DOCU/СИНТЕЗ на Docudays UA: збереження пам’яті перед обличчям геноцидної війни
Двадцять перший Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбудеться з 31 травня по 6 червня 2024 року (плюс, глядацькі дні 7–9 червня). На широких екранах київського кінотеатру «Жовтень», KINO42 і Будинку кіно представлять 62 стрічки з 34 країн — від Чилі до Тайваню. Серед них буде і 19 прем’єр українських стрічок — 10 національних і 9 світових.
Це партнерський матеріал ArtsLooker, створений у співпраці з DOCU/СИНТЕЗ — міждисциплінарною мистецькою програмою фестивалю Docudays UA, що досліджує медіум кіно на перетині різних дисциплін, створює простір для критичної рефлексії та взаємодії документального кіно, сучасного мистецтва, науки й технологій із особливою увагою до локального контексту. Повний опис цьогорічної програми можна знайти тут.
Що буде в програмі DOCU/СИНТЕЗ
Крім насиченої кінопрограми, Docudays 2024 представить міждисциплінарну мистецьку програму DOCU/СИНТЕЗ під кураторством Олександри Набієвої, що зосередиться на роботі з архівами — документальними, особистими та комеморативними.
Документальний метод представлений інсталяцією Володимира Кузнєцова під назвою «Антологія української кухні 2022–2024». Уже два роки митець працює з темою волонтерства, зосередившися саме на забезпеченні української армії їжею. Так, іншу версію проєкту Кузнєцов представив на Київській бієнале у 2023-му. Тоді мова йшла про волонтерську організацію «Борщ для ЗСУ», яка виготовляє супові суміші для фронту.
Робота Кузнєцова для Docudays складається з аудіо- та відеозаписів митця та вертикальних відео, які зазвичай виставляють в соцмережі, які є важливим інструментом передачі свідчень повномасштабного вторгнення Росії. Зосереджуючись на практиці низового волонтерства, проєкт підкреслює її неоціненну вагу для боротьби проти російських фашистів. «Антологія», яку можна безкоштовно побачити у кінотеатрі «Жовтень», створена у співпраці з музиканткою Мар’яною Клочко.
В основі інсталяції — «Архів війни» (Ukraine War Archive) — проєкт ГО «Докудейз» і британської некомерційної організації Infoscope, що професійно каталогізує всі форми цифрових матеріалів з нашої війни, «найбільш задокументованого акту збройної агресії в історії». Заснований у березні 2022 року, архів ставить за мету зберегти документи цивільного спротиву російській армії та її воєнні злочини, щоб ці матеріали можна було використати у судах, журналістських розслідуваннях, мистецьких роботах тощо.