/sata2/home/users/artslooke/www/www.artslooker.com/wp-content/themes/looker
https://artslooker.com/wp-content/themes/looker

У Норвегії можливо розгадана таємниця картини Едварда Мунка «Крик»

235
Фото: GETTY IMAGES

«Крик» Едварда Мунка — одна з найвідоміших і найдорожчих картин: у 2012 році продана за 120 млн доларів / Фото: GETTY IMAGES

Норвезькі метеорологи висунули гіпотезу, згідно з якою на створення знаменитої картини «Крик» відомого норвезького художника Едварда Мунка, можливо, надихнули так звані аномальні перламутрові хмари, йдеться у повідомленні Метеорологічного інституту Осло.

Ці хмари, мають назву ще полярні стратосферні, являють собою конденсаційні утворення, які виникають в нижній стратосфері взимку і навесні, переважно в полярних широтах при аномально низьких температурах, спостерігаються на висотах від 15 до 27 км і вважаються досить рідкісним явищем. Втім, тепер ці незвичайні хмари можуть спостерігатися частіше у зв’язку зі зміною клімату.

02

Фото: met.no

У верхній частині картини Мунка зображений хвилеподібний багатобарвний фон з зеленими, червоними, жовтими, синіми і помаранчевими відтінками, що є на відомій картині, відзначають дослідники.

За версією вчених, художник вперше в житті зіткнувся з такими хмарами, і це явище справило на нього сильне враження. У своєму щоденнику за 1892 Мунк описує захід сонця і небо, яке раптом стало криваво-червоним. «Мої друзі пішли, я стояв там, тремтячи від жаху, і відчув цей потужний, нескінченний крик сили природи».

03

Фото: met.no

Картина «Крик», яку художник написав у 1895 році, є одним з найбільш знакових творів мистецтва періоду модернізму. На картині зображена фігура людини, яка стискає руками голову, його рот розкритий у відчайдушному крику. Людина стоїть на мості на тлі криваво-червоного заходу сонця, за спиною у нього двоє людей, що йдуть геть. На думку критиків, картина символізує екзистенціальний страх, який переслідує сучасна людина.

Читайте: «Дівчат на мості» Едварда Мунка придбали за $ 54,5 млн

Едвард Мунк створив чотири версії картини «Крик» у своєму творчому періоді з 1893 по 1910 рік і, тільки однин екземпляр належить приватному колекціонерові. У музеї Мунка в Осло представлений один з двох варіантів, виконаних олією, і одна пастель. У Національному музеї Норвегії виставлена ​​найбільш знаменита, друга за рахунком, версія, написана маслом.

Картина в приватній колекції виконана пастеллю. Вона належала норвезькому мільярдеру Петтеру Олсену, який виставив її на аукціон 2 травня 2012 року. У підсумку картина була продана на аукціоні американському фінансисту Леону Блеку за $ 119,9 млн, що на той момент стало рекордною сумою, яку коли-небудь було заплачено за мистецький твір.

«Крик» неодноразово потрапляв в руки зловмисників. Так, в 1994 році картина була вкрадена з Національної галереї. Через кілька місяців її знайшли і повернули в музей. У 2004 році «Крик» і інший відомий твір художника, «Мадонна», були вкрадені з музею Мунка і знайшлися в 2006 році. Вони отримали деякі пошкодження і були повністю реставровані протягом двох років.

25.04.2017

Схожі записи