Фічери

Українська художниця посадила консула за стіл переговорів та нагодувала супом

23 грудня, 2023

Одного зимового дня двоє зустрілися у кімнаті за столиком, аби поїсти теплого супу. Щоправда, кімната не зовсім кімната, а галерея Automat у Саарбрюкені, столик не просто столик, а балансуюча конструкція, схожна на дитячу гойдалку для двох. А двоє — не випадкові знайомі, а художниця Марія Леоненко та консул Франції в Німеччині Себастіан Жірард.

Марія Леоненко, «Стіл переговорів», відеодокументація перформасу, 2023. Усі фото надані художницею.
Зрештою і суп не просто суп, а запрошення до розмови або ж до переговорів. Українська художниця Марія Леоненко, що зараз перебуває на резиденції в незалежному артпросторі Automat в Німеччині, задумала перформанс «Стіл переговорів» як спробу запросити європейського дипломата за стіл переговорів. «Мене хвилює тема переговорів як таких, бо від них залежить наступна глава історії, тож я хочу знати, які саме сили і таланти комунікації будуть на нашій стороні, і на що можу вплинути я особисто, принаймні на локальному рівні», — коментує Леоненко. 

На думку художниці, найперший етап порозуміння між людьми формується на рівні метаболізму. Їжа — чудовий соціальний клей і привід для глибшого пізнання іншого. «Хто їсть жаб, а хто сало — це ж завжди цікаво обговорити», — додає Марія. Під час пеформансу кожен міг обрати суп на свій смак: Марія обрала гуляш, а консул — грибний суп-пюре.

Проте, аби зберегти атмосферу напруженого баласування позицій співрозмовників, притаманну переговорам, художниця створила рухомий стіл за принципом гойдалки-терезів, поставивши тарілки з супами на обидва краї дошки. Під час обіду, поки стіл туди-сюди гойдався, Марія говорила з консулом про їжу, відносини конфліктуючих сторін та успіх в перемовинах. «Мене найбільше зацікавила згадка консулом Талейрана Перигора, відомого переговорника та міністра іноземних справ Франції при Наполеоні, який завжди смачно годував гостей, аби досягти своїх цілей», — зазначає авторка.
Балансуючі столи для виставки Марії Леоненко у просторі Automat у Саарбрюкені.
Перформанс «Стіл переговорів» став основою майбутньої виставки мисткині в рамках резиденції. На відкритті художниця готуватиме гостей борщем, який приготує сама, запрошуючи охочих скуштувати його за одним зі своїх балансуючих столів.

Повна документація перформанса та інсталяція рухомого стола буде представлена на відкритті виставки «Про нас та про сусідів» Алевтіни Кахідзе та Марії Леоненко, що відбудеться в артпросторі Музичі (село Музичі, вул. Лугова 9а, Київська область) 27 грудня з 13:00 до 22:00.
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on  Patreon

Share: