Фічери

Щербенко Арт Центр відкриває онлайн виставку «Нічого особистого» Марії Прошковської

27 квітня, 2021
Автори: Марія Прошковська та Віталій Очеретяний.

Щербенко Арт Центр запрошує відвідати онлайн виставку Марії Прошковської «Нічого особистого», проєкт приурочений до 35-их роковин Чорнобильської катастрофи та пов’язаний з особистою історією сім’ї мисткині в період з 26 квітня 1986 по 13 травня 1986 року. Відвідати виставку можна за посиланням.

«Нічого особистого» – проєкт-дослідження межей вразливості людини в тоталітарній системі Радянського Союзу. Працюючи з темою віддалених наслідків травмувальних подій, художниця звертається до поняття посттравматичного стресу через актуалізацію спогадів своїх близьких, що опинилися перед важким вибором, фактично його не маючи. Мисткиня відтворює взаємозаперечливий конфлікт природного для людини стану турботи про рідних і примусової відповідальності перед тоталітарною радянською системою управління, для якої немає нічого особистого.

Так само як адекватна реабілітація людей, що страждають на посттравматичний розлад неможлива без методу репроцесуалізації – згадування особистого травматичного досвіду з одночасною роботою психотерапевта, – так і переосмислення Чорнобильської трагедії та її наслідків має будуватися на здатності безстрашно поглянути на всі фрагменти історії. Препарація хворобливих осередків запалення потрібна для того, щоб простір звільнився від зайвого шуму і дав нарешті місце відповідям. Відвідувач разом з художницею зможе знайти відповіді на запитання: чи змінюється історія залежно від кута її споглядання? Чи існує пере/ розподіл пріоритетів? Чи можливе зцілення? Чи може історія бути особистою?

У рамках виставки використано матеріали з відкритих джерел та сімейного архіву художниці. Одним з ключових елементів експозиції є серія натюрмортів, створених у колаборації з фотографом Віталієм Очеретяним, відзнятих на стару плівку СВЕМА, пошкоджену радіацією. Цю плівку Олександр Сирота знайшов у покинутому місті Прип’ять на заводі «Юпітер» з кінцевим терміном використання до 1992 року.

Кураторка виставкового проєкту: Марина Щербенко.
Музичний куратор проєкту: Юрій Хусточка.
Особлива подяка Олександру Стрижельчику та Олександру Сироті.

Марія Прошковська
Навчалася у Школі сучасного мистецтва при Інституті проблем сучасного мистецтва. Лауреатка спеціального призу конкурсу молодих художників МУХі 2017 та учасниця програми American Arts Incubator в Україні 2018. Представляла свої роботи у персональних та групових проєктах в Інституті проблем сучасного мистецтва, Kyiv Art Fair, Фонді ІЗОЛЯЦІЯ, Щербенко Арт Центрі, галереї Лавра, GogolFest, галереї Дзиґа у Львові, на резиденціях Бірючий (Україна) та FUTURA (Чехія). Живе та працює в Києві.Share: