Фічери

Відому картину Гюстава Курбе з вульвою замалювали хештегом #MeToo

25 травня, 2024

Полотно «Походження світу» стало одним із творів, які затегала мисткиня Дебора Де Робертіс у межах перформансу в Centre Pompidou-Metz.

«Походження світу» Гюстава Курбе, 1866. Замальовано Деборою Де Робертіс у межах перформансу в Центрі Помпіду-Мец. Фото: власність авторки. Джерело: hyperallergic.com
Хрестоматійна картина Гюстава Курбе «Походження світу» — відоме зображення вульви — стала об’єктом творчого свавілля художниці Дебори Де Робертіс. Разом із іншою жінкою художниця вдерлася до Центру Помпіду-Мец і намалювала на захисному склі хештег #MeToo, пише Hyperallergic.

Це частина перформансу мисткині, що зачепив чотири інші експонати. Поточна експозиція Центру присвячена французькому психоаналітику Жаку Лакану, який купив картину Курбе в 1954 році. Для виставки полотно орендували у Музею д’Орсе.

2014 року Де Робертіс втілила дотичний перформанс «Дзеркало походження» («Miroir de l’origine»). Тоді вона оголила свої геніталії перед тою самою картиною Курбе в Музеї д’Орсе, за що була арештована. Фотографія з цієї інтервенції також була присутня на виставці «Лакан, виставка: Коли мистецтво зустрічається з психоаналізом» у Центрі Помпіду-Мец. На ньому також з’явився напис #MeToo. На відео з місця подій видно, як двоє жінок тегають інші твори, вигукуючи це гасло.

«Я порушила правила музеїв, від музею Орсе до Лувру та Центру Помпіду. Я увійшла в них силою, без згоди чи дозволу, щоб претендувати на своє місце в історії», — заявила Де Робертіс. За даними AFP, обох жінок заарештували, згодом звільнивши. Хоча всі зображення були захищені склом, поліція все ще оцінює пошкодження. Дебора Де Робертіс стверджує, що фарбу можна стерти звичайною водою.

Під час перформансу мисткиня також вкрала вишивану роботу французької художниці Аннет Мессаже «Я думаю, отже, я смокчу» («I Think Therefore I Suck», 1991). На іншому відео можна помітити, як художниця знімає роботу з рами та кладе у темну сумку.
«Miroir de l’origine», Дебора Де Робертіс, 2014. Замальовано авторкою у 2024 році. Фото: власність Дебори Де Робертіс. Джерело: hyperallergic.com

Хто така Дебора Де Робертіс

Французько-люксембурзька мисткиня Дебора Де Робертіс не вперше випробовує аудиторію радикальними художніми витівками. У 2017 році її звинуватили в ексгібіціонізмі за акцію у Луврі, коли вона оголилася перед «Моною Лізою», вигукуючи в мегафон: «Мона Ліза, моя пуссі, мій копірайт». Історія завершилась виправданням по основній статті, але мисткиня все ж отримала 35 годин громадських робіт — за те, що вкусила охоронця за куртку. Раніше Дебору заарештовували за подібні оголені акції у Maison Européenne de la Photographie та Musée des Arts Décoratifs у Парижі, а також у Санктуарії Пресвятої Богородиці в Лурді (одному з найсвятіших місць для християн у Франції).

Варте уваги ще одне відео, опубліковане разом із останнім перформансом Де Робертіс. На ньому зображено спальню, в якій висить картина французької «аутсайдер арт» художниці Аннет Мессаже, а на ліжку лежить один із кураторів виставки про Лакана в Центрі Помпіду-Мец — Бернар Маркаде. У супутньому відкритому листі Де Робертіс звинувачує Маркаде в сексуальному насильстві над нею, коли їй було 26 років. Hyperallergic не змогли самостійно перевірити звинувачення та надіслали запит про коментар від Маркаде. У листі також згадані імена інших кураторів, колекціонерів, художників та істориків — також у контексті насильства, переслідувань, маніпуляцій і залякувань.

«Я хочу наголосити на тому факті, що люди шоковані символічним феміністичним жестом, який фактично перевертає співвідношення влади. Чому ми шоковані, коли митець робить символічний жест, щоб засудити системне насильство та аб’юз?», — питає мисткиня. Посилаючись на таких художників_ць, як Орлан, Валі Експорт, Луїза Буржуа й Ана Мендієта (чиї роботи також показували у музеї), Дебора Де Робертіс закликає «усіх жінок, з вульвами чи без них, усіх інтерсекс, транссексуалів і небінарних людей, а також усіх недостатньо представлених людей» наважитися виразити себе.

Дебора де Робертіс позує на виставці «Lacan, l’exposition: Quand l’art rencontre la psychanalyse» у Центрі Помпіду-Мец. Фото: власність авторки. Блюр зроблено авторкою. Джерело: hyperallergic.com

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on  Patreon

Share: