Фічери

Найбільша мережа: найвпливовіші галереї, які задають тренд на світовому арт-ринку 

23 серпня, 2017
Ханс-Ульріх Обріст / Фото: Scmp.com

Ханс-Ульріх Обріст / Фото: Scmp.com

Без їхньої участі важко було би уявити інтeнсивний розвиток сучасного мистецтва, за яким маємо можливість сьогодні спостерігати. Протягом останніх десятиліть арт-дилeри та галeристи відіграють ключову роль у формуванні іміджу та упізнаваності художників. Завдяки їхнім зусиллям та пристрасті до мистецтва, світ дізнався про відомих авторів, які творили і творять на різних континентах та стали національною гордістю багатьох країн. Формування арт-ринку та рекордні аукціонні показники також відбувається бeзпосeрeдньо за їхньої участі. Деякі галeрeї мають цілу мeрeжу своїх філіалів по різних країнах, а їхні річні прибутки складають десятки та сотні мільйонів доларів. Всі вони важковаговики у своїй справі, і за ними завжди стоїть ключове слово, кого з митців підняти на вершину арт-олімпу, а кого звідти спустити на певний період. Багато художників тільки й мріють, щоб відбулася виставка в їхніх галeрeя, якщо такe трапляється то автор автоматично потрапляє до уваги світових ЗМІ, а колeкціонeри активно поповнюють свої збірки їхніми роботами. ArtsLooker зробив підбірку топових та найвпливовіших світових галeрeй та арт-дилeрів, які досягли неабиякого успіху в арт-індустрії. Рeйтинг сформовано, по найбільші кількості філіалів.

1. Gagosian Gallery (США). Кількість галерей — 17

Ларрі Гагосян / Фото: Drew Altizer Photography

Ларрі Гагосян / Фото: Drew Altizer Photography

Лідером нашого рейтингу стала відома мережа Gagosian Gallery. Її  власником є відомий американський галерист та арт-дилер вірменського походження Ларрі Гагосян. Gagosian Gallery розкинулася по успішних мегаполісах у багатьох країнах, включаючи США, Англію, Францію, Італію та Китай зараз їх кількість становить 17 філіалів. Ларрі Гагосян з’явився на арт-ринку більше 30 років тому. Саме завдячуючи йому світ дізнався про таких сучасних художників, як Джефф Кунс, Сесілія Браун та Демієн Херст. Річний дохід його галерей становить близько 1 мільярда доларів. Сьогодні художники, яких він бере під опіку, часто відчувають на собі «ефект Гагосяна», коли вартість їхніх робіт збільшується в десятки, а іноді і в сотню разів.

2. Pace Gallery (США). Кількість галерей -10

Арт Глімчер / Фото: Pace Gallery

Арн Глімчер / Фото: Pace Gallery

Засновником однієї із найуспішніших галерей у світі є впливовий американський арт-дилер, продюсер та режисер Арн Глімчер. Свою першу галерею Pace Gallery відкрив у 1963 році в Бостоні. На сьогоднішній день п’ять його галерей знаходяться у США дві у Китаї і по одній у Великобританії, Франції та Південній Кореї.  У Pace Gallery представлені роботи багатьох найдорожчих сучасних художників. За даними журналу Forbes річний дохід галерей складає близько 500 мільйонів доларів.

3. Hauser&Wirth (Швейцарія). Кількість галерей — 7

Іван і Мануела Вірт / Фото: Gettyimages

Іван і Мануела Вірт / Фото: Gettyimages

Міжнародна галерея сучасного мистецтва Hauser & Wirth була заснована в 1992 році швейцарським арт-дилером Іваном Віртом, його дружиною Мануелою і тещою Урсулою Хаузер. Сім філіалів знаходяться у США, Швейцарії та Англії, а їхні власники вважаються одними із найвпливовіших людей в світі сучасного мистецтва. Комерційний успіх сімейної справи за даними журналу Forbes на рік становить близько 200 мільйонів доларів.

4. Galerie Perrotin (Франція). Кількість галерей – 6

Галерист Еммануель Перротан / Фото: lesechos.fr

Галерист Еммануель Перротан / Фото: lesechos.fr

Галерея Perrotin була відкрита в 1990 році відомим французьким арт-дилером Еммануелем Перротаном. Багато хто вважає, що це одна з кращих галерей у світі. Саме завдяки Перротану — Такаші Муракамі став суперзіркою, а Демієн Херст почав свою кар’єру. Зараз в галереї представлено понад 50 міжнародних художників, як авторитетних і заслужених, так і молодих. Таких, наприклад, як відомий вуличний художник JR або колумбієць Іван Арготе, чиї скульптури, інсталяції та відеоарт вже зробили його відомим.

Еммануель Перротан був один із перших, хто побачив на азіатському арт-ринку великі перспективи, у 2012 році він відкрив філіал своєї галереї у Гонконзі, а через чотири роки у Сеулі. І, на цьому його експансія не закінчилася в Азії, на початку червня 2017 року його нова галерея відкрила двері в Токіо, для шанувальників мистецтва із країни раннього сонця. Також одна галерея знаходиться у Нью-Йорку і дві в Парижі.

5. Matthew Marks Gallery (США). Кількість галерей -5

Матью Маркс / Фото: Whitehotmagazine

Матью Маркс / Фото: Whitehotmagazine

Matthew Marks Gallery входить в число найбільших галерей в США. Заснована в 1991 році американцем Меттью Марксом. Галерея спеціалізується на сучасному мистецтві в багатьох сферах: включаючи живопис, скульптуру, фотографію, режисуру, малюнки та гравюри у ній представлено широкий спектр знатних авторів. Меттью працював у різних галереях перш ніж відкрити свою власну на Медісон-авеню в Нью-Йорку. Він був нікому не відомим і багато вважали його вискочкою. Через 20 років він уже представляв художників, картини яких продавалися на Christie’s і Sotheby’s за мільйони доларів. Це Елсворт Келлі, Нан Голдін, Андреас Гурскі, Брайс Марден і Джаспер Джонс. П’ять галерей приносять йому на рік близько 150 мільйонів доларів.

6. Gallery Thaddaeus Ropac (Австрія). Кількість галерей – 5

Тадеуш Ропак / Фото: Standard.co.uk

Тадеуш Ропак / Фото: Standard.co.uk

Перша галерея була відкрита в 1983 році в місті Зальцбург австрійським арт-дилером Тадеушом Ропаком. Арт-бізнесом Тадеуш займається більше тридцяти років, окрім двох галерей у Зальцбурзі є ще два філіали в Парижі, а весною цього року відкрилося нове представництво в Лондоні. Ропак представляє не тільки таких великих майстрів, як Георг Базеліц, Роберт Раушенберг і Йозеф Бойс, але і молодих перспективних художників. Також успішний галерист та арт-дилер періодично виступає в якості музейного куратора, незалежного арт-консультанта. Ще одним його бізнесом є видавнича діяльність. Його річний дохід оцінюється приблизно в 45 мільйонів доларів.

7. David Zwirner Gallery (США). Кількість галерей -4

Девід Цвірнер / Фото: Stefan Falke

Девід Цвірнер / Фото: Stefan Falke

Авторитетний міжнародний галерист німецького походження Девід Цвірнер представляє багатьох найбільш продаваних художників. Цвірнер на арт-ринку з 1993 року, зараз має дві однойменні галереї в Нью-Йорку і одну в Лондоні, а також відкриває філіал в Гонконзі. Девід Цвірнер показав світові багатьох знаменитих імен, таких як бельгієць Люк Тейманс і німець Нео Раух. Сьогодні в його галереях представлено понад 50 митців, в тому числі Ден Флавін, Зігмар Польке, Джефф Кунс та Річард Серра. Річний дохід арт-бізнесу становить близько 250 мільйонів доларів.

8. Gladstone Gallery (США). Кількість галерей – 4

Барбара Гледстон / Фото: Gladstone Gallery

Барбара Гледстон / Фото: Gladstone Gallery

Арт-дилер та продюсер Барбара Гледстон входить за рейтингом Forbes в десятку найуспішніших галеристів США. Вона володіє трьома галереямиу Нью-Йорку та однією у Брюсселі, які їй приносять понад 100 мільйонів доларів на рік. Починаючи з 90-х років Gladstone Gallery представляє безліч сучасних художників, включаючи іранську фотохудожниці Ширін Нешат, британського скульптора індійського походження Аніша Капура, англійку Сару Лукас, і одного з найвідоміших сучасних американських художників, Меттью Барні.

9. Victoria Miro Gallery (Великобританія). Кількість галерей — 3

Вікторія Міро / Фото: ft.com

Вікторія Міро / Фото: ft.com

Арт-дилер та галерист Вікторія Міро вважається однією із найвпливовіших постатей на арт-ринку у Великобританії. Свою першу однойменну галерею вона відкрила у 1985 році. Її локація швидко завоювали визнання за відкриття молодих художників зі США, Європи та Азії. На сьогоднішній день галерея має три філіали: два у Лондоні та одне представництво у Венеції.

Галерея Victoria Miro представляє такі визнані імена, як Дуг Ейткен (сучасний американський художник, який працює з відео та інсталяцією), Конрад Шоукросс (сучасний британський художник, відомий кінетичною скульптурою, заснованою на філософських і наукових ідеях), а також переможців премії Тернера: Кріса Офілі, який виграв премію в 1998 році та Грейсона Перрі — переможця 2003 року.

10. Marian Goodman Gallery (США). Кількість галерей -3

Меріан Гудман / Фото: James Estrin/The New York Times

Меріан Гудман / Фото: James Estrin/The New York Times

Американка Меріан Гудман заснувала однойменну галерею у 1977 році в Нью-Йорку. Любов до мистецтва їй передалася від батька, який був колекціонером. Меріан вважають однією із найвпливовіших арт-менеджерів у США, завдяки її вишуканому смаку світ дізнався про багатьох талановитих авторів. Зараз Marian Goodman Gallery представляє більше 40 художників у трьох своїх галереях, які знаходяться у Нью-Йорку, Лондоні та Парижі. Серед найвідоміших імен можна побачити німецького художника Герхарда Ріхтера.

11. White Cube (Великобританія). Кількість галерей -3

Джей Джоплінг / Фото: Gettyimages

Джей Джоплінг / Фото: Gettyimages

Галерея «Білий куб» — одна з найвідоміших галерей сучасного мистецтва у Великобританії. Заснував її у 1993 році відомий арт-дилер та галерист Джей Джоплінг, як виставковий майданчик для сучасник британських художників, її концепція полягає в тому, щоб всі арт-об’єкти виставлялися у білому просторі. Провчившись на курсі історії мистецтв в Единбурзі, в 1980-х Джей знайомиться з Демієном Херстом, вже успішним на той час художником-початківцем. Вони стають друзями. Завдяки Джоплінгу у Херста з’являється декілька відомих проектів із формальдегідами, які його зробили відомими на увесь світ. З 1993 року галерея змінювала декілька приміщень, наразі вона має три філіали, два з яких знаходяться в Лондоні та один в центральному районі Гонконгу.

Цікаво, що у 2007 було придбано за $100 млн інкрустований діамантами череп «For the Love of God» Демієна Херста для інвестиційних цілях консорціумом, в який входили сам Херст, його менеджер — Френк Данфі, директор галереї White Cube – Джей Джоплінг, а також відомий український мільярдер та меценат Віктор Пінчук.

12. Serpentine Gallery (Великобританія). Кількість галерей – 2

Ханс-Ульріх Обріст / Фото: Scmp.com

Ханс-Ульріх Обріст / Фото: Scmp.com

Галерея Серпентайн, була створена у 1970 році. Свою назву отримала від розташованого неподалік озера Серпентайн. Основний напрямок діяльності -мистецтво ХХ століття і сучасне мистецтво. У галереї експонувалися такі відомі автори, як Ман Рей, Генрі Мур, Енді Уорхол, Паула Рего, Бріджит Райлі, Алан Макколлум, Демієн Херст і Джефф Кунс та інші відоми представники сучасного мистецтва.

Галерея Серпентайн щорічно запрошує архітекторів з світовим ім’ям для проектування тимчасових павільйонів на своїй території. Павільйони є унікальними зразками сучасної архітектури. Усередині цих споруд проходять спеціальні кінопокази, обговорення, а також розташовується кафе. Замовлення на проектування павільйону часто розглядають як аналог архітектурної премії.

Вже більше 10 років її директором є Ханс-Ульріх Обріст. За даними журналу ArtReview у 2009 та 2016 роках він очолював світовий рейтинг найвпливовішого арт-менеджера.

13. Skarstedt Gallery (США). Кількість галерей -2

604542938

Галерея Скарстедт була заснована у 1994 році американським арт-дилером шведського походження Пером Скарстедтом. Галерея спеціалізується на американському та європейському сучасному мистецтві. Галерея представляє роботи таких відомих авторів, як  Френсіс Бекон, Георг Базеліц, Жан-Мішель Баскіа, Джордж Кондо, Віллем де Кунінг, Лучіо Фонтана, Кіт Харінґ, Ів Кляйн, Джефф Кунс, Барбара Крюгер, Річард Принс, Томас Шютте, Сінді Шерман, Сай Товмблі, Енді Ворхол, Крістофер Вул та інші. Зараз Skarstedt Gallery має два філіали, по одному у Нью-Йорку та у Лондоні.

14. Mary Boone Gallery (США). Кількість галерей -1

Мері Бун / Фото: Gettyimages interviewmagazine.com

Мері Бун / Фото: Gettyimages interviewmagazine.com

Галерея Мері Бун – є відомим центром сучасного мистецтва в Нью-Йорку, який було відкрито у 1977 році. Її засновником та ідейним двигуном є 65-річна галеристка Мері Бун, яка свого часу вивчала історію мистецтв в Школі дизайну Рода Айленда, а потім і в Хантер Коледжі. Зрозумівши, що художницею їй не стати, Мері Бун вирішила не зав’язувати з мистецтвом, а відкрити свою власну галерею в Сохо. Першими її художниками були Джуліан Шнабель і Девід Салє, які швидко стали популярними авторами, що працюють в стилі неоімпресіонізму. Бун заробила репутацію завдяки своїй творчій натурі, невпинно працюючи над собою і своїми художниками. Нова зірка, художник Жан-Мішель Баскія, приєднався до галереї незадовго до тріумфальної своєї персональної виставки в 1984 році, проте після другого показу він покинув галерею.

Завдяки хорошому художнього смаку і любові до молодих талантів, експозиції, представлені в її галереї, помітно впливають на художній світ.

15. Acquavella Galleries (США). Кількість галерей -1

Ніколас, Елеонора та Олександр Аквелла / townandcountrymag.com

Ніколас, Елеонора та Олександр Аквелла / townandcountrymag.com

Галерея Аквелла є найстарішою та найвпливовішою у нашому рейтингу. Відкрив її у 1921 році вихідець з Неаполя — Ніколас Аквелла. Емігрувавши до США у 1919 році Ніколас почав приватну торгівлю італійськими картинами. Галерея з тих пір управляється  третім поколінням сім’ї Аквелла. У 1960 році до батьківської справи приєднався теперішній керівник галереї Вільям Аквелла. Зараз Вільяма та його дітей безумовно, вважають, одними з найвпливовіших арт-дилерів в світі. З самого заснування галерея веде свою діяльність на вторинному арт-ринку, пропонуючи публіці роботи Моне, Ротко, Дега, Фрейда, Пікассо, Сезана, Модільяні, Ренуара та багатьох інших знатних імен. Клієнтами галереї є відомі колекціонери та провідні музеї світу.

Share: