Наші роки, наші слова, наші втрати, наш Крим

19 грудня, 2023

Валерія Прилипко


18 листопада водночас із відкриттям Jam Factory Art Center відбулася презентація виставки «Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми». Вона стала першим масштабним проєктом у стінах відновленої Фабрики повидла, яка існувала у Львові з другої половини XIX століття. В 2015-му році будівлю викупив Гаральд Біндер — швейцарський науковець та меценат, задля створення осередку сучасного мистецтва в місті. Після довгої реставрації арт-центр вийшов зі своїм першим стейтментом — виставкою, що формує глобальний наратив про сучасну Україну, імовірно, заявляючи, що новий простір має стати ключовим осередком сучасного мистецтва в Україні. Сама ж виставка через українське мистецтво шукає спільні слова про війну — кровоточиву рану на нашому колективному тілі.

Куратори/ки «Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми» Катерина Яковленко, Наталія Маценко, та Борис Філоненко зібрали рефлексії про тяглість та хронологію боротьби за українську ідентичність. Вже колись тоді, як і зараз, були «наші втрати». Виставка налічує роботи понад 70-ти українських митців та мисткинь й увібрала в себе усю множинність нашої історичності, з якої формується українське самовідчуття — козацький міт, період XX ст. з його війнами, репресіями та русифікаційними політиками, й врешті-решт сучасна російсько-українська війна, що займає найбільшу частку експозиції. Для мене важливим у цьому гетерогенному сюжеті є тема Криму, оскільки включення його в націєтворчий наратив свідчить про наше незабуття частини нас. Без історії півострова пазл національної ідентичності ніяк не скласти. Роботи про «землю за Перекопом», використовуючи вираз письменниці Анастасії Левкової, є індикаторами внутрішньої національної солідарності.


Вона з’являється вже із першої роботи виставки – на вхідних квитах у виставкову залу. На них зображено роботи кримської татарки Севілі Наріман-Кізі із серії «I have no other homeland but you» («В мене немає іншої батьківщини, окрім тебе»). Якийсь квиток зображує молоду дівчину у калфаці (традиційний головний убір), десь це світлина чоловіка, а десь мечеті. На моєму квитку – саме з мечеттю – також напис: «I will sing until my land is free» («Я співатиму, допоки моя земля не буде вільною»). На зворотній стороні мабуть один із найважливіших кураторських текстів усієї виставки, оскільки пояснює, чому у просторі не представлені роботи сучасного кримськотатарського мистецтва: «Відповідь на питання (...) полягає у колоніальній історії півострова, депортаціях та забороні всього кримськотатарського… Ця робота про те, що мистецтво киримли і досі перебуває під загрозою в окупованому Криму». «В мене немає іншої батьківщини окрім як тебе» Севілі Наріман-Кізі поєднує ниточкою Львів та Крим, що між ними 1400 км, і є виразним жестом солідарності з кримськими татарами. Він нагадує нам про тих, кого нема на виставці, але які теж є «нашими ми».

Севіль Наріман-Кізі, із серії «I have no other homeland but you», 2023. Фото Асі Павленко.
Іншими двома ниточками між заходом України та півостровом є роботи «Оборона Севастополя» Олександра Гнилицького та Олега Голосія, та «Куб» Юрія Єфанова. Картина «Оборона Севастополя», створена у перший рік незалежної України, відсилає до часів Кримської війни (1853-1856). Робота розміщується навпроти головного входу у виставкову залу, таким чином продовжуючи тему Криму після  «I will sing until my land is free» Наріман-Кізі. На п’ятьох великих полотнах, що утворюють панораму, зображено бойові дії оборони Севастополя в 1854-1855 роках. Підходячи до роботи, глядачі ніби опиняються в самій круговерті подій.

У середині XIX століття територія півострова стала плацдармом політичних амбіцій імперій — Османської та Російської. Остання почала війну ніби тому, що православне населення Криму знаходилося під гнітом мусульман і просило про захист. Через майже два століття Росія повторює пропагандистський наратив захисту православного російськомовного населення, виправдовуючи територіальне загарбництво. Не втримавши тоді військового натиску Османської імперії та її союзників, Росія програла Кримську війну та підписала Паризький мирний договір.

Саме з Криму в 2014 році почалося російське вторгнення в Україну, до якого ні українське суспільство, вразливе після Майдану, ні армія не були готові. Тоді не сталося української оборони Севастополя. Зараз ми віримо, що точно станеться капітуляція Росії. Війна почалася в Криму, саме там вона і має закінчитись.
Олександр Гнилицький та Олег Голосій, «Оборона Севастополя», полотно, олія, початок 1990-х. Фото Віти Попової.
Юрій Єфанов створив дві відеороботи про Крим з однаковою назвою «Куб». Митець народився в Запоріжжі, однак до анексії зростав і жив у Гурзуфі, що неподалік Ялти. Перша його робота (створена за рік до вторгнення росіян) — це відеоогляд звичайного, навіть нудного бетонного куба на березі моря. Митець особисто зазнімковує об’єкт на камеру з різних сторін, повільно зупиняючись на його обрамленні у вигляді малюнків та написів самопроголошених вуличних митців/кинь. Дослідження неживого предмету, його форми, динаміки, голосу у просторі є рефлексією на ідеї акторно-мережевої теорії (ANT), в якій не-люди розглядаються як діючі агенти у соціальних відносинах. Мета цієї теорії — оживити природу, органічну та неорганічну, і дегуманізувати агентність. Тодішня спроба митця працювати із неживим агентом зараз сприймається як робота із суто людським і динамічно-живим: пам’яттю, болем, втрачанням, спогадами.

Друга робота Юрія Єфанова говорить якраз про спогади, огорнені фрагментованою пам’яттю та болісним втрачанням: митець реконструює ландшафт із кубом у цифровому вигляді. Використовуючи свої сни та спогади як основний матеріал, автор пробує повернутися у простір свого дитинства, доторкнутися до нього хоча б віртуально. У монолозі, що звучить паралельним звуковим рядом разом з відео, Єфанов роздумує про крихкість пам’яті та неможливість повернення. Для нього це робота про особисті спогади та зв’язок із простором, до якого немає як підступитися. Це точка-концентрація втрати. Однак для людей, які, можливо, не мають жодних спогадів про Крим, «Куб» може бути про особисту зустріч із півостровом. Дивлячись очима молодого хлопця із Гурзуфа на гірське узбережжя, морський краєвид, куб, та бетонний пірс, витворюється штучний, чи радше уявний, зв’язок з цим простором.

Через емоційне занурення у досвід митця виникає ностальгія схожа до тієї, що її описує Світлана Алексієвич у книжці «Час second-hand. Кінець червоної людини». Авторка досліджує тих, кого вона називає «homo sovieticus» — людей радянського часу, які ностальгують за тим, до чого доступ втрачений назавжди. В моєму середовищі ностальгія за СРСР було поширеним навіть серед молоді, яка народилася після 1991 року. Для цього явища є окремий термін — «анемоя», що означає туга за часом чи місцем, з яким у людини немає особистого контакту. Анемоя за Кримом, що витворюється зокрема завдяки роботам Юрія Єфанова, забезпечує тяглість розуміння півострову як простору дитинства, безтурботного життя, літнього теплого моря. Таким чином витворюється міт про лагідний Крим, в який хочеться повернутися тим, хто там ніколи й не був.
Юрій Єфанов, із серії робіт «Куб», цифрове відео, 2023. Фото Валерії Прилипко
Виставка «Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми» у Jam Factory Art Center через включення Криму у багатоголосся висловлювань і досвідів, витворює тяглість спогадів про нього та робить їх спільними. Трьох робіт, беззаперечно, зовсім недостатньо для комплексної репрезентації втраченого. Однак, це включення важливе для утримування нашої уваги на втраті, що постійно витісняється новими. У 2024 буде десять років з моменту окупації півострова Росією. Для когось це означатиме, що пам'ять про нього розчиняється, наче акварельні малюнки, на які накрапав рясний дощ. А комусь навіть немає чого згадати, як, до прикладу, мені, яка ніколи так і не потрапила до Криму. Мій єдиний зв’язок з півостровом — розповіді батьків про медовий місяць у Ялті. Крим є частиною наших років, він є у наших словах, є нашою втратою. Ми шукаємо його посеред нас, бо це також ми. Виставка «Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми» через мистецькі роботи про півострів робить українське колективне тіло, з якого дев’ять років тому вирвали таку важливу його частину, ціліснішим.

«Наші роки, наші слова, наші втрати, наші пошуки, наші ми» триватиме в артцентрі «Фабрика Повидла» (Львів, вул. Богдана Хмельницького, 124) до 10 березня 2024 року.
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on  Patreon

Share: