Фічери

Як колекція TMoCA може допомогти Ірану налагодити зв’язки із Заходом

8 серпня, 2018
Іранська жінка проходить повз картини американського художника Марка Ротко під час церемонії відкриття виставки сучасного мистецтва в музеї Тегерана сучасного мистецтва (TMOCA) 20 листопада 2015. Фото: АТТА KENARE / AFP / Getty Images

Іранська жінка проходить повз картини американського художника Марка Ротко під час відкриття виставки в музеї TMoCA 20 листопада 2015 / Фото: АТТА KENARE / AFP / Getty Images

Після тривалих років  заморожених відносин Ісламської Республіки Іран із західним світом, які почалися ще з 1979 року внаслідок Ісламської революції та повалення правлячої династії Пехвалі – теперішній істеблішмент країни намагається налагодити відносини із Заходом, взявши за один з інструментів Тегеранський музей сучасного мистецтва (TMoCA), в основі якого лежить унікальна колекція знатних європейських та американських художників.

Декілька десятиліть колекція музею, в якій налічується понад три тисячі робіт найвідоміших художників світу, таких як Клод Моне, Ван Гог, Марк Ротко, Френсіс Бекон, Макс Ернст, Пабло Пікассо, Джаспер Джонс, Василь Кандинський, Енді Уорхол, Джексон Поллок, Альберто Джакометті, Рене Магрітт, Генрі Мур та багато інших авторі — була недоступна, а інформація про її фонди засекречена. На початку 1980 років після тотальної ісламізації та блокади будь-яких проявів західної культури нова влада Ірану навіть хотіла знищити всі музейні активи, але зупинив її тільки єдиний фактор — вартість полотен шокувала їх настільки, що вони, на щастя, відмовилися від своїх радикальних намірів, вирішивши її покрити тайною та зачинити майже всю колекцію за сімома замками на наступні роки.

Tehran Museum of Contemporary Art -TMOCA

Tehran Museum of Contemporary Art -TMOCA

Історія музею почалася з 1977 року завдяки ініціативі дружини іранського шаха Мохаммеда Реза Пехлеві — Фарах Пехлеві. Фарах була архітектором за освітою і палкою прихильницею європейського та американського сучасного мистецтва. Колекцію вона збирала протягом багатьох років, і зараз вона вважається однією з найбільших зібрань західного мистецтва за межами Європи і США. Спроектував споруду у стилі модернізму іранський архітектор Камран Діба. Формувати зібрку Фарах Пахвалі вдавалося з легкістю, вона без зайвих зусиль умовляла свого чоловіка, щоб відповідні департаменти виділяли необхідну суму коштів на закупку предметів мистецтва, адже в цей час Іран стрімко розвивався за рахунок продажу нафти, коштів було достатньо не тільки на модернізацію країни, але й на розвиток культурних інституцій.

І зараз після десятиліть непорозумінь Ісламської Республіки крига холодних відносин між європейськими країнами потрохи починає танути, в країни спостерігається поступова європеїзація, а часткове зняття санкцій у 2015 році тільки сприяє цьому. Лише відносини зі США через іранську ядерну програму знову почали загострюватися, внаслідок чого Вашингтон прийняв рішення з 7 серпня поточного року посилити санкції на всі сектори економіки Ірану.

Тим не менше, зараз Тегеранський музей TMoCA може зіграти вагому роль у налагодженні відносин з ЄС та навіть і з США. Наразі ведеться активна фаза підготовки до виставки «Портрет, Натюрморт, Пейзаж», що заплановано на січень-квітень 2019 року, на ній буде представлено більше п’яти сотень робіт західних митців з колекції музею. Керівництво TMoCA запросило стати куратором майбутнього дійства відомого голландського архітектора  Маттіса Віссера. Робота Віссера вже дала свої перші плоди. Останніми днями світова преса почала писати, що у фонді музею виявляють справжні скарби відомих художників, про яких раніше не було інформації. Зокрема, нещодавно було знайдено десять робіт Пікассо, Дюшана та Уорхола і на думку куратора, що це тільки початок знахідок.

Не виключено, що й певні роботи з Тегеранського музею можуть відправитися в майбутньому на тимчасові виставки до провідних музеїв Європи та Америки. Таку ініціативу вже багато разів висловлювати західні культурні інституції. Такий культурний обмін тільки сприятиме теплим відносинам між країнами. Також іранська влада добре розуміє, що за рахунок унікальної експозиції та правильної промоції в країну приїдуть тисячі туристів, а це в свою чергу позитивно вплине на туристичний сектор, який зможе принести бюджету додатково чималі надходження. А згодом до Ірану через культурний туризм почнуть  потрапляти й інвестори, які готові будуть відкривати свої компанії та інвестувати в іранську економіку, яка за даними світових аналітиків має всі шанси стати однією з найсильніших на південному заході Азії.

Текст: Кирейто Михайло

Приєднуйтесь до нашої сторінки у Фейсбук 

Share: