/var/www/cdpolya9961/data/www/artslooker.com/wp-content/themes/looker
https://artslooker.com/wp-content/themes/looker

Віктор Чижевський: Кожна моя картина – це емоція в чистому вигляді

25
Віктор Чижевський

Віктор Чижевський

Віктор Чижевський — один з тих художників, роботи якого цінують за кордоном, але майже не знають в Україні. 17 травня в арт-просторі GRAF відбудеться презентація його нового проекту «Lemon, red and other colors».

Марина Присяжна спеціально для ArtsLooker поспілкувалася з художником про силу кольору, про перебування митця в Об’єднаних Арабських Еміратах та про нові запити тамтешніх шанувальників мистецтва.

— Після Вашого останнього перформансу «Прогулянка душі» Ви більше ніж на рік зникли з українського арт-простору. Працювали над новим проектом?

— За цей час багато чого сталося. Здебільшого, не надто приємного для мене. Довелося переосмислювати своє життя, свої пріоритети, вписуватися в нові реалії. Тож, сьогоднішній я — це і є мій новий проект.

— Пам’ятаю, рік тому Ви називали себе «не художник»…

— Я і зараз не вважаю себе художником. Взагалі, я досить іронічно ставлюся до своєї творчості. Я розумію, що не створюю великого мистецтва. Проте, я створюю емоції. Кожна моя картина — це емоція в чистому вигляді. В моїх картинах відсутні складні приховані символи, алюзії та алегорії. Лише колір — як жива субстанція, потужна, і, одночасно, тендітна у сприйнятті…

— Я б сказала, що колір став основним об’єктом у Ваших нових роботах.

— Це правда. В якийсь момент я усвідомив, що колір сам по собі набагато важливіший за форму, важливіший за образ, що зображений на полотні. Колір самодостатній. Колір впливає на нас і на наші почуття якимось надприродним чином. Він здатен викликати у глядача певні асоціації, занурюючись в які можна відчути величезний спектр емоцій…

— Він майже гіпнотизує.

— Так, колір має величезний потенціал. Він змінює настрій глядача. Крім того, колір має сотні можливостей для трансформації простору, для перетворення його на щось нове і незвичне. Це дуже добре працює в інтер’єрі, коли одна картина в приміщенні може дуже сильно змінити весь простір, його концепцію та енергетику.

image

— Цей ефект особливо яскраво проявився в новій серії Ваших робіт «Lemon, red and other colors».

— Так. Ця серія була виконана на замовлення власника одного з готелів в Дубаї. Під час перебування в цьому чарівному місті я надихнувся спогляданням сходу та заходу сонця над Перською затокою, і намалював двадцять п’ять робіт, шістнадцять з яких зараз прикрашають люксові номери готелю «Sofitel Dubai Downtown».

— Ваші роботи купують в Еміратах, Туреччині, Ізраїлі… Вас знають поціновувачі сучасного мистецтва в цих країнах. Але в Україні ви майже невідомі.

— Так сталося, що свою першу картину я продав знайомому з Арабських Еміратів. Потім була галерея в Стамбулі, яка придбала мого «Помаранчевого коня». Далі Ізраїль… Скоріш за все, мої роботи, їх тональність, співпали із тими запитами, які має глядач в цих країнах.

— І що це за запити?

— Легкість. Ось актуальний запит. Розумієте, певною мірою глядач вже втомився від складного концептуалізму. Сьогодні він прагне легкості — легкого сприйняття арт-об’єкта, легких емоцій… Пелюстки троянди, розсипані по підлозі, викликають у нього більше захоплення, ніж складна інсталяція з металу та бетону. Прості для сприйняття арт-об’єкти користуються більшою популярністю. Наприклад, той же сучасний корейський мінімалізм, який вже став потужним світовим трендом.

— Український глядач потребує іншого?

— В Україні інша історія. В країні війна, і рефлексії художників, так чи інакше, точаться довкола неї. Куратори також фокусуються на цій темі, вважаючи її актуальною. Але це не актуальне мистецтво, лише сучасне. Сучасне мистецтво вже завтра стане застарілим. А актуальне — це те, чим глядач буде цікавитись через рік…

— А чим через рік цікавитиметься не художник Віктор Чижевський?

— Життям. Життя — це мистецтво, яке завжди актуальне.

23.04.2016

Схожі записи