Фічери

Дані аналітиків: Швейцарія може обігнати Британію і стати новим центром арт-ринку у Європі

13 червня, 2018
Фото: Mary Turner/Getty

Фото: Mary Turner/Getty

Напередодні відкриття ярмарку «Арт Базель» в Швейцарії опубліковані дані, що ілюструють розвиток ситуації на місцевому ринку мистецтва. За його даними, арт-ринок набирає обертів, його оборот у досяг $ 1,2 млрд на рік.

За інформацією газети «SonntagsZeitung» на ринку творів мистецтва в Швейцарії спостерігається зліт, його оборот зріс за звітний період на 15% річних, тобто він зростає швидше за середньосвітові показники. Таки дані газета наводить на основі проведеного дослідження авторитетного економіста зі спеціалізацією на арт-ринку Клера МакЕндрю.

Разом з банком UBS і ярмарком Art Basel було видано щорічний аналітичний звіт за підсумками розвитку швейцарського та світового ринків мистецтва. Клер МакЕндрю підкреслює, що бізнес на цьому ринку відрізняється нестабільним характером, в минулі кілька років його кон’юнктура розвивалася не найкращим чином, але зараз «на цьому ринку, особливо у вищому ціновому сегменті», спостерігається значне оздоровлення, спостерігаються позитивні тренди.

Читайте: В минулому році три найбільші аукціони продали мистецтва на $ 11,21 млрд   

Швейцарський арт-ринок є п’ятим за обсягом ринком такого роду в світі, швейцарці належать до числа найважливіших клієнтів. Арт-бізнес вигідний і за межами цієї галузі, він приносить значні прибутки банкам, страховим компаніям і логістичним підприємствам. Швейцарія є вигідною ще й з точки зору інфраструктури: на її території функціонують склади безподаткового зберігання артефактів.

Швидкий розвиток швейцарського арт-ринку є наслідком політичних процесів в ближньому європейському зарубіжжі. «Арт-ринок Великобританії вважається чи не найважливішим у Європі, однак Брексіт посіяв на ньому настрої невпевненості і страху. За даними UBS за 2017 рік цей ринок виріс тільки на 8%, а все тому, що колекціонери поки не розуміють, як буде в майбутньому розвиватися торгівля мистецтвом між ЄС і Великобританією. У цій ситуації Швейцарія є чудовою, а, головне, стабільної альтернативою», говорить аналітик Клер МакЕндрю.

Не менш складно розвивається ситуація і в Німеччині. У 2016 році там вступили в силу нові законодавчі положення, що регулюють, а, точніше, що обмежують і ускладнюють торгівлю предметами мистецтва. Зокрема, вивезення творів мистецтва з країни тепер можливий тільки після складних дозвільних процедур, тому багато колекціонерів віддають перевагу розвивати, примножувати і зберігати свої скарби в Швейцарії.

Активно арт-бізнесом займається банки і страхові компанії. Банк UBS не тільки спонсорує ярмарок Art Bаsel, а й влаштовує, наприклад, великі експозиції в Ізраїлі і Саудівській Аравії. На вернісажах і виставках багаті колекціонери з’являються натовпами — вони ж є для банку потенційними новими клієнтами. Банк UBS фінансує також цілу експертну групу істориків мистецтва і експертів-мистецтвознавців. Користуватися їх послугами можуть тільки клієнти банку, які поклали у себе на рахунок від $ 50 млн.

Читайте: Мистецтво прибуткове: індустрія культури Великобританії в п’ятеро перевищила середній ріст в економіці

Приблизно те ж саме відбувається на ринку страхування. Компанія Allianz Suisse зазначає, що в даний час вона уклала договорів страхування творів мистецтва, що знаходяться в приватних руках, на суму в один мільярд швейцарських франків. В останні роки ринок цього виду страхування ріс двозначними темпами. Олівер Клас (Oliver Class), експерт-мистецтвознавець в Allianz Suisse підкреслює, що «швейцарський арт-ринок і далі буде зміцнювати свої позиції і підвищувати свою значимість, а арт-дилери, галеристи і аукціонні будинки і далі будуть переїжджати до Швейцарії».

Приєднуйтесь до нашої сторінки у Фейсбук та Telegram

Share: