна квитка: Вхід вільний за реєстрацією
Реєстрація: https://bit.ly/3MWOnZd

Організатор/-ки: Центр сучасного мистецтва M17, Громадська Організація «Нагірна 22» й Art Support Fund
Куратор/-ки: Світлана Аграновська, Юрій Болса, Олександр Богомаз, Нікіта Власов, Андрій Підлісний, Максим Мазур

«Боротьба», Юрій Болса, 2023. Джерело: instagram.com
Проєкт «Схема збірки» зосереджений на феномені майстерень Київського інституту автоматики. Виставка об’єднує 60 митців, які презентують самоорганізовану спільноту художників, яка є живим організмом, що розвивається та змінюється, і дає імпульс новим ідеям та рефлексіям художників. 

Перші художники з’явилися в просторі ще у 2016 році, але спільнота фактично заявила про себе 19 жовтня 2019 року, саме коли було проведено перший «День відкритих майстерень»

«Експозиція в ЦСМ М17 не має хронологічної послідовності та є своєрідною моделлю для збірки — символічною схемою, де сукупність елементів, деталей, подій, складається в сприйнятті глядача у цільну конструкцію», — розповідають куратори. 

Експозиція складатиметься з двох частин — на першому та другому поверсі ЦСМ М17. Список митців, чиї роботи представлені на першому поверсі, ви можете подивитися за посиланням. Виставка на другому поверсі передбачає системні зміни експозиції, про які буде повідомлено окремо на ресурсах виставкового центру М17.

Лекція Крістіни Кроуфорд «Радянська Україна і транснаціональна архітектура стандартизації»

Дати: 09.11.2023
Адреса: Львів, вул. Академіка Богомольця, 6 (Центр міської історії)
Час роботи: 18:30
Ціна квитка: Вхід вільний за реєстрацією
Реєстрація: https://forms.gle/iPNLcqver7FoxT6x9

Організатор/-ки: Центр міської історії

Обкладинка книги «Просторова революція: Архітектура та планування в ранньому Радянському Союзі». Ітака: Видавництво Корнельського університету, 2022. Джерело: facebook.com
Яким є історичний контекст руйнувань промислової архітектури Східної України, що відбувається зараз на наших очах через країну-агресорку? Це питання — одне з тих, які розгляне історикиня архітектури та урбаністики Крістіна Кроуфорд на лекції «Радянська Україна і транснаціональна архітектура стандартизації». Прикладом стане Харків, коли він був першою столицею Української Радянської Соціалістичної Республіки (1919–1934 роки). 

На лекції обговорюватимуть:

Першу сталінську п’ятирічку (інвестиції радянської влади у масштабні проєкти в Харкові й на Донбасі у 1920–30-х роках)

Стандартизоване проєктування заводів і міських кварталів (приклад — Новий Харків, так зване соціалістичне місто, яке українські архітектори спроєктували для робітників тракторного заводу на околицях Харкова).

— Обмін транснаціональними знаннями та технологіями (використання радянською владою інновацій промислової архітектури, розробленої із допомогою американських технічних консультантів у Новому Харкові). Приклад — Маріупольський металургійний комбінат «Азовсталь», де навесні 2022 року українські солдати чинили вирішальний опір російським окупантам, також був втягнутим у обмін архітектурними типами різних країн.

Лекція відбудеться спільно з Читацьким клубом Харківської школи архітектури. Мова лекції: англійська зі синхронним перекладом.

Доктор Крістіна Е. Кроуфорд — архітекторка за освітою, професорка мистецтвознавства Masse-Martin NEH в Університеті Еморі. Її дослідження фокусуються на транснаціональному обміні ідеями про житло та міську форму у XX столітті.

Виставка Ельміри Шемседінової «Напружений горизонт. Туга за Кримом»

Дати: 10.11.2023 — 10.12.2023
Адреса: Київ, вул. Омеляновича-Павленка, 9 (Кримський дім)
Час роботи: Пн–Пт, 09:00–18:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: 39.9 Gallery, Кримський дім

«Буремний обрій», Ельміра Шемседінова, 2023. Джерело: instagram.com
Проєкт української сучасної художниці Ельміри Шемседінової «Напружений горизонт» — особиста реакція на окупацію Криму та війну в Україні. Ельміра використовує морські пейзажі як символи своїх спогадів і реакції на нинішні події. Зазвичай мисткиня створює пейзажі з натури, однак всі роботи, представлені на виставці, створені після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, по пам'яті. 

«Глибоко закарбований образ морського краєвиду відтворюється щоразу наново, показуючи силу пам'яті та творчості. Раніше морський краєвид асоціювався з літом та відпочинком… Тепер же погляд спрямований на горизонт і спостереження за морем стали символами тривоги», — пояснює анонс проєкту. 

Відкриття виставки відбудеться 10 листопада о 19:00. В той же день Шемседінова проведе перформанс «Запам’ятати море», в межах якого буде відтворювати кримський пейзаж наосліп.

Виставка Макса Вітика «Марево та реальність»

Дати: 10.11.2023 – 14.01.2023
Адреса: Київ, вул. Князів Острозьких 40б (Музей української діаспори)
Час роботи: Ср–Нд, 11:00–18:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: Музей української діаспори

Робота Макса Вітика. Джерело: antikvar.ua
В основі експозиції — ретроспективна подорож майстернями художника Макса Вітика — від Техасу, Арізони, Каїра, Гааги до Києва та Засупоївки. На виставці представлені твори, фотографії та особисті артефакти з окремих періодів життя й творчості художника. 

«Кожна зала експозиції відтворює атмосферу окремої майстерні художника й послідовно переносить нас світами червоних скель Арізони, фольклору Північного моря та озера Супій, пекучих пустель Єгипту та революційних подій Київського майдану. Роботи Вітика водночас медитативні та сповнені внутрішньої напруги. Вони м’яко занурюють нас у світ підсвідомого, пропонуючи відрефлексовані залишки реальності, часто — філософської та політичної. Виразні кольори й текстури нашаровуються в архаїчні та геологічні сюжети й врешті надають уявному відчуття близькості й тактильності», — сказано в анонсі. Відкриття експозиції відбудеться 10 листопада о 17:00. 

Макс Вітик — українсько-американський художник, живописець, у роботі залучає авторські техніки. Абстрактне та фігуративне мистецтво Вітика — динамічне й вітальне, пронизане «пафосом наївних візій» та особливою увагою до взаємодії кольору й текстури. Роботи митця виставлялися в Українському інституті Америки в Нью-Йорку, галереї ArtMarts у Каїрі, Міжнародному музеї мистецтва та науки у Макаллені (США), на ярмарках Scope Art у Базелі, Context Art у Нью-Йорку та Маямі, а також в багатьох галереях та музеях в Україні.

«Фольклорна майстерня звуку» з US Orchestra

Дати: 14.11.2023
Адреса: Київ, вул. Велика Житомирська, 4 (відділ мистецтв Публічної Бібліотеки ім. Лесі Українки)
Час роботи: 19:00
Ціна квитка: Вхід вільний за реєстрацією
Реєстрація: https://bit.ly/40s8yn2

Організатор/-ки: відділ мистецтв Публічної Бібліотеки ім. Лесі Українки

«Фольклорна майстерня звуку» сфокусується на музиці Західного Поділля і радянських виданнях традиційної музики 1970-1990-х років (на вінілах, бобінах, VHS-касетах і касетних магнітофонах). Основні питання: Хто записував, у який спосіб і де? Звідки взялися радянські видання традиційної музики на вінілі та як вона звучала? Що і на що записували дослідники в експедиціях?

«1970-ті роки можна описати як нову хвилю у записах музики. Записували учасників республіканських конкурсів, дослідники почали їздити в експедиції своїми стежками та зі своє технікою. У 1980-х музиканти почали записувати самі себе — щоб їхня музика не забулася. У 1990-х роках інституції посилають працівників у експедиції, а із записаного матеріалу видають повноцінні альбоми. Всю цю музику та все про це почуєте на зустрічі», — обіцяють організатори. На події можна буде послухати велику колекцію вінілових платівок. 

Відкриття Jam Factory Art Center

Дати: 18.11.2023
Адреса: Львів, вул. Богдана Хмельницького, 124 (Jam Factory Art Center)
Час роботи: 15:00–22:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: Jam Factory Art Center

Анонс виставки «Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми». Джерело: instagram.com
Після 8 років ревіталізації «Фабрики повидла» команда Jam Factory відкриває артпростір, що поєднає перформанс, музику, візуальне мистецтво та community-building проєкти. Першою виставкою стане групова експозиція «Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми». Детальніше про проєкт Jam Factory Art Center ми писали раніше.

Відкриття відбудеться 18 листопада. В програмі: 

15:00 — відкриття входу на територію артцентру;

16:00 — вітальні слова від очільників інституції Гаральда Біндера, Божени Пеленської та Тетяни Федорук, а також від представників міської влади;

17:00 — відкриття виставки «Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми» та виступ кураторів Бориса Філоненка, Катерини Яковленко та Наталії Маценко;

17:30, 18:00, 18:30 — кураторські екскурсії виставкою «Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми»;

17:30 — авторські екскурсії історичною виставкою від Ірини Склокіної й Ольги Заречнюк;

19:00–20:30 — концерт Мар’яни Садовської та Крістіана Томе з новою програмою «Навчитися світла» (колаборація з Сафіє Лентер-Кизи);

20:45–22:00 — виступ Grisly Faye.

Вистава «Кабаре на кордоні» від клубу NASHi.etc

Дати: 18.11.2023
Адреса: Київ, вул. Саксаганського, 6 (Будинок Кіно)
Час роботи: 19:00
Вхід на подію за квитками

Організатор/-ки: NASHi.etc
Співорганізатор/-ки: La MaMa та CultureHub
Куратор/-ки: Романа Соутус та Софія Ющенко

«Кабаре на кордоні» — незвичний перформанс на тему перетину кордонів, що поєднає одразу 5 творчих одиниць: театрально-музичний ансамбль Schmalgauzen, театр тіней «Тіньова», проєкт Andrii Barmalii x Yevheniia Vidishcheva, експериментального драматурга Dima Levytskyi та театр AMÆNTES.

Це — перший проєкт експериментального театрального клубу NASHi.etc. Експериментальний театральний клуб відрізняється від звичного театру відсутністю місця, постійної трупи та репертуару. Натомість NASHI.etc працюватиме як акселератор театральних талантів. Його роль — допомагати митцям із втіленням творчих ідей, надаючи локацію, обладнання, інформаційну та організаційну підтримку, супровід експертів і міжнародне представлення.

Засновницями NASHi.etc є театральна експертка українського походження Романа Соутус та Софія Ющенко, яка стала виконавчою директоркою театру. «На ідею NASHi.etc надихнув відомий нью-йоркський авангардний театр La MaMa, де тривалий час працювала засновниця Романа Соутус…NASHi.etc стануть партнерами театру La MaMa в Україні. А його художня керівниця Міа Ю входить до консультаційної групи, яка братиме участь у майбутніх навчальних воркшопах та інших подіях українського експериментального театру», — розповідають у компанії.

La MaMa — експериментальний театральний клуб у Нью-Йорку, заснований у 1961 році. Він відіграв значну роль у кар’єрі багатьох відомих митців, серед яких Сем Шепард, Джулі Теймор, Даян Лейн, Гарві Фірштейн; з цим театром співпрацювали Роберт де Ніро, Аль Пачіно, Денні де Віто та інші. У 1960-х роках LaMaMa був частиною руху Off Off Broadway, який представляв нові авангардні та експериментальні постановки, і з усіх представників руху лише він існує до наших часів. До складу театру також входить мистецький гурт «Яра», який створює театральні вистави на базі української поезії.

Романа Соутус — драматургиня, виконавиця та продюсерка. Романа є авторкою та акторкою сольної постановки «HYENA!», що отримав кілька відзнак та став найкращим експериментальним спектаклем на фестивалі United Solo Festival у Нью-Йорку у 2016. Крім того, Романа стала однією з авторів документального проєкту «Diaries in Exile» (Щоденники у вигнанні), що розповідає історії українців, які були змушені тікати від російського повномасштабного вторгнення в Україну. Романа також була членкою New Georges Jam 2021 і стипендіаткою Lambda Literary резиденції для LGBTQ письменників 2017 року.
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on  Patreon
Share: