Фічери

Що відбувається: вибір редакції

12 вересня, 2023

Ключові мистецькі події в Україні 

Виставка «Промені та тіні» у галереї Jump

Дати: 22.08.2023 — 22.09.2023
Адреса: Полтава, вул. Монастирська 3, ЦСМ Jump
Час роботи: Вт–Нд, 11:00–18:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: Центр сучасного мистецтва Jump
Куратор/-ки: Артур Ароян, Євгеній Аничин 

Фото Едварда Капрова, 1 вересня 2023 року. Джерело: instagram.com/edkaprov/
 За словами кураторів, виставка присвячена феномену фотографії (для якої є відповідне українське слово "світлопис"). Він створюється самою природою — уловленим світлом в темному корпусі камери на чутливому матеріалі. Фотограф тут — скоріше медіум, але медіум з амбіціями творця, який своєрідним чином привласнює об'єкт зйомки та включає його до свого колекціонованого Всесвіту. 

«Ця магія існує понад 180 років і хоча цифрові технології значною мірою витіснили старий світлопис, він не зник, навіть переживає новий сплеск масової зацікавленості. Увага до старих методів фотографування ґрунтується не тільки на бажанні відчути себе алхіміком образотворення, але й на цілком практичних перевагах. Однією з них є достовірність оригінального знімка, який не може бути видозмінений надалі», — сказано в описі проєкта.

Куратори згадують англійця Роджера Фентона, який майже 170 років тому знімав в Україні Кримську війну — так він започаткував жанр військової фотографії. На виставці можна побачити, як з’являються світлини іншого фотографа, який документує сучасну нам війну — ізраїльтянина Едварда Капрова.

Галерея Jump — артпростір у Полтаві, заснований Тарасом Гунченко 2015 року. Проводив виставки за участі Нікіти Кадана, Макса Ходака, Антона Саєнка, Ярослава Футимського, Миколи Рідного та багатьох інших художників і художниць.

Виставка-сателіт 7-ї Biennale Internationale d'Art Non Objectif

Дати: 12.09.2023 — 03.10.2023
Адреса: Київ, Андріївський узвіз 13-А, Музей Булгакова
Час роботи: Чт–Вт, 10:00–17:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: Kyiv Non Objective
Співорганізатор/-ки: Музей Булгакова 

Робота Тіберія Сільваші. Джерело: birdinflight.com
 Ця виставка — частина 7-ї Бієнале Не-об’єктивістського Мистецтва, що цього року проходить у французькому місті Пон-де-Кле вже всьоме. Там експозицію можна подивитися у галереї Les Moulins de Villancourt з 14 вересня до 18 листопада 2023 року.

Київська виставка-сателіт відкриється 12 вересня — у Музеї Булгакова. Тут представлені такі митці: Тіберій Сільваші, Мирослав Вайда, Олена Домбровська, Бадрі Губіанурі, Сергій Попов, Сергій Момот і Костянтин Рудешко.

«У київському проєкті ми об'єднали роботи художників із близькими мистецькими поглядами, що в різний період входили до груп "KNO" й "Альянс 22". Ця  виставка — знак поваги до багаторічної праці Ролана Орепюка — художника, куратора,  що зараз бореться із важкою хворобою. Ми захоплюємось його мужністю і бажаємо сили подолати недуг», — пише митець Мирослав Вайда

Biennale Internationale d'Art Non Objectif — бієнале, що фокусується на скульптурі та постмінімалізмі в живописі. Проходить у Франції, в місті Пон-де-Кле. 

KNO (Kyiv Non Objective) — мистецьке об’єднання, засноване українськими художниками Тіберієм Сільваші, Бадрі Губіанурі, Оленою Домбровською та Сергієм Поповим у 2017 році. KNO тісно співпрацює з іноземними митцями та кураторками: наприклад, Біллі Грунер (Австралія), Сьюзан Шутан (США), Річард Ван дер Аа (Франція) та Тільман Хопфл (Німеччина). Метою групи є продовження традиції та розвиток безпредметного мистецтва в Україні, а також — формування мультидисциплінарної міжнародної платформи. 

Альянс 22 (спочатку New Artistic Alliance) — кураторська група, що існувала з 2012 по 2016 роки в Києві. Заснована київськими художниками Бадрі Губіанурі, Костянтином Рудешко, Тіберієм Сільваші та Сержем Момотою. У 2015 році до них приєднався Сергій Попов. Метою колективу було вивчення і розвиток нефігуративного мистецтва в Україні.

Лекція-розмова «Електроакустична музика: київський контекст»

Дати: 13.09.2023, 18:00
Адреса: Київ, вул. Велика Житомирська 4, Відділ Мистецтв Публічної Бібліотеки ім. Лесі Українки
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: Публічна Бібліотека імені Лесі Українки
Співорганізатор/-ки: Асоціація електроакустичної музики України при Спілці композиторів України
Куратор/-ки: Віка Федоріна 

Алла Загайкевич. Джерело: showbiz.24tv.ua
 

«Електроакустична музика: київський контекст» – частина проєкту відділу мистецтв Публічної Бібліотеки ім. Лесі Українки «Майстерня звуку». В його межах пройде цикл концертів, лекцій, майстерень, присвячених електроакустичній музиці, її практиці, теорії та історії.

На першій події говоритимуть про становлення української електроакустичної музики, її важливі постаті та події. Модеруватиме українська композиторка, музикознавиця, володарка багатьох нагород Алла Загайкевич

«За допомогою музики ми можемо висловити тендітні й швидкоплинні речі, що належать до внутрішнього світу людини, які, можливо, й зовсім неможливо виразити. Музика сама і є змістом, тому її мова — універсальна», — пише Загайкевич в анонсі події. 

Алла Загайкевич — електроакустична композиторка, яка поєднує роботу в академічних концертних жанрах (симфонічна, камерна, електроакустична музика, камерна опера, опера «Вишиванний») та в сучасних мультидисциплінарних проєктах (аудіовізуальні інсталяції, перформанси, музика до кінофільмів і театральних вистав).

Виставка «Ось-ось» Вольта Агапєєва та Діми Толкачова

Дати: 14.09.2023 — 15.10.2023
Адреса: Київ, вул. Лаврська 10-12. Мала Галерея Мистецького Арсеналу
Час роботи: Ср–Нд, 12:00–20:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: Мала Галерея Мистецького Арсеналу
Співорганізатор/-ки: ГО «Спільнота Мистецького арсеналу», за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні
Куратор/-ки: ​​Наташа Чичасова, Андрій Мирошниченко, Анастасія Гаразд 

Роботи Вольта Агапеєва. Джерело: instagram.com/volt_agapeyev
 Виставка «Ось-ось» — шоста частина проєкту художніх діалогів «Одне з одним. Просторові діалоги» від лабораторії сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу». В ній беруть участь двоє митців — Діма Толкачов і Вольт Агапеєв

«Проєкт є спробою осмислити відчуття, які учасники виставки проживали напередодні повномасштабної війни та під час блекаутів. Ці два періоди, хоч і розділені часово, пронизані тривожним очікуванням — передчуттям російського вторгнення та пристосуванням побуту до графіка відключення світла. Неможливість вплинути на ситуацію формує напругу між безсиллям та бажанням спротиву. Втім, мистецьке осмислення власної непевності стає для художників зоною контролю посеред постійної невизначеності», — сказано в описі проєкту.

Вольт Агапєєв (нар. 1989, м. Тернопіль) — мультидисциплінарний художник. Багаторазовий учасник виставок та резиденційних програм в Україні та за кордоном. Роботи представлені у приватних колекціях та знаходяться у публічних місцях Австрії, Словаччини, Німеччини та інших країн. Найчастіше працює із графікою, медіаартом і графіті. У своїх роботах художник звертає увагу на процес аморфізації кордонів між людською свідомістю, технікою та природою. Живе та працює в Києві. 

Діма Толкачов (нар. 1989, м. Мала Виска) — митець, який працює з фотографією та використовує її як матеріал для концептуальних типологій. Експериментує з об’єктами, відео та цифровими колажами. Після 24 лютого сфокусувався на пошуку метафор, які оприявнюють, як війна впливає на відчуття часу та реальності. Брав участь у виставкових проєктах в Україні та за кордоном. Живе та працює в Києві.

«Одне з одним. Просторові діалоги» — процесуальний проєкт Лабораторії сучасного мистецтва «Мала Галерея Мистецького арсеналу», що став результатом дискусій між представниками та представницями художньої спільноти. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, куратори Лабораторії почали збирати масив творів українських митців і мисткинь про війну — від 2014 року до сьогодні, що трансформувався в онлайн-архів «Україна в огні». Під час роботи над архівом, куратори усвідомили важливість фіксувати не тільки твори, а й ті процеси і трансформації в художніх практиках авторів і авторок, що часто лишаються невидимими.

Українські проєкти в Європі

Показ фільму The District Миколи Рідного у Віденській Сецесії

Дати: 15.09.2023 — 12.11.2023
Адреса: Австрія, Відень, Vereinigung bildender Künstler*innen Wiener Secession Friedrichstraße 12 1010 
Час роботи: Вт–Нд, 10:00–18:00
Ціна квитка: €12

Організатор/-ки: artist-run простір сучасного мистецтва Secession
Куратор/-ки: Беттіна Шпорр 

Кадр із The District Миколи Рідного, 2023. Джерело: secession.at
 Із 15 вересня у віденському Сецесіоні показуватимуть відеороботи українського митця Миколи Рідного «Район» (The District). Це —  дуже особиста медитація про війну у рідному для художника Харкові, а саме — на Північній Салтівці. 

«Це район, де я жив у шкільні роки та навчався в Академії мистецтв у Харкові. З початку 2022 року ця густонаселена околиця стала рубежем російського вторгнення та зазнала значних руйнувань через артилерійські удари. Хоча деякі люди вже повернулися з евакуації, район усе ще справляє враження міста-привида. Але це буде не документальний фільм про війну, а занурення в мої особисті спогади», — розповідає Рідний.  

Відео (записане на місці події, викривлене ефектами піксельних хмар) та змонтовані фотографії з малюнками, поєднують образи минулого та сьогодення, зовнішніх і внутрішніх пейзажів, фактів і спогадів. Відеоряд супроводжується закадровою оповіддю: жіночий голос декламує спогади художника про місця його дитинства та юності, яких уже не існує.

Микола Рідний (нар. 1985) — митець із Харкова. Закінчив Харківську державну академію дизайну та мистецтв у 2008 році. Задовго до того він відіграв важливу роль у формуванні політично активної артсцени як самостійний художник, куратор і автор. Співзасновник колективу SOSka, чия artist-run галерея-лабораторія, що існувала з 2005 по 2012 рік, була ключовим простором у місцевій мистецькій інфраструктурі. Після проєкту «Озброєні та небезпечні (2017–2021) Рідний почав розвиток платформи для співпраці між українськими відеохудожниками та режисерами. У 2022–2023 роках був куратором кількох програм показу українського кіно та відеомистецтва в DAAD-Galerie (Берлін), MAXXI (Рим), Музей Фолькванг (Ессен) і Національній галереї (Софія). 

Віденська Сецесія (Secession) — культовий павільйон, виділений містом Відень під Першу виставку Сецесіону — артгуртка, до якого входили Густав Клімт, Коломан Мозер, Йозеф Гофман, Макс Курцвайль тощо.
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on  Patreon
Share: