Головні події фестивалю «Конструкція» у Дніпрі. 10-12 листопада.

7 листопада, 2023

Команда фестивалю «Конструкція» об’явила повну програму подій. Фестиваль, що пройде з 10 по 12 листопада, повертається після дворічної перерви через повномасштабне російське вторгнення. Восьма «Конструкція» сконцентрувалася на осмисленні досвіду воєнного часу та участі громадян/-ок  у відновленні України. 

«Конструкція» 2016. Фото: Юрій Стефаняк

УКРАЇНСЬКИЙ ХАРДКОР

Головна тема «Конструкції», «Український хардкор:вивчаючи досвід низових ініціатив», апелює до значення слова «хардкор», яке асоціюється з андеграундними музичними та мистецькими стилями, але бере свій початок у будівництві. В оригінальному значенні слова, hardcore — це цеглини, уламки, які використовуються як фундамент будівлі. Іншими словами, це база, зібрана з найрізноманітніших деталей та матеріалів. Співзасновник «Конструкції» Андрій Палаш каже:

Андерграунд 1990-х – це фундамент, на якому побудована сучасна українська культура. На ньому все засновується. Тому фестиваль ми починаємо з лекції про український андеграунд.»

Формуючи програму, організаторк/-ки запрошували до участі переважно українські низові організації, нішеві лейбли, які працюють без великих бюджетів, вибудовуючи нові формати співпраці. Ці низові ініціативи реакційно виникають для розв’язання проблем громади, протидії небезпекам, захисту спільних цінностей та просторів. Вся програма проходитиме в просторі Dnipro Center for Contemporary Culture. Офіційне відкриття фестивалю відбудеться 10 листопада о 18:00

МУЗИЧНА ПРОГРАМА: БЛАКИТНА ЗАЛА ТА БІБЛІОТЕКА 

«Конструкція» 2019. Фото: Юнона Пруд

Цьогорічний лайнап репрезентує стихійно утворені, проте тверді осередки українських саундів і стилів. Музикант/-ки приїдуть з різних частин України, й певною мірою вони є ядром громадських спільнот своїх міст та містечок. Разом з тим, майже половину лайнапу складають музикант/-ки з Дніпра, рідного міста «Конструкції». 

Співкураторка музичної програми Олена Погонченкова розповідає: «Сучасність неможлива без минулого — це важлива тема, яка розкривається і в лайнапі, і в дискусіях. Цьому присвячений другий день фестивалю: відбудеться виступ Ігоря Цимбровського, культової постаті українських 90-х, що її перевідкривають для себе сьогоднішні слухачі й слухачки. Також запланована дискусія за участі Цимбровського та музичних архівістів Олександра Цапенка і Влада Яковлева. Це така собі побудова містка в минуле незалежної музики й свідчення, що то не окремий закритий у собі еон, а історія, яка триває



Під час трьох дів фестивалю виступають артисти та артистки, які заявили про себе достатньо давно. Chillera (Одеса) та ujif_notfound (Київ) тривалий час співпрацюють з «Конструкцією». Але, обіцяє Олена Погонченкова, без прем’єр не обійдеться. Так, у фестивалі бере участь новоутворений електронний дует swampdogs, на чий дебют кураторка також рекомендує звернути увагу. А от undo despot, цьогорічна резидентка «Конструкції», нещодавно видала свій перший повноформатний альбом, який визначає її саунд загалом та як такий, що є можливим в українській музиці. Альбом вийшов на Pep Gaffe, лейблі, який буде представлений на цьогорічному фестивалі одразу кількома проєктами.

11 та 12 листопада відбудуться лекції та дискусії, присвячені сучасній українській музиці та андерграунду 90-х. Можна буде послухати Влада Яковлева, Олександра Цапенка, Ігоря Цимбровського та представників/-ць лейблів Liky Pid Nohamy, Pincet, Pep Gaffe, Dnipropop. Модеруватимуть розмови Влад Яковлев та Олена Погонченкова. 

«НАВІТЬ ЯКЩО», ВИСТАВКА 

 Поки триває війна, що б ви не робили, цього не буде достатньо. Ми кажемо це вам, читачі/-ки цього тексту, тому що ми відчуваємо страх.» – Клеменс Пул

«Конструкція» 2021. Nonument Group «З ніде в нікуди. Піонерська залізниця та Бузлуджа». Фото: Марія Костенко

Виставка «Навіть якщо», курована Клеменсом Пулом та Катериною Русецькою, представить роботи 11 художників, художниць та мистецьких колективів, об'єднаних роздвоєним практичним і творчим досвідом. У виставці беруть участь Діана Дерій, Євген Коршунов, Ігор Окунєв, Петро Ряска, Каріна Синиця, Тамара Турлюн та Андрій Лящук, Тереза Яковина, Ор’ян Амундсен, Beauty Studio, fantastic little splash, Freefilmers. 

Потреба в активній гуманітарній та мілітарній діяльності відклала чи трансформувала мистецькі практики, тож митці та мисткині по-різному відповідають на питання, що воєнний час ставить перед ними. Художня діяльність відкривається в новому світлі.

«Я не є людиною, дуже прив’язаною до спокуси красивих мистецьких об'єктів. Я думаю про мистецтво, і як куратор, і як художник. Як про спосіб мислення або підхід до проблеми. Саме з цієї позиції ми почали  говорити про наші ідеї для «Навіть якщо». Саме тому ми виступили з кураторською пропозицією, яка була радше поштовхом, ніж запрошенням до показу робіт. Ми хотіли допомогти нашій аудиторії зрозуміти, що те, що переживали художники/-ці в цей період, відображало досвід суспільства. Це обов'язково включало своєрідне антивиробництво, такі моменти, коли твоя нормальна здатність робити те, що ти робиш, обмежена або взагалі призупинена.» – коментує співкуратор виставки Клеменс Пул. 

Виставка відкриється о 18:30 10 листопада і триватиме до 10 лютого 2024 року. 

ДИСКУСІЙНА ПРОГРАМА: РАДИКАЛЬНА РЕКОНСТРУКЦІЯ. БЛАКИТНА ЗАЛА 

«Конструкція» 2021. Фото: Марія Костенко

Дискусійна програма, підготовлена антропологом архітектури Міхалом Муравським (University College London) та кураторкою Катериною Русецькою (DCCC), складається з трьох масштабних сесій, які відбудуться 11 та 12 листопада.  Програма фокусується на досвіді низових ініціатив, які проводять життєво важливі роботи з відновлення у вразливих громадах, а також на ідеях та стратегіях, спрямованих на політичну  консолідацію. Як пояснює Муравський: «Наша дискусійна програма функціонує на трьох рівнях: на низовому рівні («хардкор»), на рівні культурних інституцій/ініціатив, а також на більш «макро»  рівні у тому сенсі, як суспільство уявляє та відтворює себе через процес опору та реконструкції.» 


 

Cесія 1. 11 листопада, 17:00-18:30  
«Мутації культури: інституційні формування під вогнем»

 

Ця сесія об'єднує культурні інституції та ініціативи з усієї України. Як війна вплинула на ініціативи у сфері (сучасної) культури? Які нові інституційні утворення вона породила? Як культурні інституції переосмислили свої програми, щоб відповісти на потреби переміщених осіб та аудиторій, які постраждали від повномасштабної війни? Яку роль можуть відігравати культурні ініціативи в переосмисленні іншого майбутнього для України після війни?

Cпікер/-ки: Ірина Мірошникова та Катерина Ульянова (Павільйон України на Бієнале архітектури 2023), Діана Берг (Платформа ТЮ), Дана Брежнева (ДЕ НЕ ДЕ), Ада Вордсворт (KHARPP). Модерує Катерина Русецька. 


Ми розглядаємо дискусійну програму як висхідну платформу для об'єднання низових ініціатив і надання їм можливості перетинатися та ділитися досвідом один з одним, з нами та нашою аудиторією. Усі запрошені спікери/-ки та колективи вже зараз займаються відбудовою та відновленням, як фізичним, так і соціокультурним, стратегічним плануванням. Їх діяльність та досвід є фундаментом для теперішньої та майбутньої відбудови.» – розповідає Катерина Русецька. 


 

Ceсія 2. 12 листопада, 13:00-14:30
«Український хардкор: вивчаючи досвід низових ініціатив»

 

Ця сесія об'єднує низові та волонтерські ініціативи з відновлення. Працюючи «знизу догори», волонтерські групи на власному досвіді розуміють, що потрібно для збереження та підтримки життя, спільнот, спадщини та екосистем, яким загрожує дезінтеграція та руйнування. Як їхній досвід може бути використаний у політиці відновлення на макрорівні? 

Спікер/-ки: Лівий Берег (Влад Шарапа, Ігор Окунєв та Ксенія Кальмус), Алекс Томас і Ада Вордсворт (KHARPP), Руслан Безкібальний (БУР Запоріжжя), Дмитро Кирпа (Repair Together). Модерує Катерина Русецька.


Сесія 3, 12 листопада, 15:00-16:30. 

«Власність, борг і солідарність: відбудовуючи спільне»

 

Ця сесія об'єднує активістів/-ок, архітекторів/-ок та експертів/-ок, які працюють у сфері соціального житла, а також політики, економіки та етики соціально-орієнтованої реконструкції. Як Україна може розробити реалістичний набір практик і політик для соціально-орієнтованої реконструкції? Як механізми перерозподілу, спільної власності або співвласності та списання боргів можуть допомогти забезпечити, щоб реконструкція приносила користь громадам, а не корпораціям?

Спікер/-ки:  Анна Пашинська та Тетяна Пашинська (Co-Haty), Юлія Юрченко (Greenwich University), Оленка Ґу (Спільне), Оксана Дутчак (Спільне), Олександр Анісімов, (Aalto University/New Housing Policy). Модерує Міхал Муравськи. Присвячується Олександру Кравчуку.

Вшановуючи пам'ять Олександра Кравчука, лівого економіста та редактора видання Спільне (Сommons), Міхал Муравський каже: «Ми присвячуємо цю дискусійну програму Олександру Кравчуку, якому цього тижня виповнилося б 38 років. Він планував приєднатися до нас у Дніпрі на «Конструкції». Олександр присвятив своє життя та роботу уявленню більш справедливого, рівного та емпатійного майбутнього для України, а також виробленню конкретних шляхів для втілення цього майбутнього через втручання в українську політичну економіку».

КІНОПРОГРАМА. ПРОСТІР: ЛЕКТОРІЙ

«Конструкція» 2021. Фото: Юнона Пруд

Кінопрограма фестивалю, курована Олександром Телюком, зосереджується на феномені спільнот — від громад, зв’язаних ідейними чи духовними інтересами, до груп об’єднаних спільними викликом під час війни. Кожну з презентованих стрічок пронизує ідея, що якісні низові зв’язки та горизонтальна довіра є фундаментальними для українського суспільства.

 

11 листопада, 16:00 короткометражні фільми Civil Pitch 2.0 від Docudays UA 

 

До другого видання Civil Pitch 2023 року входять короткометражні фільми «89 днів» (режисер Павло Дорогой), «Під крилом ночі» (режисерка Леся Дяк), «Гості з Харкова» (режисерка Галина Лаврінець), «Наша робо сім’я» (режисерка Анастасія Тиха). Також відбудеться Розмова з режисер/-ками Павлом Дорогим та Галиною Лаврінец. Ця добірка з чотирьох фільмів присвячена зв'язкам між активіст(к)ами громадського сектору та документаліст(к)ами, які прагнуть досягти змін у суспільстві. «89 днів» розповідає як харківський метрополітен перетворився на бомбосховище під час перших днів війни, а потім знову запустив транспортну мережу. «Під крилом ночі» — історія 11-річної Олесі, що під час війни вимушена жити далеко від дому проте здатна підтримувати зв’язки з рідними людьми. «Гості з Харкова» веде оповідь про Нелю, власницю музею-садиби народно-побутового ужитку, яка допомагає переселенцям/-кам. «Наша робо сім’я» — короткий фільм про клуб для дітей, які захоплюються робототехнікою та програмуванням, а також про спільноту, яку він об’єднує. 

Кадри з фільмів «Зарваниця» (реж. Ярема Малащук, Роман Хімей), «89 днів» (реж. Павло Дорогой), «Гості з Харкова» (реж. Галина Лавринець)

11 листопада, 18:00 «День українського добровольця», 2022; режисер —  Володимир Тихий 

 

У картині представлена одна доба — 14 березня 2022 року. Стрічка документує добу з життя поп-співачки, відеоінженера, історика, реставраторки, вченого-полярника та пенсіонерки в той час, коли передмістя Києва стали зоною нищівних боїв та мародерства з боку російських окупантів. Тисячі киян перебралися жити до метро. Люди перестали ділити дні на вихідні й робочі, і стали нумерувати дні життя від дати повномасштабного вторгнення росії в Україну. 
 

12 листопада, 17:00 «Зарваниця», 2021. Режисери  Ярема Малащук, Роман Хімей. Розмова з Романом Хімеєм

 

«Зарваниця» – це антропологічна кінозамальовка про феномен сучасної релігійної громади. Об’єднані спільним світовідчуттям та ритуалом ходи незнайомі між собою віряни тимчасово утворюють міцну самоорганізовану спільноту. Християни-паломники долають сотні кілометрів від Криворівні (Івано-Франківська область) до Святого Місця на Тернопільщині. Серед них — юний хлопець, який вирушає на прощу вперше; ведучий одного з місцевих каналів; фотограф, який знімає весь процес на камеру;  80-річна жінка. Усі віряни — дуже різні, однак віра в християнське диво об’єднує їх на цьому випробувальному шляху.
 

REMOTE CONSTRUCTION

«Конструкція» 2019. Фото: Юнона Пруд

Для тих, хто зараз не у Дніпрі, але хоче підтримати «Конструкцію», фестиваль запустив програму Remote Construction. Це можливість стати частиною фестивалю, навіть якщо ви не можете долучитися до події фізично. Робіть донейт від €15 / 600 грн на Buy Me a Coffee чи Monobank, а після закінчення фестивалю,  «Конструкція» надішле вам діджитал подарунок — бокс Remote Construction з записами дискусій, музичних виступів та додаткових матеріалів події.
 

Потрапити на «Конструкцію» можна за обовʼязковим донейтом.
Три дні — від 600 грн, вхід на один день — від 250 грн. Всі кошти підуть волонтерам, які з початку повномасштабного вторгнення закривають потреби захисників та жителів прифронтових регіонів.

 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on  Patreon

Share: