У Дубаї побудували гігантську «картинну раму», порушивши авторське право

11 січня, 2018
The Dubai Frame / Фото: dezeen.com

The Dubai Frame / Фото: dezeen.com

У Дубаї 1 січня 2018 року відкрилася гігантська архітектурна конструкція, що представляє собою картинну раму. Проект називається «Dubai Frame» (Рама Дубая), він складається з двох 150-метрових веж, оснащених ліфтом і з’єднаних зверху панорамним мостом шириною 93 метра.

dubai-frame-col3

Фасади конструкції стилізовані під позолочений багет для картин, на сайті Dubai Frame, проект назвали найбільшою в світі картинною рамою. Висотний комплекс спроектований архітектором Фернандо Донісом, який також є автором проекту вежі Porsche Design в США і хмарочоса Renaissance Tower в Дубаї. На спорудження найбільшої картинної рами було витрачено 43,5 млн доларів.

dubai-frame-tower-fernando-donis-lawsuit-architecture_dezeen_hero-1704x957

Через просвіт між вежами туристи можуть дивитися на лінію горизонту Дубая, «вписуючи» в раму не тільки хмарочоси, а й більш старі частини міста, такі як Дейра, Умм Хараре і Карама. Передбачається, що нова споруда стане одним з основних місць для туристів в Дубаї нарівні з хмарочосами «Бурдж-Халіфа» і «Бурдж-аль-Араб», і зможе на рік прийняти на свій оглядовий майданчик близько 2 млн людей. На першому поверсі Dubai Frame знаходиться краєзнавчий музей, експозиція якого присвячена історії перетворення Дубая з рибальського села в місто.

ko8phs2jt2ig78xc

У історії зі зведенням інсталяції «Dubai Frame», втім, є ще одна, неприємна, сторона. Справа в тому, що автор задуму цієї роботи — мексиканський архітектор Фернандо Доніс — був усунений владою ОАЕ від втілення своєї ідеї в життя. У далекому 2008 році він виграв міжнародний конкурс, що проводився Міжнародним Союзом Архітекторів (International Union of Architects), на найвищу споруду, яка здатна стати символом нового обличчя Дубая. З 900 поданих заявок журі вибрало проект Доніса. Мексиканський архітектор запропонував замість чергової масивної будівлі створити «порожнечу» — щось, що буде оточувати всі вже існуючі пам’ятки. Оригінальний проект Доніса був куди більш мінімалістичний: рама повинна була бути простого білого кольору і непрозорою.

dubai-frame-2364-hero-852x479

Після перемоги в конкурсі та отримання премії в 100 тисяч доларів Фернандо Доніса спочатку вшановували на званих вечерях в Дубаї, а незабаром після цього уряд емірату запропонувало йому підписати договір, за яким архітектор повинен був відмовитися від інтелектуальних прав на свій твір і обмежитися роллю консультанта (і то дистанційного: бути присутнім при зведенні рами йому заборонили). Доніс, відмовився підписувати договір і подав до суду, але притягнути до відповідальності уряд Дубая виявилося неможливим: по законам ОАЕ подати в суд на уряд Дубая можна лише в разі, якщо сам уряд Дубая дасть вам право подати на них до суду. В результаті проект, як бачимо, все ж був реалізований, але без участі автора.

Читайте: У Китаї між скалами побудують перший в світі «невидимий» міст

Share: