Фічери

Найбільший арт музей Фінляндії визнав Іллю Ріпина українським, а не російським митцем

6 лютого, 2024

Фінський художній музей Атенеум змінив національність живописця Іллі Ріпина з російської на українську. Це стало можливим завдяки міжнародній кампанії українців щодо позбавлення колоніального впливу Росії в мистецтві, пише Suomen Kuvalehti.

Робота Іллі Ріпина, в якій його вказують як українця. Джерело: suomenkuvalehti.fi Авторка: Надія Федорова.
За пів року до повномасштабного вторгнення РФ в Україну Атенеум провів спільну з Третьяковською галереєю та Музеєм російського мистецтва виставку. У ній Ріпина підписали як росіянина. Це обурило українську спільноту, яка з того часу зверталася до музею з проханням про зміну позначення національності митця.

Однією з найбільш активних у цьому процесі стала журналістка Анна Лодигіна, яка провела вичерпне розслідування щодо українського походження художника. У 2023 році вона написала лист фінському куратору виставки 2021 року Тімо Гууско. Він послався на документ, в якому місцем народження батьків Ріпина вказане Підмосков’я. Проте Лодигіна змогла довести, що вони народились в Україні.

«Я звернулася до заступника директора з наукової роботи Музею Ріпина в Чугуєві Ольги Шевченко з проханням надіслати копії метричних книг родини художника, як доказ того, що його коріння українське, а не російське», — розповіла Лодигіна виданню Kyiv Post.

Рішення фінського музею, що зайняло два роки — частина тенденції щодо повернення Україні її спадщини, яку раніше вважали російською. Так, у лютому 2023 року нью-йоркський Metropolitan почав підписувати Іллю Ріпина та Івана Айвазовського як українських, а не російських художників. А місяць потому музей Stadelijkk в Амстердамі, що має одну з найбільших у світі колекцій художника-абстракціоніста Казимира Малевича, так само змінив його національність.
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on  Patreon

Share: