Фічери

Фестиваль фотографії Клайпеди можна відвідати онлайн

3 грудня, 2020
Олександр Чекменьов. Лілії. ©Музей Харківської школи фотографії (MOKSOP)

До 13 грудня проходить Фестиваль фотографії Клайпеди, який можна відвідати онлайн. На фестивалі представлені виставки Арунаса Кулікаускаса “The Last One”, Віолети Бубеліте “Mono-play Differently”, а також ретроспектива українського фотографа Олександра Чекменьова “Forgotten Land”.

Олександр Чекменьов (1969, Луганськ) — один з важливих представників сучасної української фотографії. Значна частина його доробку — це унікальний архів життя України (особливо її Сходу) 1990-х років в усій жорсткості тогочасної соціально-політичної ситуації. Втім, Чекменьова цікавить не просто абстрактна “доба” — для нього важливі її герої. Він портретує їх з нищівним документалізмом, що поєднується з щирим інтересом до історій людей та розумінням їх характеру та способу мислення (проєкти Люди вулиць, 1994-1999, Швидка, 1994-1995, Паспорт, 1995 та інші).

Серед представлених робіт Чекменьова на виставці “Forgotten Land” чільне місце зайняла одна з його ключових серій — “Лілії” (1999). Лілії” — серія постановних чорно-білих портретів пацієнтів психіатричної лікарні в місті Овручі, Житомирської області. Автор відмовляється від традиційної риторики розмови про ментальні захворювання, уникаючи їх демонізації та відтворення стереотипних формул про медичне насилля, травмовану тілесність, відшукування ознак патології у зовнішності. Його цікавить в першу чергу те “не вивітрюване” людське, що присутнє в кожному з його героїв. Це крихке переживання втілюється в наскрізному, чистому у своїй наївності, атрибуті серії — букетику штучних лілій, мотив яких з’являється на форзаці книги, створеному художником Андрієм Єрмоленком. Ця серія стала матеріалом для нової фотокниги, опублікованої Музеєм Харківської школи фотографії (MOKSOP), яка вже доступна для замовлень
 Share: