Тривога, карнавал та цифрова республіка. Гід лекційною програмою Київської бієнале

12 жовтня, 2021
Фото: Sasha Kovalenko


Уже вчетверте Центр візуальної культури проводить Київську бієнале. Цьогорічний форум сучасного мистецтва, знання і політики, який відбудеться з 16 жовтня до 14 листопада, отримав назву «Союзники». Курує подію Альянс східноєвропейських бієнале – об’єднання, покликане шукати нові форми міжнародної солідарності. 

Тематичний фокус Київської бієнале 2021 – деколоніалізм, авторитаризм та політики пам’яті. Події програми пропонують поміркувати, що може стати альтернативою сучасному наративу про Східну Європу, та як нам впоратися з загрозами сучасності. Найцікавіші лекції бієнале – у нашому короткому гіді.
   


Розділена солідарність: політична мобілізація та візуальна суб’єктність у білоруському протестному русі 2020 ‒ 2021 років 
Лекція Альміри Усманової
16 жовтня, 19:00. Будинок кіно, синя зала

Білоруська філософиня і культурна теоритикиня Альміра Усманова докладно проаналізує протестні рухи, що тривають у Білорусі. Аби зрозуміти, яким чином пасивність переросла у спільну боротьбу проти авторитарного режиму, вона заглибиться в теорію концепції солідарності. 
Окрім того, дослідниця звернеться до візуальних образів, які супроводжують протести. На прикладах Усманова покаже, як білоруські активісти візуалізували абстрактні ідеї солідарності, спільноти і множинності, а також спробує пояснити, чому естетичний спротив виникає під час будь-якого політичного розколу. 

Фото: Sasha Kovalenko


Мистецькі утопії та активістська естетика після 1989 року
Лекція Хулії Рамірес-Бланко
17 жовтня, 17:00. Будинок кіно, синя зала

Історикиня мистецтва Хулія Рамірес-Бланко пропонує розглянути низові соціальні рухи Західної Європи через метафору карнавалу. Масштабні міжнародні демонстрації, які об’єднували різні групи людей, стали своєрідною формою спектаклю. 
Як демонструє дослідниця, західні протести 90-х стали майданчиком для випробування альянсів, які б не стирали розбіжностей учасників. Вони мали дещо утопічний характер, уявляючи майбутнє суспільства без конфліктів. Втім, вивчаючи взаємозв’язки між мистецтвом, утопією та соціальними змінами, Хулія Рамірес-Бланко доводить, що омріяний активістами світ сам став зброєю у нових конфліктах. 


Вітри змін у Старій Європі: роздуми про цифрову європейську республіку ХХІ століття  
Лекція Ульріке Ґеро
23 жовтня, 17:00. Будинок кіно, синя зала

Професорка Інституту політичних наук і соціології Ульріке Ґеро певна: Європа має не інтегрувати держави, а об’єднувати людей. Концепт Європейського Союзу безнадійно застарів, і це підтверджують постійні радикальні зміни та нові устрої в європейських країнах. 
Майбутнє, на думку Ґеро, за європейською цифровою республікою. Адже завдяки пандемії сучасні технології стали як ніколи визначальними у житті людства. І наше спільне завдання – зробити так, щоб технологічний прогрес слугував нам на благо, а не навпаки. 


Епоха тривог: можливі шляхи до нової політичної уяви 
Лекція Мадіни Тлостанової
28 жовтня, 17:00. Онлайн

Деколоніальна мислителька і дослідниця фемінізму Мадіна Тлостанова підніме болючу для всіх нас тему тривоги. Адже саме тривога, на її переконання, об’єднує всіх людей на планеті в наш час. Пандемія, кліматичні зміни та війни руйнують будь-яку впевненість у майбутньому: здається, воно нищиться на наших очах. 
Водночас тривога – це стимуляція для нашої політичної уяви. Адже подібні кризові ситуації змушують нас шукати нові форми суб’єктності заради кращого життя. Ними за Тлостановою можуть стати локальні спільноти й забуті форми культурних зв’язків, які свого часу відкинула модерність. 

Фото: Sasha Kovalenko


Про перехоплення сучасної культури постсоціалістичними урядами 
Лекція Кеті Чухров
8 листопада, 19:00. Онлайн

Філософиня, теоритикиня мистецтва та письменниця Кеті Чухров пропонує новий погляд на цензуру і контроль культурних практик в сучасних авторитарних режимах. Якщо більшість дослідників апелюють до «традиційних цінностей» для пояснення обмеження свободи в сучасному мистецтві, Чухров обґрунтовує його спробою владної еліти присвоїти собі право називатися сучасною. Адже монополія на сучасну культуру дозволяє наповнити цю культуру власним змістом та політичним порядком денним. На лекції дослідниця виділить і розгляне три етапи, які пройшли постсоціалістичні уряди на шляху апропріації сучасної культури. 


Що таке Глобальний Схід і де його шукати? Переосмислюючи універсальне 
Лекція Яна Сови 
14 листопада, 17:00. Будинок кіно, синя зала

У своїй лекції польський соціолог і культуролог Ян Сова звернеться до порівняно нового терміну «Глобальний Схід». Поняття, що виникло у відповідь на розрізнення «Глобальний Південь» і «Глобальна Північ», намагається схопити особливості Східної Європи, що ніяк не вписуються в цю бінарну опозицію. Проте що це насправді – визнання специфіки регіону чи черговий узагальнений ярлик? Відштовхуючись від терміну «Глобальний Схід», Ян Сова спробує знайти такі способи окреслити Схід Європи, які створять передумови для спільної політичної боротьби.
 Share: