Фічери

У Києві створили 3D-модель лаврських печер

11 квітня, 2024

Результат проєкту, що сприяє збереженню спадщини та популяризує історію Києва, вже можна переглянути у відкритому доступі.

Міністерство культури та інформаційної політики ініціювало проєкт з оцифрування печер Національного заповідника «Києво-Печерська лавра». 3D-модель створила студія Skeiron, що займається діджиталізацією української культурної спадщини вже вісім років.

Лаврські печери — неоціненна пам’ятка архітектури, археології та історії. Саме з них у XI ст. виник Києво-Печерський монастир і розпочалося чернече життя в Україні. Тут розташована могила засновника монастиря Антонія та мощі 125 святих, зокрема Нестора Літописця, іконописця Аліпія, лікаря Агапіта тощо.

Печери довжиною майже 900 метрів розташовані на глибині 5–15 метрів. Команда Skeiron працювала над віртуальною моделлю понад місяць у два етапи. Спершу фахівці сканували об’єкт лазерним сканером, а потім — обробляли зображення на комп’ютері. Польову роботу ускладнювала низька висота стель печер, через яку доводилося просуватись із обладнанням майже навколішках.
Загальна 3D-модель доступна для перегляду на платформі Sketchfab, а більш деталізована, що зберігається на окремому сервері — за індивідуальним запитом. Щоб побачити її, потрібно написати на пошту info@skeiron.com.ua. Використання дозволено лише з некомерційною метою та лише після погодження з Києво-Печерською лаврою.

Студія Skeiron працює в Україні з 2016 року і за цей час оцифрувала понад 250 історичних будівель та більш як 350 експонатів музейних колекцій. Лаврські печери стали 80-м об’єктом команди в межах проєкту #SaveUkrainianHeritage, який запустили у березні 2022 року задля збереження вітчизняної спадщини від російських окупантів.
 

To read more articles about contemporary art please support Artslooker on  Patreon

Share: