Фічери

Що відбувається: мапа подій

31 серпня, 2023

Ключові мистецькі події в Україні 

Tetiana Malinovska, Future Time Concept 1, from the Biruchiy exhibition, photo courtesy of the organisers.
  

Слухати місто: Презентація аудіопрогулянок лівим берегом Києва

Дати: 01.09.2023
Адреса: Київ, вул. Пимоненка 6, America House Kyiv
Час роботи: 1 вересня 2023, 18:30–21:00
Ціна квитка:Вхід вільний
Реєстрація: https://bit.ly/3KWre83

Організатор/-ки: Міський театр
Співорганізатор/-ки: America House Kyiv
Куратор/-ки: Дмитро Левицький

«Слухати місто» — це презентація проміжних результатів курсу зі створення аудіопрогулянок від Міського театру. Курс літа 2023 року був присвячений історіям лівого берегу Києва. Остаточні результати (проведення аудіопрогулянок) будуть презентовані у середині вересня.

«Упродовж літа ми щотижня збиралися, аби створити авторські аудіопрогулянки — дослідити свій голос, знайти свій монтаж, зрозуміти, який досвід дати слухачам. На курсі ми багато говорили про стереотипи, екзотизацію, інфраструктуру і травми», — розповідають організатори. 

Фото з тестових аудіопрогулянок протягом курсу Міського театру. Джерело: надано командою Міського театру.
 На заході також можна познайомитись із авторами та авторками історій:

Олександрою Адаменко («31», прогулянка Соцмістом);

Поліною Яковлевою («Не тримаю зла», прогулянка Позняками);

Юрієм Юдіним («У ніжок немає мозку», прогулянка лісом на Лісовій);

Наталією Козак («Хованка», прогулянка Парком «Перемога» на Дарниці);

Тамарою Ілею (прогулянка Парком Партизанської Слави біля Рембази);

Тетяною Усовою (прогулянка від метро Осокорки до Дарницького мосту);

Володимиром Прилуцьким (прогулянка озером Сонячне та околицями);

Ксенією Реутовою (прогулянка від дворику на Лівобережній до Русанівського каналу та Гідропарку).

Крім презентації проєктів, у кіоску Міського театру відбудеться виступ композиторів, які писали музику для аудіопрогулянок, — Олексія Податя та Івана Скорини.

Програма заходу: 
18:30–19:30 — презентація аудіопрогулянок (America House Kyiv, вул. Пипоменка, 6 )

20:00 — виступ Олексія Податя та Івана Скорини (кіоск Міського театру, вул. Січових стрільців 44)

Міський театр — спільнота дослідників міста, урбаністів і фланерів, створена драматургом та автором аудіопрогулянки «Маріо гуляє по цитаделі» Дмитром Левицьким.

Виставка «Молитва за Україну» Антона Логова

Дати: 01.09.2023 — 22.09.2023
Адреса: Київ, вул. Євгена Чикаленка 21а, ЦСМ «Білий Світ»
Час роботи: Ср–Нд, 11:00–19:00
Відкриття: 1 вересня 2023, 18:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: ЦСМ «Білий Світ»

Створюючи живопис для цієї експозиції, Антон Логов міркував над власними емоційними станами напередодні та під час війни. Роботи митця покликані розкрити природу цих незбагненних почуттів через єднання з українською природою, бутність одним цілим з рідною землею, сонцем, полями, горами. 

«Автор фіксує у пам’яті всі рани, яких завдало Україні рашистське вторгнення, тужить за людьми, що віддали свої життя за Україну, лине серцем до всіх, хто прагне свободи, вірить у перемогу України і прославляє ЗСУ. Через мистецькі ходи та форми художник запрошує глядача до діалогу, знаючи, що ці думки і почуття об’єднують сьогодні всіх і кожного» — сказано в анонсі.

Антон Логов — український мультидисциплінарний художник: живописець, автор об’єктів та інсталяцій, викладач, активний учасник численних групових та персональних виставок в Україні та закордоном. 

Виставка «Сили, яких не існує» Антона Ткаченка

Дати: 02.09.2023 — 16.09.2023
Адреса: Київ, вул. Кудрявська 47, Хлібзавод
Відкриття: 2 вересня 2023, 18:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: Хлібзавод

«Сили, яких не існує» — проєкт про самотність, в якому художник Антон Ткаченко міркує про співвідношення людини та довкілля. В умовах повномасштабного вторгнення він вимушено залишився в Україні без своїх близьких і рідних. Адаптуючись до нових реалій, Ткаченко почав шукати відповідь на питання «Як жити далі?». Неочікувано для себе автор знайшов відповідь у вірі в потойбічні сили, що до цього була йому не притаманна. «У часи нестабільності та за браком впевненості в завтрашньому дні, люди починають покладатися на потойбічні сили та вірити в речі, що, на їхню думку, можуть полегшити їм життя чи врятувати від негараздів. Я пам’ятаю, як у дев’яності моя родина та їхні друзі стрімко стали забобонними. Замість лікаря була бабка, замість фінансової грамотності — віра в гадання та розклади, замість розвитку власних соціальних навичок та соціалізації загалом — привороти», — розповідає митець. 

На виставці представлені роботи Ткаченка, реалізовані протягом резиденції на платформі «Острів» влітку 2023, що відбулася за підтримки міжнародної мережі хостингових інституцій Artists at Risk.

Науково-мистецька платформа «Острів» — мультидисциплінарний простір у Солом’янському районі Києва, створений на базі Київського національного університету архітектури й будівництва.

Антон Ткаченко — художник, куратор, засновник самоорганізованого простору 127 гараж, контекстної галереї NULLA.

Виставка «The Great Finding. Step Three» Сергія Мельниченка та Міті Фєнєчкіна

Дати: 07.09.2023 — 22.10.2023
Адреса: Київ, вул. Ярославська 21, Dymchuk Gallery
Час роботи: Ср–Нд, 12:00–19:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: Dymchuk Gallery


До проєкта «The Great Finding. Step Three» увійшли фотографії Сергія Мельниченка з серії Fundamental space explorations of naked singularity, графічні роботи Міті Фєнєчкіна та NFT-3D анімації Володимира Лисенка.

Виставка фокусується довкола питань пошуку себе, масштаби якого завжди приховані від інших. Роботи художників передають стан, в якому знаходиться людина, метафорично перебуваючи перед горизонтом подій. Горизонт подій — це астрофізичне явище, межа, за якою події поки не здатні впливати на спостерігача. 
«Проводячи таку аналогію, через самовідчуження і відчуття себе прибульцем на своїй планеті, художники створюють картину того, що відбувається з людиною в очікуванні на своє туманне майбутнє перед горизонтом подій» — розповідає арт-менеджерка шалереї Димчука Ніка Шумейко.

Сергій Мельниченко — фотограф, засновник школи концептуальної та художньої фотографії MYPH у Миколаєві, член UPHA. Лауреат українських та міжнародних конкурсів, зокрема “Leica Oskar Barnack Award Newcomer” у 2017 році (Берлін), «Фотограф року» у 2012, 2013 та 2016 (Київ, Україна), «Золота камера» у 2012 році (Київ, Україна). ​​Народився в Миколаєві. Від початку повномасштабного вторгнення, живе у Івано-Франківську. Займається благодійними і волонтерськими проектами. 

Мітя Фєнєчкін — художник та ілюстратор, займається графікою та поезією. Автор артбуків, ілюстрацій для обкладинок музичних альбомів («Океан Ельзи», «Оркестр Че», «Zapaska», «Вгнвж», «Паліндром», «Джозерс»). Живе та працює в Одесі. Бере участь у благодійних проектах та аукціонах, які допомагають збирати кошти на потреби захисників та гуманітарну допомогу.

Робота Сергія Мельниченко з серії Fundamental space explorations of naked singularity, 2019-2022. Фото: надано командою Dymchuk Gallery.

Концерт «Дилецький: must hear» від OPEN OPERA

Дати: 17.09.2023
Адреса: Київ, вул. Олени Теліги 12, Кирилівська церква
Час роботи: 15:00
Ціна квитка: Вхід за запрошеннями

Організатор/-ки: OPEN OPERA UKRAINE
Співорганізатор/-ки: Український культурний фонд

«Микола Дилецький: must hear» — це нова програма від партесної лабораторії Musica Sacra Ukraina, яка підготувала особливий реліз та онлайн-концерт, який також можна послухати під час онлайн-трансляції

«Наш ансамбль Partes підготували нову програму з творів українських анонімних авторів та генія партесів Миколи Дилецького. Вінцем усього цього стане Воскресенський канон — твір, виконання якого вимагає майже марафонської підготовки. Цей канон настільки довершений композиторськи, що має всі шанси набути такого ж значення, як уже відомі “Щедрик” Миколи Леонтовича чи “Молитви за Україну” Миколи Лисенка», — розповідають організатори.

Програма:

— Микола Дилецький «Тіло Христово»;

— Анонім «Сіде Адам прямо рая»;

— Анонім «Приближається душе конец»;

— Анонім «Оле, оле окаянная душе»;

— Микола Дилецький «Воскресенський канон».

OPEN OPERA — музична спільнота, метою якої є просування погляду на класичну музику як на інструмент комунікації, розуміння, ідентичності та критичного аналізу сучасності.

Українські проєкти в Європі

Виставка «Фрагментовані докази» у Нью-Йорку

Дати: 24.08.2023 — 24.09.2023
Адреса: США, 2 East 79th Street, New York, NY, 10075 (Український інститут Америки)
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: BIRUCHIY, Contemporary Art Researchers Union, Ukrainian Contemporary Art Platform
Співорганізатор/-ки: Генеральне консульство України в Нью-Йорку, Постійне представництво України при ООН
Куратор/-ки: Олена Сперанська 

Роботи Анастасії Буднікової з серії «Акти виконаних робіт», 2021. Фото: надано командою BIRUCHIY
 «Фрагментовані докази» — це живопис, скульптура, принти, відео та фотодокументація з колекції міжнародної резиденції сучасного мистецтва BIRUCHIY, яка була розташована на окупованому нині однойменному півострові Азовського моря.

«Деякі об’єкти, які експонуватимуться у США, дивом уціліли під час окупації Бучі, і збереглися на складі, поряд з яким коїли злочини російські загарбники. Цю історію, а також розповідь про зруйнований будинок кураторки проєкту Олени Сперанської та засновника резиденції BIRUCHIY Геннадія Козуба, буде показано в документальному фільмі режисера Івана Сауткіна», — сказано в анонсі.

В експозиції представлені Жанна Кадирова, Влада Ралко, Володимир Будніков, Олександр Глядєлов, Сергій Святченко, Вєра Бланш, Анастасія Буднікова, Катерина Бучацька, Максим Дондюк, Наталія Карпінська, Леся Хоменко, Тетяна Маліновська, Аліса Нікітінова, Іван Сауткін, Андрій Стегура, Артем Волокітін та Альбіна Ялоза.

«Проєкт “Фрагментовані докази” демонструє і мою особисту історію, і колективний досвід художників — як у мирній, квітучій Україні, так і у трагічний історичний момент війни», – говорить кураторка виставки Олена Сперанська.  За її словами, йдеться про репрезентацію довгої історії розвитку мистецьких резиденцій в Україні та їхньої трансформації після повномасштабного вторгнення.

Виставка Russian War Crimes у Берліні

Дати: 04.09.2023
Адреса: Німеччина, Берлін, вул. Unter den Linden 6, Університет Гумбольдта
Відкриття: 4 вересня 2023, 18:00
Ціна квитка: Вхід вільний
Реєстрація: https://shorturl.at/cxJX3 

Організатор/-ки: PinchukArtCentre
Співорганізатор/-ки: Університет Гумбольдта
Куратор/-ки: Бйорн Гельдхоф, Ксенія Малих

Виставка Russian War Crimes висвітлює реальність Росії та її нації, яка не тільки вторглася в мирну країну, а й активно атакує мирне населення України через серію звірств, таких як зґвалтування, страти та бомбардування. На виставці представлені фотографії, зроблені в різних регіонах України від початку війни до сьогодні. Це — лише частина відомих злочинів. Виставка повертає українцям, яких західна аудиторія бачить як статистику, обличчя та імена. Деякі з них мають голос у цьому проєкті. 

Russian War Crimes вперше показали в колишньому «Російському домі» в Давосі під час щорічної зустрічі Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ). Пізніше він мав великий вплив у Будинку парламенту в Лондоні, штаб-квартирі НАТО, Європейському парламенті в Брюсселі, у Нью-Йорку під час Генеральної Асамблеї ООН та інших місцях.

На відкритті виступлять: 

— віце-президентка Бундестагу Катрін Герінг-Еккардт

— президент Ради фонду Мюнхенської конференції з безпеки, член правління YES Вольфганг Ішингер;

— керівник Офіс Президента України (онлайн) Андрій Єрмак;

— директор Інституту права міжнародного миру та безпеки Кельнського університету Клаус Кресс;

— президентка Humboldt-Universität zu Berlin Юлія фон Блюменталь;

— директор Інституту міжнародного кримінального правосуддя імені Франца фон Ліста при Humboldt-Universität zu Berlin Флоріан Єсбергер (онлайн);

— засновник Фонду Віктора Пінчука, PinchukArtCentre та YES Віктор Пінчук.

Виставка Ground Shadows у Мехелені

Дати: 09.09.2023 — 24.10.2023
Адреса: Бельгія, Мехелен, Kazerne Dossin Goswin de Stassartstraat 153 2800
Час роботи: Пн–Вт, Чт–Пт, 09:00–17:00ю Сб–Нд, 09:30–17:00
Відкриття: 8 вересня 2023, 18:00
Ціна квитка: Вхід вільний

Організатор/-ки: IZOLYATSIA, Past/Future/Art (Минуле/Майбутнє/Мистецтво)
Співорганізатор/-ки: Меморіальний музей Kazerne Dossin
Куратор/-ки: Катерина Філюк, Оксана Довгополова, Катерина Семенюк. 

Робота Анни Звягінцевої з серії Ground Shadows. Фото: izolyatsia.org
 Виставка Анни Звягінцевої Ground Shadows, створена спеціально для меморіального музею Kazerne Dossin у бельгійському місті Мехелен, нагадує про насильство, що раз за разом повертається до Бабиного Яру та в Україну. У своїх роботах художниця сплітає воєдино трагічні події Другої світової та теперішньої російсько-української війни, створюючи простір для роздумів, скорботи та пам’ятання. Художниця фокусується на образі дерева, посіченого кулями та снарядами. Цей образ знову й знову з'являється в її малюнках і скульптурах. Для інсталяції Звягінцева свідомо обирає крихкі матеріали, такі як глина та папір.

«29–30 вересня 1941 року в Бабиному Яру розстріляли 33 771 київського єврея. Восени того ж року нацисти також вбили тут пацієнтів психіатричної лікарні, ромів, радянських військовополонених, ворогів окупаційного режиму. Бабин Яр є символом “Голокосту від куль”…Сьогодні Бабин Яр більше нагадує ліс, дерева якого піднялися за останні декілька десятків років. Вони не бачили жахів Другої світової війни, але стали об’єктом атаки іншого злочинного режиму. Під час чергового ракетного удару російських військ по Києву 1 березня 2022 року одна з ракет влучила в Бабин Яр, забравши життя п'ятьох людей», — сказано в описі проєкту. 

Ground Shadows — спільний проєкт фонду ІЗОЛЯЦІЯ та платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво за підтримки Канцелярії та Зовнішньополітичного відомства Фландрії.

Анна Звягінцева — художниця, яка часто створює маніфест непомітним, маловідчутним граням нашого життя, демонструючи їх крихкість і документуючи невловимі нематеріальні моменти.
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on Patreon
Share: