Фічери

ЮНЕСКО внесла Софіївський собор, Києво-Печерську лавру та центр Львова до Списку всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою

25 вересня, 2023
Ці пам’ятки вважають такими, що перебувають під загрозою знищення через російську агресію проти України. До оновленого списку спадщини також увійшли 14 інших об’єктів у Європі, Азії та Африці.

Що сталось

У вересні 2023 року на зустрічі в Ер-Ріяді Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО вніс до Списку всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою, кілька об’єктів у Києві та Львові. Серед столичних місць до нього потрапили Софія Київська та Києво-Печерська лавра, а серед львівських — ансамбль історичного центру, повідомляє ООН.

Відзначаючи чисельні кроки української влади щодо захисту своїх культурних цінностей, Комітет констатував, що ці об’єкти перебувають під постійною загрозою з початку вторгнення РФ 24 лютого 2022 року. Вони вразливі як до прямих ударів, так і до ураження від ударних хвиль через бомбардування обох міст.

Це рішення ЮНЕСКО нагадує 195 державам-учасницям Конвенції про їхній обов’язок наглядати пам’ятками та сприяти їхньому захисту. Воно може стати основою для додаткової фінансової та технічної допомоги в реалізації нових стратегій збереження українських пам’яток.

У січні 2023 року у «список пам’яток, що перебувають під загрозою знищення» увійшов також історичний центр Одеси.
Історичний центр Львова. Фото: travelukraine.today

Що ще додали до списку

Загалом ЮНЕСКО внесло до Списку 14 об’єктів світової культурної спадщини. Серед них є, наприклад, перські караван-сараї, тобто, древні притулки для мандрівників. Вони розташовані у 24 провінціях Ірану, уздовж торгових шляхів, що з’єднують Азію з Африкою та Європою.

Неочікувано, попри проблемний стан фундаменту її фундаменту, Венецію не включили до списку. Влітку 2022 року Комітет заявив, що місто не вживає достатньо заходів для зменшення наслідків надмірного туризму та змін клімату — і рекомендував визнати Венецію пам’яткою, що перебуває під загрозою знищення.

Серед місць, внесених до Списку всесвітньої спадщини у 2023 році є: 

— місто Шантінікетан, Індія;

— перські караван-сараї, Іран;

— ліси Одзала-Кокуа, Конго;

— кругові фортеці вікінгів, Данія;

— історичний центр міста Кулдіга, Латвія;

— регіон Трьондек-Клондайк, Канада;

— агроліси народу Гедео, Ефіопія;

— середньовічна єврейська спадщина міста Ерфурт, Німеччина;

— мегалітичні поховання Ґая Тумулі, Республіка Корея;

— давні чайні ліси гори Цзінмай у регіоні Пуер, Китай;

— вулкан Монтань-Пеле та гори Пітон-дю-Кабре, Франція;

— кам'яні пам'ятники з оленями та інші місця Бронзової доби, Монголія;

— Шовковий шлях (коридор Зарафшан-Каракум), Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан.

— стародавнє місто Лінгапур і ансамбль храмів Ко Кер (Чок Гарг'яр), Камбоджа;

При цьому, до Списку всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою знищення (The List of World Heritage in Danger), у 2023 році внесли Міжнародний ярмарок Рашида Караме у Тріполі (Ліван) та Пам'ятки стародавнього королівства Саба в Марібі (Ємен). Неочікувано, попри проблемний стан фундаменту її фундаменту, Венецію не включили до списку. Влітку 2022 року Комітет заявив, що місто не вживає достатньо заходів для зменшення наслідків надмірного туризму та змін клімату — і рекомендував визнати Венецію пам’яткою, що перебуває під загрозою знищення.

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on Patreon
Share: