Фічери

Новітня інституція, яка працюватиме над майбутнім через суспільний діалог: ГО “МСМ” запускає Український Музей Сучасного Мистецтва

13 травня, 2023

Ukrainian Museum Of Contemporary Art/UMCA – мережева музейна інституція нового типу, що об’єднує професіоналів сучасного мистецтва України та уможливлює зустріч різних авдиторій з творчою уявою митців. UMCA ініціює появу суспільного діалогу про спільне майбутнє на території сучасного мистецтва. Мережа складатиметься з автономних музеїв сучасного мистецтва з усієї України. Учасники об’єднані спільною місією, цінностями та колекцією і взаємодіють через цифрову платформу, яка надає доступ до впорядкованої бази творів українського мистецтва із державних та приватних колекцій.

Український Музей Сучасного Мистецтва з’являється під час найбільшої війни в Європі за часів Другої світової. Війни за Українську ідентичність, незалежність і право бути собою.

Ілля Ісупов, Помста, травень 2022. Робота з колекції ГО МСМ, фото надано музеєм
Чи це не той самий знак, який нам був потрібен, щоб змінити своє ставлення до мистецтва, культури і пам’яті? Музей потрібен, щоб українське мистецтво і митці, які його створюють, завжди були на часі. Ми століттями рахуємо втрати. Але цього разу все буде інакше!” – коментує голова правління UMCA Ольга Балашова.

Згідно з концепцією, розробленою та затвердженою експертними радами, колекція музею включатиме твори мистецтва різних жанрів та медіумів: архітектуру, урбаністику, кіно, сценічне мистецтво, предметний та fashion-дизайн. Хронологічна рамка UMCA визначена від  1954 року  — донині, тобто до колекції входитимуть роботи, створені з 1954 року, коли Україна отримала кордони, в яких стала незалежною суверенною державою у 1991 році.

Наразі колекція новоствореної інституції налічує понад 100 робіт, створених після 24 лютого 2022 року і придбаних ГО МСМ на кошти міжнародних донорів. ГО МСМ опікуватиметься розвитком музейної мережі, її колекції та цифрової платформи до моменту передачі їх до музейного фонду України після появи державного музею сучасного мистецтва, необхідність створення якого ГО МСМ адвокатує з моменту свого заснування.

Цифрова платформа – один із перших проєктів ГО МСМ. Вона задумана як система менеджменту колекцій для творів сучасного мистецтва, яка дозволяє вести первинний облік творів мистецтва, наповнювати облікові картки метаданими про твір, поєднувати їх із зображеннями, відео та аудіозаписами, формувати колекції та публікувати дані в онлайн-каталозі. Презентація Цифрової платформи запланована на осінь 2023 року. Інавгураційним проєктом новоствореного музею стане масштабна виставка мистецтва воєнного стану «Ти як?», що відкриється 1 червня. Експозиція, над якою працює команда з вісьмох кураторів, займе весь простір Національного центру «Український Дім» і включатиме понад 400 робіт, створених українськими митцями після початку повномасштабної війни росії проти України. 

Громадська організація «Музей сучасного мистецтва» створена 2020 року через об’єднання професійної спільноти задля створення музейної інституції нового типу. У лютому-березні 2022-го ГО МСМ започаткувала кураторський проєкт «Мистецтво воєнного стану. Архів» для документації мистецтва, створеного після початку повномасштабної війни, разом із партнерами — Ukrainian Emergency Art Fund, що за рік залучив понад 15 млн гривень для допомоги українським митцям і підтримки проєктів з розвитку української культури.

В анонсі використано фрагмент роботи Олени Субач з проекту "Сховане", 2022
 

Share: