Фічери

Топ 16 найдорожчих аукціонних продажів українського сучасного мистецтва 2015 року

29 грудня, 2015

ll

2015 рік був багатий на культурні події, також він став роком рекордів з продажу мистецтва як через приватні купівлі, так і на міжнародних аукціонах. В українському сучасному мистецтві теж відбувалося багато важливих подій. Незважаючи на зовнішню агресію та фінансово-економічну нестабільність, в Україні продовжує розвиватися Contemporary Art. Варто зазначити, що ціни у 2015 році на арт-ринку значно знизилися, що й дало поштовх молодим авторам заявити про себе. Стимулом стала поява молодих колекціонерів, які жваво почали цікавитися сучасними українськими митцями.

Також у 2015 році на міжнародних аукціонах з’явилися нові імена молодих українських авторів таких, як Степан Рябченко та Олексій Золотарьов. Навесні ми мали змогу гордитися за рекордну продаж відомих у всьому світі українських фотохудожників Віталія та Олени Васильєвих. Їхня фоторобота із серії «Апокаліпсис в мистецтві» була продана за рекордну як для українського арт-ринку суму $205,785.

Згадуючи рік, що минає ми традиційно підготували рейтинг найдорожчих продаж на українських та міжнародних аукціонах. Рейтинг було створено за даними торгів 2015 року аукціонних будинків: «Sotheby’s», «Christie’s»,  «Phillips», «Дукат», «Золотое Сечение» , «ACG». До рейтингу було відібрано по одній найдорожчій роботі кожного автора, яка була продана від $ 5,000. До рейтингу не було внесено результати благодійних аукціонів.

 

1) Віталій та Олена Васильєви, фоторобота із серії «Апокаліпсис в мистецтві», 2014. Лондон, аукціонний дім «Phillips». Продана 13 лютого 2015 за $205,785

224

 

2) Анатолій Криволап, «Засліплений горизонт», 2011. Лондон, аукціонний дім «Sotheby’s». Продана 1 грудня 2015 за $ 41,517

Bezyimyannyiy2

 

3) Віктор Сидоренко, робота із цикла «Ultra-C», 2001. Лондон, аукціонний дім «Phillips». Продана 9 грудня 2015 за $ 22,000

Viktor-Sidorenko_Ultra-C

 

4) Арсен Савадов, «NO TIME TO WASTE». Лондон, аукціонний дім «Sotheby’s». Продана 2 червня 2015 за $ 19,025

27930

 

5) Олександр Животков, «Вітер», 2014. Лондон, аукціонний дім «Phillips». Продана 9 грудня 2015 за $ 16,000

3

 

6) Галина Москвітіна, із серії «Sparkle», 2010. Лондон, аукціонний дім «Phillips». Продана 9 грудня 2015 за $ 12,205

Bezyimyannyiy3

 

7) Юрій Соломко, «Лондон G8», 2008. Лондон, аукціонний дім «Phillips». Продана 13 квітня 2015 за $ 11,800

Solomko

 

8) Роман Мінін, «Генератор донецького метро», 2014. Лондон, аукціонний дім «Sotheby’s». Продана 2 червня 2015 за $ 11,415

Minin-GENERATOR-OF-THE-DONETSK-SUBWAY

 

9) Анна Криволап, «Ленти IV», 2014-15. Лондон, аукціонний дім «Phillips». Продана 9 грудня 2015 за $ 11,000

Ganna-Kryvolap-_-Ribbons-IV

 

10) Михайло Деяк, «Простір», 2013. Київ, аукціонний дім «Золотое Сечение». Продана 23 вересня 2015 за $ 10,500

Deyak

 

11) Назар Білик, «Дощ», 2013. Нью-Йорк, аукціонний дім «Phillips». Продана 4 березня 2015 за $ 10,000

rain1

 

12) Олег Тістол, «Магазин Monet», 2015. Київ, аукціонний дім «ACG». Продана 5 грудня 2015 за $ 8,800

Bezyimyannyiy4

 

13) Іван Марчук, «Місячні квіти», 1976. Київ, аукціонний дім «Золотое Сечение». Продана 11 грудня 2015 за $ 7,500

Marchuk-I.-Lunnyie-tsvetyi

 

14) Марко Гейко, «Натюрморт на білому фоні», 2004. Київ, аукціонний дім «Золотое Сечение». Продана 17 березня 2015 за $ 6,500

Bezyimyannyiy5

 

15) Яна Бистрова, «Іконостас», 1989. Лондон, аукціонний дім «Phillips». Продана 9 грудня 2015 за $ 6,000

Yana-Bystrova_Iconoscope

 

16) Степан Рябченко, «Electronic Notos», 2015. Лондон, аукціонний дім Phillips. Продана 9 грудня 2015 за $ 5,000

Stepan-Ryabchenko_Electronic-Notos

 

Відомі арт-менеджери на прохання порталу «ArtsLooker» прокоментували результати арт-ринку 2015 року.

Арт-менеджер і куратор Ігор Абрамович: «Вітчизняний арт-ринок у 2015 році переживає деякий ціновий спад, колекціонери почали активно торгуватися, та більш обміркованіше підходити до інвестиційного вибору. В основному шукають зараз роботи до $ 10 тисяч, но, були і окремі випадки продаж і за більш високу ціну. Як і раніше найбільшим попитом користується живопис, але слід зазначити, що до скульптури та кераміки значно підвищився інтерес. Набирає обертів зацікавленість і до мистецтва, яке було створено за допомогою цифрових технологій, яскравим прикладом є творчість одеського молодого автора Степана Рябченка. Що стосується українського сучасного мистецтва на міжнародному арт-ринку, то воно вже зайняло свою нішу і надіємося, що вона буде тільки стабільно розвиватися».

Співвласник аукціонного дому «Золотое Сечение», мистецтвознавець, експерт, куратор аукціону Олексій Василенко: «Клімат арт-ринку України, що минає, якщо говорити про комерційну складову — помірний. Не можна сказати, що результати аукціонних продажів в сегментах як класичного, так і сучасного мистецтва принципово відрізняються в ту або іншу сторону від показників минулого року. Однак якісь тенденції все ж простежити можна:

Активність професійних мистецтвознавців і критиків в області андеграундного мистецтва 1960-1980х рр., а також виставки, публікації та презентації книг в даному напрямку — в якійсь мірі активізували інтерес колекціонерів на роботи «шістдесятників». Останні торги, проведені нашим будинком «Золотое Сечение» — тому підтвердження (загальний результат продажів, включаючи пост-аукціонні — порядку 45%).

З’явилася нова хвиля покупців. При цьому інтерес їх не обмежений будь-яким конкретним напрямом або стилем.

Обсяги продажів в сегментах класичного і сучасного мистецтва (спираючись на результати аукціонних торгів і приватних продажів) цього року приблизно рівні. Середній ціновий сегмент, як такий — практично зник. Також, як і в минулому році — основні продажі року, що минає відбувалися в низькому ціновому сегменті (до $ 5.000, порядку 50-70%) і у високому ($ 15.000-20.000). Вважаю, дана модель купівельного попиту — свого роду адаптація ринку до екстремальних економічних і політичних умов і є тимчасовою. Якщо в 2016 році в країні намітиться хоч якась  стабільність, нехай навіть уявна — це однозначно позитивно вплине на всіх учасників арт-ринку і покаже зростання продажів практично миттєво, оскільки більшість колекціонерів зараз у стані stand-by, готові відновити покупку творів мистецтва при першій же можливості».

Співвласник «Mystetska Zbirka art gallery», куратор Максим Волошин: «Цей рік навпаки видався більш успішним у плані інтересу і продажів зі сторони колекціонерів ніж 2014. Ринок починає оживати. Об’єм продажів на українському арт-ринку зріс в середньому відсотків на 20-25 у порівнянні з попереднім роком. Я пов’язую це з тим, що учасники ринку звикли до факту кризи і до нових умов.  Плюс мистецтво лишається надійним довгостроковим капіталовкладенням: арт-ринок показав стійкість до кризи, і ціни на картини сучасних художників лишились сталими. 

Відкриття нашої виставки «New Perspectives: 8 Contemporary Artist from Ukraine» у Нью-Йорку пройшло дуже вдало. Ми показали серйозний проект і отримали багато позитивних відгуків зі сторони американських арт-професіоналів. Думаю, це тільки початок. На виставці цікавляться роботами Артема Волокітіна, Степана Рябченка, Романа Мініна, Михайла Деяка.

Колекціонери за кордоном звертають увагу на українське мистецтво. У нас художники показують високий клас, плюс в українському мистецтві для західного глядача є елемент екзотики, новизни. Але продажі мають більш ситуативний, ніж системний характер. Це пов’язано з тим, що українські галереї не мають змоги регулярно виставлятись на міжнародних арт-ярмарках через брак коштів. За умови потужної підтримки меценатів, колекціонерів, бізнесу у українського мистецтва є великий потенціал на міжнародній арені».

Читайте: Топ 7 найдорожчих аукціонних продажів українського мистецтва 2014 року

Директор з виставкової діяльності Інституту проблем сучасного мистецтва НАМ України, кандидат культурології, арт-дилер, засновник Tuzov Art Group, куратор Владислав Тузов: «На мій погляд, сучасне українське мистецтво у 2015 році за останні скрутні роки було на самому піку активності. Так, ми можемо спостерігати, що у цьому році є тенденція до оживлення вітчизняної аукціонної діяльності, відкриттям нових галерей, арт-фундацій, а також довгоочікуваних продажів сучасного українського мистецтва за межами України.

В Україні поступово зростає попит на сучасне вітчизняне мистецтво, в доказ цьому є відкриті торги аукціонних домів, які активно проходили кожен місяць в кінці цього року та надали можливість побачити арт-ринок з прозорої сторони його діяльності, про що і йдеться у цьому рейтингу.

В свою чергу, хочу підкреслити активну виставкову діяльність в Україні, яку можна було спостерігати наприкінці року. Неймовірне відкриття нових мистецьких проектів, які ми бачили практично через день, а іноді подекілька проектів кожен день, надає надію сучасному українському мистецтву з шаленою швидкістю здійснювати популяризацію вже існуючих художників, а також відкривати нові імена на арт-ринку України».

Приєднуйтесь до нашої сторінки у Фейсбук

Share: