«
Так само війна, розв'язана Росією проти України 24 лютого 2022 року [sic!], надає історичному мистецтву 1930-1940-х років несподіваної актуальності. Його вже не можна розглядати лише ретроспективно чи академічно. Стають видимими кореляції між тим часом і сьогоденням,» — пише в першій редакції каталогу
The Assault of the Present on the Rest of Time кураторка виставки. Війна, розв’язана Росією проти України, розпочалась у лютому 2014 року з окупації Росією Криму. Інше датування є підміною фактів і дезінформацією.
Під тиском сотень коментарів у соціальних мережах, кураторка не лише
принесла вибачення за цитування вірша Вікторії Амеліної, а й пообіцяла позначити дату початку війни вірно, перевидавши каталог. І дійсно,
в цифровій версії каталогу сторінки, де був вірш, стали просто білими.
Втім, не менш важливо що у колаборації, де німецька сторона докладно оприявнює історію злочинів нацизму, симетричним в якості «
кореляції між тим часом і сьогоденням» було би висвітлення репресій радянського тоталітарного режиму. Зокрема, найочевиднішою «
кореляцією», про яку, натомість, не йдеться на виставці, є розстріли українських митців/-кинь і поетів/-ок, численні ув'язнення, переслідування і тортури за українську мову. Не йдеться і про
Розстріляне Відродження, знищене сталінським террором 1930-х.
Тож, жодні агресори, крім нацистів, та жоден геноцид, крім Шоа, на виставці не названі своїм ім’ям. Голодомор (1932-33), депортація Кримських татар (1944), масові знищення радянським режимом українців, чечен та інгушів, кримських татар, залишилися поза нарративом. Не йдеться і про критику шовіністичних, расистських та ксенофобстких ідей «руського миру» та агресії путінського режиму. Захоплення Чечні, окупація Грузинських Південної Осетії та Абхазії, окупація Криму, Луганської і Донецької областей України наче не видаються важливими для розповіді, що звучить в найгостріший момент воєнного терору.
Культурна апропріація разом з заселенням «територій» і викоріненням пам’яті про людей, які мешкали в цих місцях, завжди є частиною колоніального проекту. За визначенням Рафаїла Лемкіна, винищення культури є невід’ємною складовою геноциду. Лемкін не лише ввів сам термін «геноцид, а й першим публічно класифікував як геноцид злочини комуністичного тоталітарного режиму проти українців/-ок. Промова Лемкіна 1953 року увійшла в історію як «
Стаття 33 мовами».
Натомість, щоб зібрати розкидані і у часі і просторі художні практики, Катя Іноземцева вводить конструкцію під назвою
«поетика свідчення». «
Поетика свідчення» дивним чином стирає опізнавальні ознаки зі злочинців загалом: конкретні факти, лідери, злочини проти людяності, обставини конфліктів не оприявнюються у текстах. У мовчанні поміж рядків ховаються не лише радянський режим чи сучасна Росія. Так само не артикулюється агресивна політика США
¹.
Як слон в кімнаті, на цій виставці аж надто помітна повна вилученість з проекту рефлексії щодо звірств, які вчиняє Росія у Сирії. Жодної критики російської агресії, незважаючи на те, що і в Brücke-Museum і в Schinkel Pavillon, представлені роботи знакової сирійської художниці Симони Фатталь. Текст пояснює присутність творів Фатталь тим, що вона презентує свідчення якихось «
непотрібних, беззмістовних воєн». Решта інформації про практики художниці вичерпується тим що кераміка Фатталь «
нагадує архаїчні сцени»; що художниця створює символічний меморіал воїнам, які чинять спротив, а її колажі складаються з «елементів, які плавають у хаосі, намагаючись знайти структуру».