Фічери

Слова для порозуміння: з'явився глосарій роботи з минулим

2 березня, 2021

Платформа культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво розпочала створення глосарію — базового словника понять і термінів українською мовою, які використовуються в роботі з минулим і колективною пам’яттю. Дослідження пам’яті — це широке і складне поле, в якому одні й ті самі поняття можуть мати різні назви, збивати з пантелику, ба навіть використовуватися для маніпуляцій. Ознайомитися з ним можна на сайті проєкту за посиланням.

Словник орієнтований на широку аудиторію. Сьогодні проблематика минулого дуже часто використовується в публічному просторі, в медіа, стає підґрунтям для прийняття державних рішень, а також перетворюється на інструмент політичного впливу. Тому важливо розуміти, про що йдеться, і називати речі своїми іменами.

Для створення глосарію запрошено фахівців із різних сфер: Memory Studies, історії, антропології, права, мистецтвознавства, політичних студій тощо. До ініціативи вже долучилися директорка Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору» Ольга Гончар, історикиня та кураторка Поліна Байцим, арткритик і редактор видавництва IST Publishing Борис Філоненко, історик Георгій Касьянов, постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич, керівник Центру міжнародного гуманітарного права Української асоціації міжнародного права Тимур Короткий, дослідник колективної пам’яті та медіааналітик Антон Лягуша, кураторка Минуле / Майбутнє / Мистецтво Оксана Довгополова.

Завдання команди — розширити поле для розмови про проблеми пам’яті в Україні. Додатковий виклик полягає в тому, що в деяких міжнародних термінів немає усталених відповідників українською мовою, отже, їх доведеться винайти разом, у діалозі. Глосарій буде активно доповнюватись протягом року.
 
Минуле / Майбутнє / Мистецтво — це платформа культури памʼяті, що реалізує дослідницькі та освітні проєкти, а також публічну програму для залучення широкої аудиторії до роботи з минулим.

Послухати подкаст ArtsLooker з кураторками платформи Оксаною Довгополовою і Катериною Семенюк можна за посиланням.Share: