У 1520 році кардинал Джуліо де Медічі — який став Папою Римським Климентом VII — доручив Мікеланджело побудувати багато прикрашену могилу для своєї родини. На додаток до створення мармурового інтер’єру, художник повинен був зліпити двох герцогів Медічі (Джуліано ді Лоренцо та Лоренцо ді П’єро), чотири алегоричні фігури, що представляли різні частини доби та Мадонну з дитиною. Протягом століть у мавзолеї накопичувались плями та бруд, але, нещодавно група вчених, консерваторів мистецтва та істориків виявила нетрадиційний інструмент для очищення скульптур Мікеланджело — бактерії.
Як
повідомляє Джейсон Горовіц, дослідники присвятили більшу частину останнього десятиліття очищенню каплиці, але кілька місць, незважаючи ні на які зусилля, залишились брудними. Щоб закінчити роботу, команда вирішила використати декілька штамів бактерій — Serratia ficaria SH7, Pseudomonas stutzeri CONC11 та Rhodococcus sp. ZCONT. За словами Хелен Холмс, ці мікроби споживають олію, клей та фосфати, присутні на мармурових статуях, усуваючи знебарвлення та інші накопичення.
Хоча численні фактори навколишнього середовища сприяли погіршенню стану могил, труп Алессандро де Медічі, мабуть, спричинив найбільше руйнувань. Як пише історик Кетрін Флетчер у "Чорному принці Флоренції", тіло Алессандро було "безцеремонно скинуто" в саркофаг його батька після його вбивства у 1537 році. Коли робітники похоронили герцога в каплиці, вони не змогли належним чином знешкодити його, через що його останки просочуватися у мармурові творіння Мікеланджело.
Реставрація розпочалась в листопаді 2019 року, коли Музей Капели Медічі попросив Національну дослідницьку раду Італії провести інфрачервоний спектроскопічний аналіз забруднених могил. Оцінка виявила сліди кальциту, силікатів та органічних матеріалів, що допомогло біологам визначити типи бактерій, які найкраще змогли б очистити поверхні статуй. Команда протестувала 8 штамів бактерій і в кінцевому підсумку вирішила використовувати нетоксичні сорти без спор для очищення мармуру.
Використання мікробів може здатися несподіваним способом очищення творів мистецтва. Але Мері Бет Гріггз
зазначає, що реставратори застосовували подібні методи в Міланському соборі, Пізанському соборі та кладовищі біля Пізанської вежі. У 2011 році дослідники з Іспанії, також використовували мікроби для видалення сміття з фресок 17 століття Антоніо Паломіно в церкві Сантос Хуанес.
Джерело:
Smithsonian magazineShare: