У Києві презентували проект сучасного закарпатського мистецтва «Прощавай, Слово!…»

8 травня, 2018

image-46-of-180

4 травня 2018 року у виставковій залі «Музею історії міста Києва» відкрилася виставка сучасного закарпатського мистецтва «Прощавай, Слово!…». Експозиція, що організована фундацією Brovdi Art, презентує творчість 25 художників найзахіднішого регіону України. Проект покликаний не тільки продемонструвати мистецькій спільноті країни творчість нового покоління художників Закарпаття, але й допомогти зрозуміти формат і масштабність культурних перетворень, які тут відбуваються.

image (43 of 180)

image-60-of-180

На вернісаж зібралися відомі українські художники, дизайнери, галеристи, мистецтвознавці, представники засобів масової інформації та численні поціновувачі мистецтва. Серед іменитих гостей на відкритті були присутні: співзасновники галереї сучасного мистецтва Voloshyn Gallery Максим та Юлія Волошини, засновник Фонду культурних ініціатив ArtHuss Костянтин Кожемяка, колекціонер, галерист і куратор Євген Карась, засновниця галереї «ЦеГлинаАрт» Олеся Дворак, мистецтвознавці Галина Скляренко, Олеся Собкович та Олена Кашшай, скульптор Олег Пінчук, художники Олена Придувалова, Борис Фірцак, Анна Миронова, Петро Лебединець, Віктор Хоменко,  співзасновники арт-резиденції «Великий Перевіз» Юрій Осламовський і Тамара Бабак, дизайнер Іван Фролов, редактор журналу «Образотворче мистецтво» Ольга Собкович, засновник порталу ArtsLooker Михайло Кирейто та багато інших. Завітали на експозицію й молоді митці – учасники студентських конкурсів з живопису «Срібний мольберт», організатором якого є культурно-мистецька фундація Brovdi Art.

Корн Б._‘Людина-гусінь‘, 2018, комб.мат._B. Korn__Caterpillar Man_, 2018, combined material

image-55-of-180

Відкриваючи виставку, співзасновник фундації Brovdi Art Наталія Бровді відзначила: «Два роки тому ми разом з чоловіком Робертом Бровді заснували в нашому рідному Закарпатті мистецький фонд для того, щоб не лише популяризувати легендарну закарпатську школу – Бокшая, Ерделі, Манайла, але й розвивати її нову генерацію та сучасне мистецтво. І ось сьогодні – справді неймовірна та відповідальна подія, адже ми представляємо в Києві нове обличчя сучасного закарпатського мистецтва».

Куратор експозиції Тарас Табака у своєму виступі сформулював головну ідею проекту: «Акт прощання зі словом, яке привноситься ззовні, – це право людини в поліфонії світу дослухатися до самої себе. Побути наодинці з власним емоційним світом та зняти з себе тягар вимушеного спілкування. Прощання зі стереотипами та відкритістю простору, навіть якщо ціна цьому – повне усамітнення чи аскеза».

image-63-of-180

image-3-of-180

На думку наукового консультанта виставки, кандидата мистецтвознавства Оксани Гаврош, «Прощавай, Слово!..» – це новий погляд на традиції мистецької школи Закарпаття. Сміливість авторів говорить про потребу змін, аби напрацьовані набутки розвивались, а не залишалися в стані стагнації».

Живопис, графіка, скульптура, арт-об’єкти, фото-, відео-, інсталяції – загалом понад півсотні робіт займають цілий третій поверх виставкового центру «Музею історії Києва» і доносять до глядачів сучасне закарпатське мистецтво у всьому розмаїтті видів та жанрів. Яскраве і непересічне, досить незвичне як для традиційної закарпатської школи, сучасне мистецтво регіону демонструє сміливу концептуальність і образність, відвертість емоцій та переживань, готовність до переосмислення реалій та проблем інформаційного світу.

Як відзначає куратор, проект об’єднав насамперед тих авторів, які схильні у своїх творах ставити складні, серйозні питання, готові змінюватися, не йти шляхом усталених стандартів. Серед представлених на виставці митців як добре відомі, так і нові імена: Габріел Булеца, Андрій і Олеся Возницькі, Владислав Габда, Владислав Горбунов, Роберт Довганич, Віктор Дьомін, Василь Кадар, Павло Керестей, Павло Ковач, Беата Корн, Віктор Мельничук, Іштван Молнар, Іван Небесник, Володимир Павлишин, Ната Попова, Едуард Приходько, Олег Сусленко, Тарас Табака, Емма Тремба, Руслан Тремба, Олег Токарь, Михайло Ходанич, Володимир Черепаня, Дмитро Фесенко. Чимало з названих митців особисто завітали на вернісаж, аби побачити і відчути цілісний творчий проект, над яким працювали упродовж тривалого часу.

image-10-of-180

image-19-of-180

Виставка отримала схвальні відгуки серед глядачів та в мистецьких колах столиці. Зокрема, відомий український мистецтвознавець і арт-критик Галина Скляренко відзначила високий рівень організації, змістовність та новизну експозиції: «Такої масштабної виставки сучасного закарпатського мистецтва в Києві не було дуже давно. Вона цікава, свіжа, несподівана як для Києва, вона показує нам закарпатського митця сьогоднішнього дня. Але не тільки сьогоднішнього, в цій виставці – перспектива! І взагалі Закарпаттям хочеться сьогодні займатися, про нього писати, оскільки в ньому відбуваються зараз дуже цікаві процеси. Вітаю усіх із цим проектом і думаю, що це тільки початок!…»

image-74-of-180

image-24-of-180

image-179--of-180

image-64-of-180

image-70-of-180

image-73-of-180

image-84-of-180

image-86-of-180

image-130-of-180

image-133-of-180

image-135-of-180

image-175-of-180

Триватиме виставка «Прощавай, Слово!..» включно по 22 травня 2018 року. Тож відвідати її в «Музеї історії міста Києва» (вул. Б. Хмельницького, 7) матимуть змогу всі шанувальники сучасного мистецтва.

Інформаційними партнерами виставки «Прощавай, Слово!…» виступають відомі мистецькі портали і видання: ArtsLooker, In-Art, Ukraine Art News, Chernozem. Фото: Григорій Вишневецький.

Share: