Фічери

Канада ввела санкції проти директора російського Ермітажу за підтримку війни РФ з Україною

20 вересня, 2023

Канада стала першою країною, яка наклала санкції на Михайла Піотровського, який очолює Державний Ермітаж у Санкт-Петербурзі, за його активну підтримку вторгнення Росії в Україну. Відрізаний від західних інституцій, російський музей продовжує співпрацю з Іраном.
Михайло Піотровський. Фото: mirrorspectator.com/Арман Аркун.
 

Що сталось

У липні 2023 року Канада випустила список санкцій щодо культурних діячів РФ — Закон Канади про спеціальні економічні заходи. До нього ввійшов, зокрема, чинний директор музею Ермітаж Михайло Піотровський, пише The Art Newspaper.

Це рішення проявляє позицію країни щодо культурних діячів, яких РФ використовує для підтримки кремлівської пропаганди щодо військової агресії проти України. У державному канадському медіа Canada Gazette зазначено, що «Росія систематично знищує українську культуру в рамках постійного порушення українського суверенітету та територіальної цілісності».

Михайло Піотровський став керівником музею у 1990 році, після свого батька Бориса. Вже тоді він мав близькі стосунки з президентом РФ Володимиром Путіним. Зокрема це і зробило Михайла одним із найвпливовіших людей у російській культурі. З початку повномасштабного вторгнення в Україну Піотровський підтримував політику чинного президента. У коментарях російському виданню «Российская газета» директор Ермітажу назвав війну «спеціальною військовою операцією» і наголосив на важливості «бути зі своєю країною, коли вона робить історичний вибір».

Новий закон Канади вводить обмеження також проти міністерки культури Росії Ольги Любімової. Раніше вона потрапила під подібні санкції від Великої Британії.

Михайло Піотровський із Володимиром Путіним. Фото: theartnewspaper.com/Kremlin.ru

Чому це важливо

Понад двадцять років в Канаді діяла Фундація Державного музею Ермітажу Канади, заснована ексзаступником директора Національної Галереї Канади Робертом Кашаніцем. Так країна хотіла допомогти у збереженні колекції Санкт-Петербурзького музею і представити її місцевій публіці. Співпраця була тісною. Так, наприклад, у 2002 році Кашаніц і Піотровський спільно підписали каталоги до виставки в Арт Галереї Онтаріо — «Подорож у міф: від Гогена до Матісса, французький живопис з колекції Музею Ермітажу».

Хоча в ділових записах зазначено, що канадську інституцію ліквідували у 2019 році, російський музей досі вказує Canadian Friends of the Hermitage серед своїх офіційних міжнародних прихильників. Щоправда, посадовці РФ пишуть, що «група призупинила свою діяльність». На прохання видання Artnet News про коментар Ермітаж не зреагував.

Джебріель Нуканде, Мостафа Дехпахлаван і Михайло Піотровський на зустрічі в Санкт-Петербурзі. Фото: tehrantimes.com

Що далі

У вересні 2023 року Ермітаж, з яким західні культурні інституції не працюють з 2022 року, уклав угоду з Іранським науково-дослідним інститутом культурної спадщини та туризму. Це рішення — частина міжнародної політики чинного президента РФ Володимира Путіна.

2 вересня директор Ермітажу Михайло Піотровський підписав «меморандум про взаєморозуміння» з директором Інституту спадщини Ісламської Республіки Мостафою Дехпахлаваном. Згідно з офіційним повідомленням, вони співпрацюватимуть в археологічних експедиціях, проєктах із відновлення культурної спадщини, наукових публікаціях і можливостях професійного розвитку для молодих науковців. Також партнери зобов’язались робити спільні виставки — «Дні Ірану» в Санкт-Петербурзі та «Дні Ермітажу» в Тегерані.

До того, Піотровський провів переговори з керівником Національного музею Ірану Джабріелем Нуканде, з яким Ермітаж мав зв’язки і до повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Російський музей має одну з найбільших колекцій іранського мистецтва.
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on Patreon
Share: