Фічери

Різьблена кістка оленя віком 51 000 років підтверджує художні здібності неандертальців

14 липня, 2021

Фрагмент різної кістки віком 51 000 років, виявлений біля входу до Печери Єдинорога, у Західному Герці в Німеччині, доводить, що неандертальці мали здатність та навички створювати твори мистецтва, стверджують вчені. Кістка, яка належала оленю або іншій копитній тварині, була виявлена у 2019 році, але широкому загалу про її існування стало відомо лише цього тижня через матеріал, який був опублікований у Nature Ecology & Evolution.

До цієї знахідки вважалось, що неандертальці були грубими істотами, здатними лише знайти собі житло, їжу та одяг, але не спроможні до складної думки а, отже, і до творчої діяльності. Однак численні аналізи підтвердили, що вік кістки передує вік людини розумної (homo sapiens) принаймні на тисячоліття; три паралельні лінії, вигравіювані рівномірним малюнком на лицьовій стороні фрагменту, вказують на навмисність дії а, отже, й на естетичний потяг, або, як дослідники висловились у своїй статті, „концептуальну уяву”.

Дослідники вважають, що знахідка, вироблена з кістки пальця або суглоба, не була призначена бути підвіскою, а повинна була стояти вертикально. Це підтверджує форма одного з кінців кістки та розташування ліній, які спрямовані вгору від запропонованої основи. "Таким чином, позначення як заздалегідь продуманого об'єкту, що мав символічне значення, є найбільш правдоподібною інтерпретацією порізаної кістки", — підсумували автори статті.

"Ми маємо змогу трошки зазирнути у свідомість неандертальця, і ми дивимось на перший крок у майбутні дослідження", — сказав the Times Дірк Ледер, Державна служба культурної спадщини Нижньої Саксонії. "Ми розглядаємо ранні введення до сучасного мислення".

Джерело: ARTFORUMShare: