Фічери

«Нове місто друзів» Яреми Малащука та Романа Хімея в Щербенко Арт Центр

5 травня, 2021
Стоп-кадр з фільму «Нове місто друзів», Ярема Малащук та Роман Хімея, 2021.

7 травня Щербенко Арт Центр відкриє першу персональну виставку переможців конкурсу МУХі 2019, дуету Яреми Малащука та Романа Хімея «Нове місто друзів». Ця назва запозичена з вірша американського поета Волта Вітмена, написаного у 1867 році, який відсилає до ранньо-соціалістичних ідей єдності. Щоправда, крізь призму сучасного неоліберального устрою ці рядки майже повністю профановано, адже утопічними ідеями вправно оперують, особливо в часи коронавірусної кризи, коли спільність – це те, на чому всі так зосереджені.

Художники створюють уявну мандрівку до свого рідного міста Коломиї, яке настільки культивує свою суб’єктність, що непомітно для себе опиняється у парадоксі історії. Відомо, що половину населення міста ще до 1939 року складали євреї, але майже всі вони загинули під час Голокосту від рук нацистів. Пізніше Коломия була заселена українцями з округи та інших регіонів тодішньої Української РСР і розвивалась як пролетарське місто, звільнене від «засилля світового імперіалізму». З відновленням пам’яті про дорадянську Коломию, історія єврейської Коломиї, водночас,залишається у забутті.

Паралельно зі співіснуванням українсько-єврейської історії міста, Коломия також постає через еклектизм сучасного містобудування. Так руйнування австрійської казарми, побудованої за часів Австро-Угорщини, супроводжується збереженням будівельниками цінної цегли. А з іншого боку, дизайн кафе «Кіблер», побудованого у колишній фотостудії цісарського придворного фотографа Олександра Кіблера, рясніє нашаруванням подібних уламків історії на штучність сучасних інтер'єрів. Інша частина виставки розповідає про Мирноград на Донбасі, жителі якого, навпаки, змушені доводити свою суб’єктність метрополії. Спільно з місцевими мешканцями художники вирушають у пішу подорож краєм, дотримуючись одного з підземних маршрутів давно закритої шахти Новатор. Під час ходи люди йдуть містом, зораними полями та чагарниками – прокладають маршрути постіндустріального Донбасу. 

До виставки увійшли фільми та відеоперформанси за участі містян, які разом з художниками згадували зниклі, конструювали нові можливі та неможливі маршрути своїми містами.
 

Роман Хімей та Ярема Малащук
Родом з Коломиї, працюють і проживають у Києві. Обидва навчалися в КНУ театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого. Разом працюють з різними видами візуального мистецтва як режисери, художники та оператори-постановники. Співпрацювали з голландською групою художників Metahaven та режисером Філіпом Сотниченко. Дует отримав Гран-прі премії МУХі 2019. Нагороджені Головною премією PinchukArtPrize 2020 та Другою спеціальною премією PinchukArtPrize 2018. Малащук та Хімей дебютували з повнометражним неігровим фільмом «Зарваниця» у 2020 році на фестивалі Docudays UA. Фільм отримав Спеціальну відзнаку журі Kharkiv MeetDocs IFF.
 

Галерея відкрита: вт-нд з 11:00 до 20:00
Вхід вільний в захисних масках.Share: