Фічери

Американський музей придбав перший вітраж із чорношкірим Ісусом

18 березня, 2024

Роботу, що також зображує чорношкірими біблійних Марію та Марту, знайшли у колишній церкві, закритій 14 років тому.

Вітраж із зображенням чорношкірого Ісуса. Джерело: надано художнім музеєм Брукс у Мемфісі.
Художній музей Брукс у Мемфісі (Теннессі, США) купив унікальний вітраж, на якому зображено темношкірого Ісуса. Відповідне вікно 2022 року виявили у колишній церкві Святого Марка в місті Воррен на Род-Айленді, передає Artnet.

Церкву Святого Марка, побудовану 1830 року, закрили у 2010 році. За два роки єпархія продала її парафіянці Хедлі Арнольд і її чоловікові Пітеру Арнольду. Хедлі, яка займається історією мистецтва й архітектурним дизайном, не помічала неконвенційного відтінку шкіри біблійних персонажів аж до 2022 року. Щоб дослідити роботу, подружжя найняло професорку Коледжу Святого Хреста у Вустері (Массачусетс), експертку з вітражів Віргінію Рагуін.

Робота була створена 1877 року в студії відомого вітражиста XIX століття Генрі Шарпа. На ній також присутні біблійні сестри Марта та Марія — також із темною шкірою. Свідчень про це зображення обмаль, але вдалося встановити, що його подарувала церкві жінка на ім’я Мері П. Карр, на честь Рут Борн ДеВольф і Ханни Борн Гіббс. ДеВольф вийшла заміж чоловіка, сім’я якого розбагатіла на работоргівлі, а пізніше вони з Ханною Гіббс робили пожертви організації, що допомагала звільненим рабам повернутися до Ліберії.
Фрагменти вітража з зображенням чорношкірого Ісуса, сестер Марти та Марії. Джерело: надано художнім музеєм Брукс у Мемфісі.
Художній музей Брукс не надав подробиць щодо угоди з Арнольдами, але відомо, що у 2026 році вітраж перенесуть у нову будівлю площею 120 тисяч квадратних футів (близько 11 148 квадратних метрів). «Вікно Чорного Євангелія 1877 року матиме почесне місце. Заввишки 12 футів і завширшки п’ять футів воно буде виставлене в постійній експозиції галереї зі скляними стінами, коло центрального внутрішнього двору, залите природним світлом вдень, освітлене і видиме з публічного двору вночі», — повідомила команда музею.

Директорка музею Зої Кар очікує, що вітраж «буде нагадувати місце паломництва», адже Мемфіс є найбільшим містом США з більшістю чорношкірого населення та має зв’язки з рухом за громадянські права. «Це вікно — не лише важлива частина історії, а й потужний витвір мистецтва. Вітражі цього періоду, які б так яскраво торкалися проблем, актуальних і сьогодні, знаходять дуже рідко», — розповідає головна кураторка музею Розамунд Гарретт. Після реставрації роботи команда планує продовжити її дослідження.
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on  Patreon
Share: