«Ми прої…лись». Шість українських парафікцій у мистецтві, про які варто знати
Юлія Манукян
Парафікція — жанр на перетині факту і вигадки — набирає обертів в українському сучасному мистецтві. Чи причина у постправді?
Парафікції, або контрфактуальні (ті, що пропонують альтернативні історичні сценарії) мистецькі практики досліджують неоднозначний зв’язок між документальним і уявним, навмисно стираючи межі між ними, залучаючи інтерпретацію даних, недостовірну оповідь, історичний ревізіонізм та спекуляції про майбутнє.
На думку Нела Вінентца, автора збірки «Коли факт стає вигадкою. Документальне мистецтво в епоху постправди», переосмислення усних та архівних джерел часто має явну критичну мету — підважити сталу історію, відрефлексувати сьогодення або погратися в утопії. Саме методи містифікації вчать нас більш скептичному сприйняттю і споживанню інформації.
Але ми не маємо плутати фікцію з ілюзією. За словами Олександра Сушинського, засновника Лабораторії естетичних досліджень (Чернівці), ілюзія є першим кроком до конспірології, що пропонує прості відповіді на виклики складного і мінливого простору інформаційних потоків. На противагу, парафікції є антидотом віри у теорію змови.
У цьому тексті — шість українських артпроєктів, які працюють з містифікацією, критично коментуючи, а іноді і прогнозуючи нашу реальність. Недаремно назва статті цитує промовисту фразу «МИ ПРОЇБАЛИСЬ», написану літерами на торцях старих панельних будинків — частину проєкту «Кіптява» Андрія Рачинського і Даніїла Ревковського. Це своєрідне визнання поразки критичного мислення щодо реальності, яка сама є нічим іншим, як результатом утопічних планів та візій всіх часів, але кривава ціна, сплачена за їхнє втілення (через війни і соціальні потрясіння), перетворила їх на фікцію.
Саме про те, як утопія стає дистопією, розповідає перший проєкт зі списку.