Фічери

Кліматична криза знищує найстаріший печерний живопис

26 травня, 2021
Відбитки рук у Карстовій печері в Марос-Пангкеп. Зображення: Wikipedia Commons .

Один з найстаріших печерних живописів світу, який був створений близько 40 000 років тому на острові Сулавесі в Індонезії, руйнується внаслідок кліматичної кризи. Нове дослідження, проведене вченими з університету Гріффіта в Австралії, описує пошкодження панелей наскельного мистецтва за останні десятиліття внаслідок кліматичної галокластики або кристалізації солі.

Дослідники знайшли докази деградації творів плейстоценового віку в 11 місцях у печерному комплексі Марос-Пангкеп на півдні Сулавесі. Регіон може похвалитися малюнком дикої свині натурального розміру віком 45 000 років, який нещодавно був визнаний найдавнішим відомим зображенням тварини, а також найстарішим ручним трафаретом у світі та, можливо, найранішою сюжетною сценою доісторичного мистецтва. Хоча коливання клімату вже давно є фактором ризику для вапнякових карстів Марос-Пангкеп, за останні десятиліття загроза збільшується та, ймовірно, буде посилюватися в міру підвищення температури у світі.

"Ці твори мистецтва знаходяться в найбільш атмосферно динамічному регіоні світу — території австралійських мусонів", — йдеться у звіті Джилл Хантлі та решти дослідницької групи академічного журналу Nature. Екстремальні особливості підвищеної сезонної вологості внаслідок сезонних дощів та посилення посухи внаслідок антропогенних кліматичних змін створюють ідеальні умови для галокластики та прискорюють погіршення печерного мистецтва, додають вони.

«Ступінь розливу солі на 11 досліджених нами місцях Марос-Пангкепа, в поєднанні з консервативними прогнозами підвищення температури від 1,5 до 2 °C у глобальних температурах та супутніх екстремальних погодних явищ, мають серйозні наслідки для збереження цієї важливої культурної спадщини”, — йдеться у дослідженні.

Вчені кажуть, що крім видобутку вапняку, що здійснюється цементною та мармуровою промисловістю, "глобальне потепління слід розглядати як найбільшу загрозу збереженню стародавнього наскельного мистецтва, що збереглося в Сулавесі та інших частинах тропічної Індонезії".

Джерело: HyperallergicShare: