Фічери

Національний художній музей України представляє перший музейний аудіогід кримськотатарською мовою

26 січня, 2022
Фото з відкриття події. Автор фото Віктор Павленко

У неділю 23 січня в Національному художньому музеї України відбулася урочиста презентація першого музейного аудіогіду кримськотатарською мовою.

Партнерами проєкту виступили Міжнародний фонд соціальної справедливості України (IOSJ Ukraine) та Державне підприємство «Кримський Дім». 

На урочистостях слово взяли Юлія Литвинець, генеральна директорка NAMU, Мустафа Джемілєв, лідер кримськотатарського народу, народний депутат України, Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України, Аніфе Куртсеітова, голова ГО «Кримська родина», Надія Ратке, засновниця Міжнародного фонду соціальної справедливості України (IOSJ Ukraine), Гаяна Юксель, член Меджлісу кримськотатарського народу, Антон Кориневич, Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим, Владислав Берковський, виконавчий директор Українського культурного фонду.

Фото з відкриття події. Автор фото Віктор Павленко

Фото з відкриття події. Автор фото Віктор Павленко


За словами генеральної директорки Національного художнього музею України Юлії Литвинець:
Ми як музей, що зберігає національне надбання нашої держави, – а мова це також наше надбання, – усвідомили, що після аудіогіду українською мовою наступним має стати кримськотатарський. Дуже порадувало й те, що знайшлися партнери, які активно долучилися до реалізації. У проєкті було задіяно понад сотню людей, які перекладали, редагували тексти, дарували свої голоси, забезпечували запис та інший технічний супровід. Усі разом ми вклали наші знання і зусилля заради того, щоб не просто зберігати культурне надбання України, а й розповідати всьому світу історію про нас, про кожного з нас.

В свою чергу, В свою чергу засновниця Міжнародного фонду соціальної справедливості України Надія Ратке зазначає:
Для мене цей проєкт про повагу, про єдність, і про те, що кожен українець, якщо має можливість, повинен долучитися і підтримати побратимів, які зараз в небезпеці. Тому після анексії Криму для мене постало питання, чим я як українка можу допомогти і підтримати кримськотатарський народ, адже їхнє горе – це наше спільне горе. Коли до мене з ідеєю аудіогіду кримськотатарською звернулася Юлія Литвинець, генеральна директорка Національного художнього музею України, я двома руками була «за».

Ведучим вечора виступив Ахтем Сеітаблаєв, режисер, директор «Кримського дому».
Музичний супровід заходу здійснював кримськотатарський ансамбль «Мусафір».

Детальніша інформація про подію за посиланням.


NAMU – найстаріший музей у Києві, відкритий у 1899 р. Володіє унікальною колекцією творів українського живопису, графіки, скульптури та іконопису від VIII ст. до сьогодення. Музейні фонди налічують близько 40 тисяч одиниць зберігання (живопис, графіка, архівні документи, фотографія тощо). А колекція створювалась завдяки пожертвам відомих родин українських меценатів Ханенків, Терещенків, Вікентія Хвойки, Миколи Біляшівського.

Міжнародна організація соціальної справeдливості (IOSJ Ukraine) – благодійний фонд, який ініціює реформи у судовій системі та у галузі економіки, реалізація яких формує стабільність соціального та фінансового сектору України. Також здійснює проєкти у сферах культури, освіти, охорони здоров'я. Мета фонду – забезпечити соціальний захист українців, вдосконалити функції у правовій, економічній та культурній галузі, опираючись на успішно реалізований досвід за кордоном, а також поширити знання про історію та популяризувати українську культуру у різних куточках світу. Будує міжнародну співпрацю з іншими країнами у Європі, регіоні Близького Сходу, Латинської Америки та США.

Кримський Дім – платформа, культурний простір, який об'єднує зусилля суспільно-культурних організацій, які займаються кримською тематикою, у культурній, соціальній, правозахисній, освітній та інформаційній сферах в Україні. Має статус державного підприємства.



 Share: