Фічери

GAIA-24: У Києві покажуть сучасну оперу про підрив Каховської ГЕС

8 березня, 2024

Один з найбільших екологічних злочинів Росії розглядається в опері як відновлення природного ландшафту — промовляння планети Земля до світу людей.

Скріншот з відеоуривок з опери GAIA-24. Джерело: facebook.com
10 травня 2024 року в Києві відбудеться прем’єра опери GAIA-24, створеної композиторами формації NOVA OPERA Іллею Разумейком та Романом Григорівим. Концепція твору спирається на теорію Гейї (Гайї), що розглядає планету Земля як суперорганізм, здатний до саморегуляції.

Автор теорії Геї — французький філософ і антрополог Бруно Латур — помер 9 жовтня 2022 року. Передісторією до опери став його останній текст — про російське вторгнення в Україну. В ньому Латур порівнює агресію РФ з «війною людства проти природи», згадує «Царя Едіпа» Софокла та Європу в часи міжцарів’я («Europe in interregnum»).

GAIA-24 сфокусується на підриві росіянами Каховської ГЕС, що стався 6 червня 2023 року. Через цей акт геноциду й екоциду спричинив виливання 18 млрд кубічних метрів води у Чорне море — і знищив Каховське водосховище. Те, що було його дном, стало новим ландшафтом на лінії фронту.

Знищення Каховської дамби — один із найпомітніших російських екологічних злочинів. Водночас автори опери розглядають його наслідки як «звільнення 2000 квадратних метрів Дніпровського ґрунту від сімдесятирічного полону штучної водойми», «регенерацію козацької Амазонії» та «повільну перемогу природи та швидку поразку людини».
Відеоуривок з опери GAIA-24. Джерело: bigkyiv.com.ua. Фото: Денис Мельник. Артисти: Євген Баль і Катерина Гордієнко.
«Коли земля дарує щедрий урожай — треба чекати на велику війну. Коли висихають моря, річки змінюють свої річища, а ліси стають непридатними до життя через радіацію — імперія скоро впаде. Коли наступає кінець світу — земля та небо зливаються в єдине ціле. Так Гайя, Гея, Терра, Мага, Мати Гайя промовляє до нас…чи можливо ще почути, що вона промовляє?», — питає команда проєкту.

Опера складається з трьох актів: Songs of Mother Earth (Пісні Матері Землі), Cabaret Metastasis (Кабаре-метастази) та Dance for Mother Earth (Танці для Матері Землі). Організатори — формація OPERA APERTA, фестиваль PORTO FRANKO та агенція proto produkciia. Ілля Разумейко та Роман Григорів написали музику та лібрето, а також виступили режисерами, драматургами та сценографами. Відео матеріали для постановки були створені в жовтні 2023 року на південному та східному узбережжі острова Хортиця.
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on  Patreon

Share: