Склеювання клаптиків історії, оприявнення зв’язків між подіями минулого та сьогодення — одна з декількох важливих місій, які беруть на себе куратор_ки виставки. Відбувається деміфологізація важливих постатей історії України: вони покидають сферу sacrum, стаючи зрозумілішими й ближчими — адже зближуються також наші контексти. На реактуалізований під час великого вторгнення заклик Івана Мазепи боронитися зі зброєю в руках Віталій Кохан створює «Справжні дерев’яні мечі». Це одинадцять шаблей різної форми і довжини — схожих на ті дерев’яні, про які ми мріяли в дитинстві. Сьогодні слова гетьмана «же през шаблі маєм право», на які посилається Кохан, також прикрашають шеврони 54-тої окремої механізованої бригади.
Влад(а) Валіжевський звільняють від рамок і запилених рушників портрети Нестора Махна, Лесі Українки, Василя Стуса. Художники(ці) перетворюють їх на актор_ок сьогодення — тих, хто бореться за свободу сучасної України. А в рік здобуття Україною незалежності Олександр Гнилицький та Олег Голосій створюють величезне панно «Оборона Севастополя», деконструюючи події 1854-1855 років, які російські історики і досі використовують як доказ «героїзму й відданості російського народу».
Старі нові реальності
На зміну втраченим просторам приходять альтернативні реальності, які конструюють художни_ці. Гора Аюдаг, що знаходиться на Південному березі Криму, тепер доступна у віртуальному середовищі, побудованому на фото, спогадах і снах Юрія Єфанова. Куратор_ки називають цей жест «тимчасовою компенсацією» — подібною компенсацією також стають макети відтворених «Відкритою групою» українських хат, які було втрачено під час Другої світової та нинішньої російсько-української війни. Митці не повернуть Крим зразка 2013 року та зруйновані хати, але вони можуть запропонувати альтернативу забуттю. В такий спосіб ми символічно підтримуємо зв’язок із важливими місцями та предметами, доступу до яких не маємо та про стан яких можемо лише здогадуватись.
Хоча на виставці також є місце для пусток і вирв: куратор_ки нагадують про викрадені росією твори українських художни_ць, залишаючи порожні місця на стінах експозиційного простору. Включення фотографій чи репродукцій цих робіт було неможливим, адже прирівнювалося би до примирення з поточною ситуацією. Над питанням втраченої культурної спадщини також задумується Юрій Пікуль: в роботах художника зруйновані будівлі та евакуйовані музейні колекції поглинають тривимірні чорні діри.