Фічери

Пограбована нацистами акварель Егона Шиле, буде повернута спадкоємцям

6 березня, 2021
Егона Шиле, Оголена крадеться (Kauernder weiblicher Akt), 1917. Власність Museum Ludwig

Експертна група німецького уряду з питань розграбованого нацистами мистецтва закликала місто Кельн повернути роботу Егона Шиле «Оголена крадеться» (нім. “Kauernder weiblicher Akt”) спадкоємцям Генріха Рігера, єврейського віденського стоматолога та колекціонера мистецтва, який був убитий у концтаборі Терезієнштадт.

В 1900 році Генріх Рігер почав обмінювати з молодими австрійськими художниками лікування зубів на їх малюнки та картини. Протягом наступних трьох десятиліть він зібрав близько 800 робіт, серед художників були Оскар Кокошка та Густав Клімт. Ціла кімната його будинку, яку він відкривав для відвідування 12 разів на рік, була присвячена Шиле, одному з його пацієнтів.

Після окупації нацистами Австрії, синові Рігера Роберту вдалося втекти через Париж до Нью-Йорка. У Рігера та його дружини Брети було конфісковано багато майна, й вони також були змушені продавати те, що залишилось, зокрема мистецтво. Пізніше подружжя Рігерів депортували у Терезієнштадт — там Генріх помер у 1942 році, а Берту перевели до Аушвіца в 1944 році де, вона була відправлена до газової камери одразу після прибуття.

Точні обставини втрати «Оголена крадеться» з колекції Рігера встановити не вдалося. Кельн стверджував, що можливо, Рігер продав твір до того, як нацисти захопили Австрію та почали переслідувати євреїв й захоплювати їхні колекції мистецтва. Але експертна група заявила, що факти свідчать про те, що Рігер продав лише кілька робіт до 1938 року, і переважна більшість його продажів «відбулася після березня 1938 року внаслідок тиску нацистських переслідувань». Рекомендація була одностайною — повернути твір.

Директор музею Людвіга Їлмаз Дзевіор сказав, що музей вдячний комісії за її роботу та подякував спадкоємцям Рігера за терпіння. Очікується, що місто Кельн затвердить реституцію наступного місяця.

Джерело: The Art NewspaperShare: