After all, now all my drawings are stored in food containersIt's as if someone came and took a bite of our homesA portrait from the back, a knife, and a narrow corridor make you feel like you are between the dream and realityThe soil is something permanently close to us, but at the same time, an unexplored and inaccessible ecosystemSupport us on Patreon to read more articles about Ukrainian contemporary art
news

Банківський кредит під заставу картини: як це працює на Заході

14 лютого, 2019
Пітер Брейгель Молодший. «Контора збирача податків». Близько 1615. / Фото: USC Fisher Museum of Art

Пітер Брейгель Молодший. «Контора збирача податків». Близько 1615. / Фото: USC Fisher Museum of Art

Отримати бажаний кредит під заставу улюбленої картини, навіть не знімаючи її зі стіни — це не мрія колекціонера, якому терміново знадобилися кошти для потреб бізнесу або покупки нової картини? Дані за 2018 рік ще не опубліковані, але в 2017-му, згідно зі звітом Deloitte і ArtTactic, загальна сума позик, виданих під заставу мистецтва, була величезною — від $ 17 млрд до $ 20 млрд, пише TANR 

«Ви, може будете здивовані, але багато американських колекціонери з топ-200 Artnews беруть кредити під заставу творів зі своєї колекції», — каже Івен Бірд, який очолює в банку US Trust відділ послуг пов’язані з мистецтвом. Один тільки цей банк видав кредитів під заставу мистецтва на цілих $ 6,7 млрд. Аналогічні кредитні портфелі деяких інших банків на кшталт Citi і JP Morgan також досягають мільярдів доларів. Аукціонні будинки теж охоче позичають гроші під заставу творів мистецтва (у лідера ринку Sotheby’s на ці цілі є резерв в $ 1,1 млрд).

Точні дані отримати важко, проте, за оцінками ряду гравців ринку, основний обсяг — понад 80% — кредитів під заставу мистецтва припадає на США. Цей сектор активно розвивається. «Бути може, найважливішим фактором зростання служить зрушення, що відбувається в світогляді колекціонерів, які раніше відносилися до мистецтва виключно як до хобі, а тепер розглядають його як стратегічний актив», — вважає Івен Бірд.

«Розміри позик ростуть, — каже глава відділу арт-консультування і фінансів Citi Private Bank Сьюзен Дьордь. — Десять — п’ятнадцять років тому обсяг типової кредитної послуги під заставу мистецтва становив кілька десятків мільйонів, сьогодні ж все частіше мова йде про сотні мільйонів». Вона додає, що «подібний бізнес стрімко зростає і на ринках Азії і Латинської Америки».

Практично всі ці компанії видають позики розміром в 40-50% оціненої вартості твору, при цьому деякі утримують його у себе, а деякі ні. У США кредитори для захисту своїх інтересів заповнюють публічні сповіщення про видачу позики під заставу, прийняті відповідно до торгового кодексу (UCC-1). При цьому позичальник може не віддавати твір мистецтва кредитору.

У країнах, де подібна система відсутня, кредитори, як правило, вважають за краще утримувати мистецтво до повної виплати позики.

Сповіщення UCC-1 знаходяться у відкритому доступі. Вивчивши їх, можна виявити, що турецький трейдер Йомі Родрік, наприклад, взяв позику під заставу дев’яти робіт таких художників, як Жан Дюбюффе, Ансельм Кіфер, Такасі Муракамі і Рудольф Штінгель. Omanut Holdings взяла у TPC Art Finance кредит під заставу 25 творів, в число яких увійшли роботи Марка Гротьяна, Кіта Харінга і KAWS. Серед позичальників можна зустріти і великі галереї, в тому числі Gagosian, Kasmin і Pace.

Розмір процентної ставки варіюється дуже сильно і залежить від ряду факторів. На одному кінці спектру знаходяться приватні банки, які можуть запропонувати дуже вигідні розцінки — починаючи з 4-6% — своїм клієнтам, у яких є інші активи крім мистецтва; деякі дають позики тільки від $ 5 млн і вище на термін не менше року. Крім того, більшість кредиторів вважають за краще давати позики під всю колекцію, а не одного твору мистецтва.

Існують такі спеціалізовані кредитні організації, як TPC, Falcon Fine Art і Emigrant, процентна ставка у яких частіше становить близько 7-9%. Небанківські кредитори на зразок Sotheby’s дають позики в розмірі до 60% нижнього естімейту мистецького твору і приблизно під 8%, але роблять це, як правило, за умови, що згодом робота буде виставлена ​​на торги. На іншому кінці цього спектра знаходяться кредитори, котрі видають короткострокові кредити на менші суми. Як приклад — фірма Borro з представництвами в Лондоні, Нью-Йорку і Лос-Анджелесі, яка може видати позику всього на £ 100 тис. на три місяці, але зі ставкою від 1 до 2,5% в місяць.

Приєднуйтеся до нашої сторінки у Фейсбук

Share: